Микрокредитбанк томонидан аҳоли бандлигини ошириш, камбағалликни қисқартириш бўйича 2025 йилда амалга оширилган ишлар тўғрисида ҳисобот
Таъкидлаш лозимки, Микрокредитбанк юртимизда кичик бизнес, хусусий ва якка тартибдаги тадбиркорликни ривожлантириш, ҳунармандчилик ҳамда касаначиликни қўллаб-қувватлаш йўли билан янги иш ўринларини яратиш, айниқса, қишлоқ жойларда микромолиявий хизматларни кенгайтириш борасида ўз фаолиятини олиб бормоқда.
Хусусан, 2025 йилда амалга оширилган ишларга қисқача тўхталиб ўтилди.
Банкнинг 92 та ҳудудий бўлинмаларига бириктирилган 1 062 та маҳаллада фаолият олиб бориш учун 320 та “Маҳалла банкири”га кўмалашиш учун, 1 062 нафар ёрдамчи агентлар шартнома асосида ишлаб келмоқда (шундан, аёл 532 та, эркак 530 та).
1. Ажратилган кредитлар бўйича:
2025 йилда 10,2 трлн сўм, шундан, кичик ва ўрта бизнесга 7,9 трлн сўм ва дастурлар доирасида 4,2 трлн сўм кредитлар ажратилди. Шундан,
- ПҚ-312 сонли қарор доирасида 936 млрд сўм;
- “Бизнесга биринчи қадам” 456,4 млрд сўм;
- Оилавий тадбиркорлик дастури 1,6 трлн сўм;
- “Менинг маҳаллам” дастури 1,1 трлн сўм.
2. Аҳоли бандлиги таъминлаш борасида:
2025 йилда 345 895 нафар аҳоли бандлиги таъминланди. Шундан, 122 066 нафари доимий ишга жойлаштирилди ва 223 829 нафари тадбиркорликка жалб қилинди.
3. Банк томонидан аҳолига таклиф этилаётган микролойиҳалар бўйича:
2025 йилда 47 975 та микролойиҳага 905,1 млрд сўм кредит ажратилиши натижасида 98 305 та иш ўрни яратилди.
Шунингдек, кам даромадли 11 142 та хонадонларга 318 млрд сўмлик лойиҳа пакетлари етказиб берилиб, 16 704 нафар аҳоли бандлиги таъминланди.
4. Банк мижозлари билан ўтказилган учрашувлар (Уйчи тажрибаси)
2025 йилда банкнинг 50 850 нафар тадбиркорлари билан 3 275 маротаба учрашувларда кўтарилган 13 940 та мурожаатлар ҳал қилиниши натижасида 15 809 та иш ўрни яратилди.
5. “Бир контур-бир маҳсулот” тамойилида намунали лойиҳалар
Аҳолига (5 210 нафар) ижарага берилган 1 747 гектар ер майдонида “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосида 159 та намунали лойиҳаларда 2,9 млрд сўм имтиёзли кредит ажратилиши натижасида даромадбоп ва экспортбоп маҳсулотлар экилди.
Натижада, 34 764 тонна маҳсулот етиштилди, шундан 2 195 тоннаси экспорт қилиниб, умумий ҳисобда 211,3 млрд. сўм даромад олинди.
6. “Камбағалликдан фаровонлик сари” дастури ижроси
Банкнинг 181 та ҳудудий бўлинма раҳбар ва ўринбосарлари томонидан 412 та оилани даромади яхшиланиб, ижтимоий реэстрдан чиқарилди. Бунда,
- доимий ишга 137 нафар аҳоли жойлаштирилди;
- тадбиркорликка 84 нафар жалб этилдли;
- кредит ажратилди 2 нафарига 229 млн сўм;
- касб-ҳунарга 4 нафари ўқитилди;
- бошқа (ижтимоий, тиббий хизмат ва таълим ва тўғарак) 185 нафарига кўрилди.
Ёрдамчи агентлар томонидан маҳаллаларда амалга оширилган ишлар иш самарадорлигини баҳолаш мақсадида банкнинг “Mahalla мкб.уз” платформаси яратилиб ишга туширилди.
Маҳалла агентлари томонидан 26,6 мингта пластик карта, 131 нафар аҳолидан 27,8 млрд сўм омонат, 2 704 нафар аҳолига 822,3 млрд сўм кредитлар ажратилишига кўмаклашилди.

Отчет о проделанной работе по повышению занятости населения в 2025 году
Отчет о работе, проделанной Микрокредитбанком в 2025 году по повышению занятости населения и сокращению бедности
Следует отметить, что Микрокредитбанк осуществляет свою деятельность по развитию малого бизнеса, частного и индивидуального предпринимательства, созданию новых рабочих мест путем поддержки ремесленничества и надомничества, расширению микрофинансовых услуг, особенно в сельской местности.
В частности, вкратце затронута работа, проделанная в 2025 году.
Для осуществления деятельности в 1 062 махаллях, закрепленных за 92 территориальными отделениями банка, на договорной основе работают 1 062 вспомогательных агента (из них 532 женщины, 530 мужчин) для поддержки 320 "Махаллинских банкиров."
1. По выделенным кредитам:
В 2025 году выделено 10,2 трлн сумов, из них 7,9 трлн сумов - кредиты малому и среднему бизнесу и 4,2 трлн сумов - в рамках программ. Из них,
• 936 млрд сумов в рамках постановления No ПП-312;
• "Первый шаг в бизнес" - 456,4 млрд сумов;
• Программа семейного предпринимательства - 1,6 трлн сумов;
• Программа "Моя махалля" 1,1 трлн сумов.
2. В части обеспечения занятости населения:
В 2025 году обеспечена занятость 345 895 человек. Из них 122 066 человек трудоустроены на постоянную работу и 223 829 человек привлечены к предпринимательству.
3. По микропроектам, предлагаемым Банком населению:
В 2025 году в результате выделения 905,1 млрд сумов кредитов на 47 975 микропроектов было создано 98 305 рабочих мест.
Кроме того, 11 142 домохозяйствам с низким доходом были предоставлены пакеты проектов на сумму 318 млрд сумов, что обеспечило занятость 16 704 человек.
4. Встречи с клиентами банка (Опыт Уйчи)
В 2025 году в результате решения 13 940 обращений, поднятых в ходе 3 275 встреч с 50 850 предпринимателями банка, было создано 15 809 рабочих мест.
5. Типовые проекты по принципу "Один контур - один продукт"
На 1 747 гектарах земельной площади, предоставленной в аренду населению (5 210 человек), на основе принципа "Один контур - один продукт" в результате выделения льготных кредитов на сумму 2,9 млрд сумов для 159 образцовых проектов была выращена прибыльная и экспортоориентированная продукция.
В результате было произведено 34 764 тонны продукции, из которых 2 195 тонн было экспортировано, а общий доход составил 211,3 млрд сумов.
6. Исполнение программы "От бедности к благополучию"
Руководители и заместители 181 регионального отделения банка улучшили доходы 412 семей и исключили их из социального реестра. При этом,
• на постоянную работу трудоустроено 137 жителей;
• 84 человека привлечены к предпринимательству;
• кредит выделен на 2 человека в размере 229 млн сумов;
• 4 человека прошли профессиональное обучение;
• другие (социальная, медицинская, образовательная и кружковая).
В целях оценки эффективности работы, проводимой вспомогательными агентами в махаллях, была создана и запущена платформа банка "Mahalla mkb.uz."
Махаллинские агенты оказали содействие в выделении 26,6 тыс. пластиковых карт, 27,8 млрд сумов вкладов 131 жителю, 822,3 млрд сумов кредитов 2 704 жителям.