Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024-йил 7-февралдаги “Иқтисодиёт соҳалари учун кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-62-сон қарорида белгиланган вазифалар ижросини таʼминлаш мақсадида, “Микрокредитбанк” АТБда Тошкент давлат иқтисодиёт университетининг Маркетинг кафедраси филиали очилди.
Кафедра филиалини очишда “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари Ш.Ибрагимова, ТДИУнинг ўқув ишлари бўйича биринчи проректори С.Меҳмонов, университетнинг Маркетинг кафедраси профессор-ўқитувчилари ва банк ходимлари иштирок этди.
Банкда кафедра филиалини очишдан мақсад фан, таʼлим ва ишлаб чиқариш интеграсиясини таʼминлаш орқали талабаларнинг амалий кўникмаларини ошириш, замонавий билим ва юксак маʼнавий-ахлоқий фазилатларга эга, мустақил фикрлайдиган юқори малакали кадрлар тайёрлаш жараёнини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, назарий билим олишга йўналтирилган таʼлимдан амалий кўникмаларни шакллантиришга йўналтирилган таʼлим тизимига ўтишни таʼминлашдан иборат.
Кафедра филиалининг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
юқори малакали мутахассислар тайёрлаш жараёнига кадрлар буюртмачиларини фаол жалб этиш;
ўқув жараёнини амалий кўникмаларни шакллантиришга йўналтириш, дарс машғулотларини олиб боришга амалиёт обектининг тажрибали ва етакчи мутахассисларини жалб этиш;
амалиёт обектининг йирик амалиётчи мутахассислари иштирокида давра суҳбатлари ва мастер класс, илмий конференсиялар ташкил этиш;
амалиётчи мутахассислар билан ҳамкорликда амалиёт обекти бўйича илмий тадқиқот ишларини амалга ошириш;
амалиёт обекти томонидан турли танловлар ўтказиш орқали иқтидорли ва билим олишга интилган талабаларни молиявий ҳамда маʼнавий қўллаб-қувватлаш.

В целях обеспечения реализации задач, определенных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2024 года №ПП-62 «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки кадров для отраслей экономики», в АКБ «Микрокредитбанк» открыт филиал кафедры маркетинга Ташкентского государственного экономического университета.
На открытии филиала кафедры присутствовали Ш. Ибрагимова, заместитель председателя правления АКБ «Микрокредитбанк», С. Мехмонов, первый проректор по учебной работе ТГУ, профессора и преподаватели кафедры маркетинга университета, сотрудники банка.
Целью открытия филиала кафедры в банке является повышение практических навыков студентов путем обеспечения интеграции науки, образования и производства, вывод процесса подготовки высококвалифицированных кадров, обладающих современными знаниями и высокими духовно-нравственными качествами, самостоятельно мыслящих, на качественно новый уровень, а также обеспечение перехода от образования, ориентированного на получение теоретических знаний, к системе образования, ориентированной на формирование практических навыков.
Основными задачами филиала кафедры являются:
активно вовлекать заказчиков кадров в процесс подготовки высококвалифицированных специалистов;
направлять учебный процесс на формирование практических навыков, привлекать к проведению занятий опытных и ведущих специалистов учебной базы;
организация круглых столов, мастер-классов и научных конференций с участием ведущих специалистов отраслевой направленности;
проведение научных исследований по тематике практики совместно с практикующими специалистами;
Финансовая и моральная поддержка талантливых и целеустремленных студентов посредством различных конкурсов, проводимых центром стажировки.
По итогам мероприятия было принято решение о создании дорожной карты, обеспечивающей реализацию поставленных задач.