Маҳалла банкирлари янги кредит маҳсулотларини таклиф қилмоқда
Микрокредитбанк томонидан маҳаллалардаги тадбиркорликни ривожлантириш ва аҳоли бандлигини ошириш мақсадида янги молиявий хизматлар жорий этилди. Эндиликда маҳалла банкирлари орқали фуқаролар ва тадбиркорлар “Менинг маҳаллам” ҳамда “Ҳамроҳ” номли махсус кредит маҳсулотларидан фойдаланишлари мумкин.
“Менинг маҳаллам” кредити
Мазкур кредит ўзини ўзи банд қилган фуқаролар ҳамда тадбиркорликни бошлаётган шахслар учун мўлжалланган бўлиб, қуйидаги шартлар асосида ажратилади:
✅ 50 млн сўмгача (мол-мулк гаровисиз)
✅ Кредит фоиз ставкаси 24% дан бошлаб
✅ 30 млн сўмгача бўлган қисми нақд пулда ёки тадбиркорлик субъектининг банк ҳисобварағига ўтказиш орқали ажратилади.
“Ҳамроҳ” кредити
Ушбу кредит камида бир йил давомида фаолият юритган ва ижобий кредит тарихига эга бўлган кичик ва ўрта тадбиркорлик субъектлари учун тақдим этилади. Бунда:
✅ 1,5 млрд сўмгача миқдорда ажратилади
✅ Камида 2 та иш ўрни яратиш шарти билан 375 млн сўмгача, 5 та иш ўрни яратиш шарти билан 1,5 млрд сўмгача берилади
✅ Кредит 84 ойгача муддатга, 24 ой имтиёзли давр билан тақдим этилади
✅ Фоиз ставкаси 23,5% (Марказий банк ставкаси + 10%)
Бундан ташқари, ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни молиялаштириш учун кредит ставкаси қўшимча 2 фоизга пасайтирилган ҳолда ажратилиши ҳам мумкин. Бунга, хусусан, кам таъминланган ва ногиронлиги бўлган болаларни тарбиялаш ва ўқитиш билан боғлиқ лойиҳалар киради.
Микрокредитбанк ушбу янги кредит дастурлари орқали маҳаллаларда тадбиркорлик муҳитини янада ривожлантириш, иш ўринлари яратиш ва аҳолини молиявий қўллаб-қувватлашга хизмат қилишини маълум қилади.

Банкиры махалли предлагают новые кредитные продукты
В целях развития предпринимательства в махаллях и повышения занятости населения Микрокредитбанком внедрены новые финансовые услуги. Отныне через банкиров махалли граждане и предприниматели могут воспользоваться специальными кредитными продуктами "Mening mahallam" и "Hamroh".
Кредит “Mening mahallam”
Данный кредит предназначен для самозанятых граждан и лиц, начинающих свой бизнес, и предоставляется на следующих условиях:
✅ До 50 млн сум (без залога)
✅ Процентная ставка по кредиту от 24%
✅ До 30 млн сумов будет выделено наличными или путем перечисления на банковский счет субъекта предпринимательства.
Кредит “Hamroh”
Данный кредит предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, которые осуществляют свою деятельность не менее одного года и имеют положительную кредитную историю. В этом:
✅ Будет выделено до 1,5 млрд сумов
✅ При создании не менее 2 рабочих мест будет предоставлено до 375 млн сумов, при создании 5 рабочих мест — до 1,5 млрд сумов.
✅ Кредит предоставляется на срок до 84 месяцев с льготным периодом в 24 месяца.
✅ Процентная ставка 23,5% (ставка ЦБ + 10%)
Кроме того, кредиты могут быть направлены на финансирование социально значимых проектов с дополнительной скидкой в ​​размере 2 процентов к ставке по кредиту. Сюда входят, в частности, проекты, связанные с воспитанием и образованием детей из неблагополучных семей и детей-инвалидов.
Микрокредитбанк объявляет, что новые программы кредитования будут способствовать дальнейшему развитию предпринимательской среды в районах, созданию рабочих мест и оказанию финансовой поддержки населению.