Коррупсиясиз банк: Маҳалла банкирлари ва маҳалла агентлари билан мулоқот ўтказилди
Бугун юртимизда аҳолининг ижтимоий-иқтисодий аҳволини яхшилаш, янги иш ўринлари яратиш, кичик ва ўрта бизнесни ривожлантиришга қаратилган кенг кўламли ишларда Микрокредитбанк аксиядорлик-тижорат банки ҳам фаол иштирок этмоқда.
Ана шу мақсадда “Микрокредитбанк” АТБ томонидан 10-11-июл кунлари Хоразм вилоятидаги Арда Хива мажмуасида “Банкир ва маҳалла: бир мақсад, бир йўл” номли тимбилдинг ташкил этилди.
Мазкур тимбилдинг Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм ва Бухоро вилоятдаги маҳалла банкирлари ҳамда агентлари учун ўқув семинари ва очиқ мулоқот ҳам ташкил этилди.
photo_2025-07-23_15-47-58 (2).jpg
150 нафарга яқин маҳалла банкири ва маҳалла агентларини бир жойга жамлаган тадбирда Микрокредитбанк Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова, бош офиснинг масʼул раҳбарлари иштирок этишди.
Биламизки, маҳалла банкирлари маҳалланинг бизнес имкониятларини ўрганади, одамлар билан гаплашиб, уларнинг ғояларини лойиҳаларга айлантиради. Аҳолини кредит олиш, қайтариш, бизнес очиш, маҳсулотини сотишга ўргатади, лойиҳаларга ҳамроҳлик қилади. Демак, бу жараёнда улардан ҳалоллик ва коррупсион ҳолатларга мурорасизлик талаб этилади.
Очиқ мулоқотда маҳалла банкирларига бўлган ишонч ортаётганлиги, буни оқлаш учун коррупсион ҳолатлардан узоқ бўлиши, ҳалоллик ваксинаси билан эмланган ходим банк ва жамият учун мас’улият билан хизмат қила олиши та’кидланди.
Шунингдек, мулоқотда банкда қабул қилинган “Коррупсияга қарши курашиш сиёсати”, “Одоб-ахлоқ кодекси”, “Манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш сиёсати” каби ички ҳужжатларга риоя қилиш, иш жараёнида коррупсия ва манфаатлар тўқнашуви ҳолатларига йўл қўйилмаслик юзасидан огоҳлантиришлар берилди. Тизимда коррупсия ҳолатлари ва ноқонуний ҳаракатлар ҳақида хабар бериш учун алоқа каналларимиз мавжудлиги яна бир эслатиб ўтилди.
photo_2025-07-23_15-47-58 (3).jpg
Тадбир якунида коррупсияга қарши курашда барчамиз бирлашсак, янги Ўзбекистонда коррупсиясиз жамият пайдо бўлиши, бу йўлда МКБАНК очиқлик ва ҳалолликни таʻминлаш, жамият ишончи ва давлат сиёсатини мустаҳкамлашда доим фаол иштирок этиши алоҳида та’кидланди.
Самимий мулоқотга айланган тадбирда иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга ҳам жавоблар олишди.

Банковское дело без коррупции: состоялся диалог с местными банкирами и местными агентами
Сегодня акционерно-коммерческий банк «Микрокредитбанк» активно участвует в масштабной работе, направленной на улучшение социально-экономического положения населения, создание новых рабочих мест и развитие малого и среднего бизнеса в нашей стране.
С этой целью 10–11 июля «Микрокредитбанк» организовал тимбилдинговое мероприятие «Банкир и соседи: одна цель, один путь» в комплексе «Арда Хива» Хорезмской области.
В рамках мероприятия по командообразованию также был проведен обучающий семинар и открытый диалог для местных банкиров и агентов в Республике Каракалпакстан, Хорезмской и Бухарской областях.
photo_2025-07-23_15-47-58 (2).jpg
В мероприятии, собравшем около 150 местных банкиров и местных агентов, приняли участие заместитель председателя правления Микрокредитбанка Шахло Ибрагимова и ответственные менеджеры головного офиса.
Мы знаем, что местные банкиры изучают бизнес-возможности района, общаются с людьми и воплощают свои идеи в проекты. Они обучают население получать кредиты, возвращать их, открывать бизнес, продавать свою продукцию и сопровождать проекты. Поэтому в этом процессе от них требуются честность и нетерпимость к коррупции.
В ходе открытого диалога было подчеркнуто, что доверие к местным банкирам растёт, что для этого они должны быть далеки от коррупции, и что сотрудник, привитый вакциной честности, может ответственно служить банку и обществу.
Также в ходе диалога были высказаны предостережения о соблюдении внутренних документов, принятых в банке, таких как «Политика противодействия коррупции», «Кодекс этики», «Политика по предотвращению конфликта интересов», а также о профилактике коррупции и конфликта интересов в процессе работы. Также было отмечено наличие в системе каналов связи для сообщения о фактах коррупции и противоправных действиях.
photo_2025-07-23_15-47-58 (3).jpg
В завершение мероприятия было подчеркнуто, что если мы все объединимся в борьбе с коррупцией, в новом Узбекистане появится общество, свободное от коррупции, а МКБАНК всегда будет активно участвовать в обеспечении открытости и честности, укреплении общественного доверия и государственной политики.
В ходе мероприятия, которое переросло в искренний диалог, участники также получили ответы на интересующие их вопросы.