Мамлакатимизда амалга оширилаётган инвестиция лойиҳаларининг самарадорлигини таъминлаш, ажратилган кредит маблағларининг мақсадли ўзлаштирилишини назорат қилиш ҳамда лойиҳаларнинг белгиланган муддатларда ишга туширилишини таъминлаш мақсадида “Микрокредитбанк” АТБ раҳбарияти ва мутахассислари ҳудудларда бўлиб, тадбиркорлар билан очиқ мулоқотлар ҳамда инвестиция лойиҳалари мониторингини олиб бормоқда.
Ҳудудларга ташрифлар давомида банк раҳбарияти тадбиркорлар билан бевосита учрашиб, уларнинг фаолияти, амалга оширилаётган лойиҳалар, мавжуд муаммолар ва келгусидаги режалар юзасидан очиқ фикр алмашди. Учрашувларда тадбиркорларни қийнаётган масалалар тингланиб, уларни тезкор ҳал этиш, зарур амалий кўмак кўрсатиш ҳамда молиявий қўллаб-қувватлашни янада кучайтириш бўйича тегишли тавсиялар берилди.
Учрашувлар давомида замонавий мебель ишлаб чиқаришга ихтисослашган “ENDLESS CONNECTION TRADE” МЧЖ фаолияти ўрганилди. Умумий қиймати 94,8 млрд сўмлик лойиҳа амалга оширилган бўлиб, унинг 22,2 млрд сўми тадбиркорнинг ўз маблағлари, 72,6 млрд сўми эса банк кредити ҳисобидан молиялаштирилган. Корхона 2026 йилнинг биринчи чорагида ишга туширилиб, 50 та янги иш ўрни яратилган.
Шунингдек, “Гранд Диор” МЧЖ томонидан меҳмонхона хизмати ва туризм соҳасини ривожлантиришга қаратилган лойиҳа ҳам ўрганилди. Умумий қиймати 31,7 млрд сўм бўлган лойиҳа 22,2 млрд сўм тадбиркорнинг ўз маблағи ва 9,5 млрд сўм банк кредити ҳисобидан молиялаштирилган. Мазкур лойиҳа 2026 йилнинг биринчи чорагида фойдаланишга топширилиб, 35 та янги иш ўрни яратилди. Корхонанинг йиллик хизмат кўрсатиш ҳажми 20,2 млрд сўмни ташкил этади.
Учрашув давомида истиқболли лойиҳалардан бири – “Ricomel Beverages” МЧЖ томонидан амалга оширилаётган “Динай” салқин ичимликлари ишлаб чиқариш лойиҳаси ҳам кўздан кечирилди. Умумий қиймати 183,7 млрд сўм бўлган лойиҳа 159,9 млрд сўм тадбиркорнинг ўз маблағи ва 23,8 млрд сўм банк кредити ҳисобидан молиялаштирилмоқда. Лойиҳа 2027 йилнинг биринчи чорагида ишга туширилиши режалаштирилган бўлиб, натижада 300 та янги иш ўрни яратилади. Корхонанинг йиллик ишлаб чиқариш ҳажми 219,3 млрд сўмга етказилиши режалаштирилган.
Ҳудудлардаги учрашув ва мониторинглар давомида ишлаб чиқариш суръатлари, инфратузилма ҳолати, мавжуд қувватлар ҳамда тадбиркорлар фаолиятида учраётган масалалар атрофлича ўрганилиб, уларни бартараф этиш юзасидан амалий чоралар белгиланди.
Банк раҳбарияти томонидан жойларда олиб борилаётган бундай очиқ мулоқот ва мониторинг тадбирлари инвестиция лойиҳаларининг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилишини таъминлаш, тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, янги иш ўринларини яратиш ҳамда ҳудудларнинг иқтисодий салоҳиятини янада оширишга хизмат қилмоқда.

Ведется открытый диалог с предпринимателями!
В целях обеспечения эффективности инвестиционных проектов, реализуемых в нашей стране, контроля за целевым освоением выделенных кредитных средств и обеспечения запуска проектов в установленные сроки руководство и специалисты АКБ "Микрокредитбанк" посещают регионы, проводят открытые диалоги с предпринимателями и мониторинг инвестиционных проектов.
В ходе поездок в регионы руководство банка встретилось с предпринимателями и открыто обменялось мнениями об их деятельности, реализуемых проектах, существующих проблемах и планах на будущее. На встречах были заслушаны вопросы, волнующие предпринимателей, даны соответствующие рекомендации по их оперативному решению, оказанию необходимого практического содействия и дальнейшему усилению финансовой поддержки.
photo_2026-07-08_09-31-29.jpg
В ходе встреч была изучена деятельность ООО "ENDLESS CONNECTION TRADE," специализирующегося на производстве современной мебели. Реализован проект общей стоимостью 94,8 млрд сумов, из которых 22,2 млрд сумов профинансированы за счет собственных средств предпринимателя, а 72,6 млрд сумов - за счет банковского кредита. Предприятие будет введено в эксплуатацию в первом квартале 2026 года, создано 50 новых рабочих мест.
Также был изучен проект ООО "Grand Dior," направленный на развитие сферы гостиничного обслуживания и туризма. Проект общей стоимостью 31,7 млрд сумов профинансирован за счет собственных средств предпринимателя в размере 22,2 млрд сумов и кредита банка в размере 9,5 млрд сумов. Данный проект будет сдан в эксплуатацию в первом квартале 2026 года, создано 35 новых рабочих мест. Годовой объем услуг предприятия составляет 20,2 млрд сумов.
22222.jpg
В ходе встречи также был рассмотрен один из перспективных проектов - проект по производству прохладительных напитков "Dinay," реализуемый ООО "Ricomel Beverages." Проект общей стоимостью 183,7 млрд сумов финансируется за счет 159,9 млрд сумов собственных средств предпринимателя и 23,8 млрд сумов банковского кредита. Проект планируется запустить в первом квартале 2027 года, в результате чего будет создано 300 новых рабочих мест. Годовой объем производства предприятия планируется довести до 219,3 млрд сумов.
В ходе встреч и мониторингов в регионах были всесторонне изучены темпы производства, состояние инфраструктуры, имеющиеся мощности и проблемы, возникающие в деятельности предпринимателей, определены практические меры по их устранению.
Такие открытые диалоги и мониторинговые мероприятия, проводимые руководством банка на местах, способствуют обеспечению своевременной и качественной реализации инвестиционных проектов, всесторонней поддержке предпринимателей, созданию новых рабочих мест и дальнейшему повышению экономического потенциала регионов.