"Ипак йўлида туризм" Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркаси ўтказилади
Жорий йилнинг 30 ноябридан 2 декабригача Тошкентда “Ипак йўлида туризм” 2022 27-Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркаси (ТХТЯ) бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Республикаси Туризм ва маданий мерос вазирлиги, “Миллий ПР маркази” давлат унитар корхонаси, The SAYS LOT  МЧЖ вакили SAYS  кўргазма компанияси ярмарка ташкилотчиларидир.
ТХТЯ 2022 доирасида конференсиялар, Б2Б учрашувлари, давра суҳбатлари, сайёҳлик хизматлари ва ҳунармандчилик кўргазмалари, Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятига ега ҳудудларининг тақдимотлари, миллий таомларни тайёрлаш бўйича маҳорат дарслари ўтказиладиган гастро-базар ташкил этилади.
Ярмарка бутун дунёдан сайёҳлик бизнеси мутахассисларини бирлаштиради. ТХТЯ доирасидаги форум спикерлари сифатида туризм соҳасидаги йетакчи халқаро ва маҳаллий експертлар иштирок этадилар.
Ярмаркага ташриф буюрувчилар ва иштирокчилар янги сайёҳлик йўналишлари билан танишиш, мамлакатдаги янги манзилларнинг туристик салоҳиятини баҳолаш, Ўзбекистоннинг ҳар бир ҳудудининг ранг-баранг муҳити, маданияти ва анъаналарига шўнғиш учун ноёб имкониятга эга бўладилар.
ТХТЙни қўллаб-қувватлаш мақсадида 2019 йил январ ойида Президент Шавкат Мирзиёев “Туризмни жадал ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонни имзолади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ҳар йили ўтказиладиган “Ипак йўлидаги туризм” Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркасини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Aйнан шу ҳужжатлар халқаро туризм ярмаркаси ривожланишининг ижобий динамикасини белгилаб берди.
ТХТЯ 2022 гибрид форматда ўтказилади. Ярмарканинг биринчи куни, яъни 30-ноябр, расмий очилиш маросими билан бошланади. Ярмарканинг иккинчи ва учинчи, яъни 1-2 декабр кунлари ҳунармандлар кўргазмаси, ҳудудлар тақдимоти, гастро-базар ва таниқли ошпаз Чустийнинг маҳорат дарси билан давом этади.
ТХТЯнинг учинчи куни байрамона ёпилиш маросими билан якунланади. Ярмарка “Ўзекспомарказ” Миллий кўргазмалар мажмуаси павилёнида ўтказилади.
Маълумот учун, ТХТЯ 1995 йилдан бери БМТнинг Жаҳон сайёҳлик ташкилоти (УНWТО) кўмагида ўтказиб келинмоқда. Кўргазма ҳар йили сайёҳлик соҳасининг юзлаб мутахассисларини жамлаб, ушбу соҳани халқаро миқёсда ривожлантириш учун шароит яратиб келмоқда.

The 27th Tashkent International Tourism Fair (TXTY) "Tourism on the Silk Road" 2022 will be held in Tashkent from November 30 to December 2 of this year.
The organizers of the fair are the Ministry of Tourism and Cultural Heritage of the Republic of Uzbekistan, the state unitary enterprise "National PR Center", and the SAYS exhibition company representing The SAYS LOT LLC.
As part of TXTY 2022, conferences, B2B meetings, roundtable discussions, tourist services and craft exhibitions, presentations of regions of Uzbekistan with tourism potential, master classes on preparation of national dishes will be organized.
The fair brings together tourism business professionals from all over the world. Leading international and local experts in the field of tourism will participate as speakers of the TXTY forum. Visitors and participants of the fair will have a unique opportunity to get acquainted with new tourist destinations, to assess the tourist potential of new destinations in the country, to immerse themselves in the colorful atmosphere, culture and traditions of each region of Uzbekistan.
In order to support TXTY, in January 2019, President Shavkat Mirziyoyev signed the Decree "On additional measures for the rapid development of tourism".
In addition, the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan "On the measures to organize the annual "Tourism on the Silk Road" Tashkent International Tourism Fair" was adopted. These documents determined the positive dynamics of the development of the international tourism fair.
TXTY 2022 will be held in a hybrid format. The first day of the fair, November 30, will begin with the official opening ceremony. The second and third days of the fair, i.e. December 1-2, will continue with an exhibition of artisans, a presentation of regions, a gastro-bazaar and a master class of the famous chef Chusti.
The third day of TXTY will conclude with a festive closing ceremony. Anyone can become a guest of TXTY 2022 by registering online at www.titf.uz and get acquainted with the rules of visiting the event. The fair will be held in the pavilion of the National Exhibition Complex "Uzekspomarkaz".
For information, TXTY has been held since 1995 with the support of the United Nations World Tourism Organization (UNWTO). Every year, the exhibition brings together hundreds of experts in the field of tourism and creates conditions for the development of this field at the international level.