Бўстонлиқда хотин-қизлар тадбиркорлиги ривожланмоқда
Ғазалкент - тоғ этакларида жойлашган, мусаффо ҳавоси ва бетакрор табиати билан кўплаб сайёҳларни ўзига чорлайдиган ҳудуд. Бу ерга ҳар йили юз минглаб маҳаллий ва хорижий меҳмонлар ташриф буюришади. Шу боис туризм ва хизмат кўрсатиш соҳаси тумандаги иқтисодий тараққиётнинг асосий йўналишига айланган.
Микрокредитбанк ҳам ҳудуддаги тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, хусусан, хотин-қизлар тадбиркорлигини янада ривожлантириш бўйича салмоқли ишларни амалга ошириб келмоқда.
Банк Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани Ғазалкент БХО томонидан амалга оширилаётган йирик лойиҳалар билан танишди.
Дастлабки манзил “GEMOTEST-LAB” хусусий клиникаси бўлди. 2020 йилда ташкил этилган мазкур даволаш муассасаси ҳозирда “Микрокредитбанк” АТБ Ғазалкент БХО билан ҳамкорликда кўп тармоқли тиббий хизмат кўрсатиш йўналишида қатор инвеститсиявий лойиҳаларни амалга оширмоқда.
2024 йил 1,796 млрд. сўмлик кредит асосида нотурғун бино, асбоб-ускуна ва жиҳозлар харид қилинган бўлса, яна 100 млн. сўм кредит асосида рентген, УЗД асбоб-ускуналари ва жиҳозлар харид қилинди. Жами кредит маблағлари 1,896 млрд. сўмдан ортиқни ташкил этди.
photo_2025-09-10_18-21-29 (2).jpg
“Ҳозирги кунда 6 нафар доимий ишчи меҳнат қилмоқда, тўлиқ ишга тушса, 25 та иш ўрни яратилади”- дейди Клиника раҳбари Шахло Сайдуллаева.
Жорий йилнинг 1-ярим йиллигида “Микрокредитбанк” АТБ Ғазалкент БХО орқали 7 миллиард сўмга яқин кредитлар ажратилиб, 35 нафар мижоз ўз бизнесини йўлга қўйди. Шундан 14 нафари хотин-қизлар бўлиб, уларнинг ташаббуслари учун 3 миллиард сўм йўналтирилди. Натижада 40 нафарга яқин аҳоли бандлиги таъминланди.
Ана шундай имкониятлардан оқилона фойдаланаётган тадбиркорлардан бири миллий қандолатчилик маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи “Toto Cake” оилавий корхонаси раҳбари Ирода Мирқурбонова.
“Микрокредитбанк ёрдамида корхонамиз учун замонавий ускуналар харид қилдик. Ҳозир ойига 80–90 та тўй ва маросимларга ширинлик тайёрлаб, етказиб берамиз. Йиллик даромадимиз 300 миллион сўмдан ошади. Энг қувонарлиси, юзлаб қиз ва келинларимиз бизнинг мастер-классларда иштирок этиб, бу соҳада билим олишмоқда. Улар орасида мустақил фаолият бошлаганлари ҳам кўп ва мен шогирдларим билан фахрланаман”, — дейди Ирода опа.“Микрокредитбанк ёрдамида корхонамиз учун замонавий ускуналар харид қилдик. Ҳозир ойига 80–90 та тўй ва маросимларга ширинлик тайёрлаб, етказиб берамиз. Йиллик даромадимиз 300 миллион сўмдан ошади. Энг қувонарлиси, юзлаб қиз ва келинларимиз бизнинг мастер-классларда иштирок этиб, бу соҳада билим олишмоқда. Улар орасида мустақил фаолият бошлаганлари ҳам кўп ва мен шогирдларим билан фахрланаман”, — дейди Ирода опа.
photo_2025-09-10_18-21-29 (3).jpg
Ушбу корхонада ўтказиладиган мастер-классларга чет эллик мутахассислар ҳам жалб этилади. Яқинда Хитойнинг “Perilla-food” компанияси мутахассислари томонидан Ғазалкент кондитерлари учун мастер-класс ташкил этилди. Бу эса ҳудуддаги мутахассисларнинг кўпроқ билим ва малакага эга бўлишларига хизмат қилди.
Шу куни туманнинг туризм салоҳиятини юксалтиришга қаратилган “BEGZOD IBROXIM BIZNESS” МЧЖнинг меҳмон уйи лойиҳаси билан ҳам танишилди.
Ушбу меҳмон уйи барпо этиш учун Микрокредитбанк томонидан 1,25 миллиард сўмдан зиёд кредит маблағи йўналтирилган. Замонавий жиҳозлар билан таъминланган мазкур маскан бир вақтнинг ўзида 20–25 нафар сайёҳни қабул қилиш имкониятига эга. Ушбу лойиҳа орқали келгусида 10 тагача мавсумий иш ўринларини яратиш режалаштирилмоқда.
Ғазалкент мусаффо табиати, туризм имкониятлари ва меҳнатсевар аҳолиси билан тобора юксалиб бормоқда. Бу жараёнда “Микрокредитбанк” АТБ тадбиркорлар учун ишончли ҳамкор сифатида уларнинг ташаббусларини амалга оширишда муҳим пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда.

В Бостанлыке развивается женское предпринимательство
Газалкент, расположенный у подножия гор, привлекает множество туристов своим чистым воздухом и уникальной природой. Ежегодно это место посещают сотни тысяч местных и иностранных гостей. Поэтому туризм и сфера услуг стали основными направлениями экономического развития района.
Микрокредитбанк также проводит значительную работу по поддержке предпринимателей в регионе, в частности, дальнейшему развитию женского предпринимательства.
Заместитель председателя правления банка Шахло Ибрагимова ознакомилась с крупными проектами, реализуемыми БХО "Газалкент" Бостанлыкского района Ташкентской области.
Первым пунктом назначения стала частная клиника "GEMOTEST-LAB." Данное лечебное учреждение, созданное в 2020 году, в настоящее время реализует ряд инвестиционных проектов в направлении оказания многопрофильных медицинских услуг совместно с АКБ "Микрокредитбанк" Газалкентским БХО.
В 2024 году на основе кредита в размере 1,796 млрд. сумов были приобретены нестационарные здания, оборудование и инструменты, а на основе кредита в размере 100 млн. сумов были приобретены рентгеновское и УЗД оборудование и инструменты. Общий объем кредитных средств составил более 1,896 млрд. сумов.
photo_2025-09-10_18-21-29 (2).jpg
"В настоящее время здесь работают 6 постоянных сотрудников, при полной занятости будет создано 25 рабочих мест," - говорит руководитель клиники Шахло Сайдуллаева.
В первом полугодии текущего года через Газалкентское БХО АКБ "Микрокредитбанк" было выделено около 7 миллиардов сумов кредитов, и 35 клиентов открыли свой бизнес. Из них 14 - женщины, на их инициативы направлено 3 миллиарда сумов. В результате была обеспечена занятость около 40 человек.
Одной из предпринимательниц, рационально использующих эти возможности, является руководитель семейного предприятия "Toto Cake," производящего национальные кондитерские изделия, Ирода Миркурбонова.
"С помощью Микрокредитбанка мы приобрели современное оборудование для нашего предприятия. Сейчас мы готовим и доставляем десерты на 80-90 свадеб и церемоний в месяц. Наш годовой доход превышает 300 миллионов сумов. Отрадно, что сотни девушек и невесток участвуют в наших мастер-классах и получают знания в этой области. Среди них много тех, кто начал самостоятельную деятельность, и я горжусь своими учениками," - говорит Ирода опа. "С помощью Микрокредитбанка мы приобрели современное оборудование для нашего предприятия. Сейчас мы готовим и доставляем десерты на 80-90 свадеб и церемоний в месяц. Наш годовой доход превышает 300 миллионов сумов. Отрадно, что сотни девушек и невесток участвуют в наших мастер-классах и получают знания в этой области. Среди них много тех, кто начал самостоятельную деятельность, и я горжусь своими учениками," - говорит Ирода опа.
photo_2025-09-10_18-21-29 (3).jpg
К мастер-классам, проводимым на этом предприятии, будут привлечены и иностранные специалисты. Недавно специалистами китайской компании "Perilla-food" был организован мастер-класс для кондитеров из Газалкента. Это послужило тому, чтобы специалисты региона приобрели больше знаний и навыков.
В этот же день состоялась презентация проекта гостевого дома ООО "BEGZOD IBROXIM BIZNESS," направленного на повышение туристического потенциала района.
На строительство этого гостевого дома Микрокредитбанком направлено более 1,25 миллиарда сумов кредитных средств. Обставленный современным оборудованием, он способен одновременно принимать 20-25 туристов. Благодаря этому проекту в будущем планируется создать до 10 сезонных рабочих мест.
Газалкент постоянно развивается благодаря своей чистой природе, туристическим возможностям и трудолюбивому населению. В этом процессе АКБ "Микрокредитбанк," как надежный партнер для предпринимателей, служит важной основой для реализации их инициатив.