Микрокредитбанк томонидан талабалар учун “Барака ҳамкор парранда” хусусий корхонасида дастлабки ўқув амалий семинар ташкил этилди
Янгилаш: 18 апрел 2025, 09:31
Паррандачилик чорвачилик соҳасининг асосий тармоқларидан бири ҳисобланади. Республикамизда паррандачиликни ривожлантиришга қаратилган эʼтибор бугун соҳа ривожига муҳим туртки бўлмоқда. Охирги йилларда Президентимизнинг бир қатор қарорлари қабул қилиниб, соҳада парранда гўшти ва истеʼмол тухуми ишлаб чиқариш салмоғи ошди.
2 (27).png
Та’кидлаш керакки, республикада 2024-йилда аҳолининг истеʼмол тухумига бўлган талаби 115 фоизга, парранда гўштига бўлган талаби 106 фоизга таʼминланди.
Хусусан, Андижон вилоятида 58,5 минг тонна парранда гўшти ва 774 млн дона истеʼмол тухуми ишлаб чиқарилди.
Вилоятда паррандачилик йўналишида фаолият юритаётган корхоналар сони 84 тани ташкил этиб, шундан 26 таси гўшт ва 58 таси тухум йўналишидаги корхоналар ҳисобланади.
2025-йилда вилоятда парранда бош сони 11,2 млн бошга етказилиб, ўтган йилга нисбатан 102 фоизга ўсиши таʼминланади.
1 (27).png
Жорий йилда умумий қиймати 198 млрд сўмлик 18 та лойиҳа амалга оширилиб, натижада 2,4 млн бош парранда, 141 млн дона тухум ва 1,9 минг тонна қўшимча парранда маҳсулотлари етиштириш қувватлари яратилади.
Мисол учун, Асака туманидаги “Барака ҳамкор парранда” хусусий корхонаси амалга ошираётган лойиҳа ҳисобига гўшт етиштириш қуввати 11,2 минг тоннага етказилади. Шунингдек, корхонада замонавий услубда йилига 87 минг тонна омухта-ем ишлаб чиқариш қуввати ишга туширилади.
Натижада омухта-ем сарфи 5 фоизга, электр энергия сарфи 3 баробарга ва ҳар бир килограм гўшт етиштириш таннархида газ сарфи 4 баробарга қисқаради.
Етиштирилган парранда гўшти маҳсулотлари Тожикистон, Қирғизистон, Афғонистон ва Хитой давлатларига экспорт қилиниши режалаштирилган.
7 (13).png
Ушбу лойиҳа доирасида Микрокредитбанк ва Паррандасаноат уюшмаси Андижон Қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти масʼуллари билан паррандачиликда назарий-амалий билимларни боғлаш ҳамда аҳоли хонадонларида парранда боқишни ташкил этиш юзасидан музокара ўтказилди. Натижада паррандачилик хўжаликларига Институт талабаларини бириктириш ва уларни “Дуал таʻлим” асосида амалиётга боғлаш механизмини яратиш бўйича келишувга эришилди.
4 (25).png
Келишув доирасида, Институт битирувчиларини амалиёт жараёнига боғлаш ва доимий иш билан таʼминлаш мақсадида Асака туманидаги “Барака ҳамкор парранда” хусусий корхонасида дастлабки ўқув амалий семинар ташкил этилди.
Натижада Андижон Қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти ва “Барака ҳамкор парранда” хусусий корхонаси ўртасида битирувчи талабаларни “Дуал таʻлим” асосида амалиётга бириктириш мақсадида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Микрокредитбанк организовал первый учебно-практический семинар для студентов на базе частного предприятия «Барака Хамкор Парранда»
224
Обновление: 18 апреля 2025, 09:31
Птицеводство — одна из основных отраслей животноводства. Внимание, уделяемое развитию птицеводства в нашей республике, сегодня является важным импульсом развития отрасли. За последние годы был принят ряд постановлений Президента нашей страны, которые позволили увеличить объемы производства мяса птицы и столовых яиц в отрасли.
2 (27).png
Следует отметить, что в 2024 году потребность населения республики в яйцах для потребления была удовлетворена на 115%, а потребность в мясе птицы – на 106%.
В частности, 58,5 тыс. тонн мяса птицы и Было произведено 774 млн потребительских яиц.
В области действует 84 птицеводческих предприятия, из них 26 мясных и 58 яичных.
К 2025 году поголовье птицы в регионе достигнет 11,2 млн голов, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 102%.
1 (27).png
В текущем году будет реализовано В текущем году будет реализовано 18 проектов на общую сумму 198 млрд сумов, в результате чего будут созданы дополнительные мощности по производству птицы в объеме 2,4 млн голов, 141 млн яиц и 1,9 тыс. тонн птицеводческой продукции.
Например, проект, реализованный частным предприятием «Барака Хамкор Парранда» в Асакинском районе, увеличил мощности по производству мяса.
Будет поставлено 11,2 тыс. тонн. На предприятии также будет запущено современное производство мощностью 87 тыс. тонн комбикормов в год.
В результате расход кормов сократится на 5 процентов, расход электроэнергии — в 3 раза, а расход газа — в 4 раза на килограмм произведенного мяса.
Выращенную птицеводческую продукцию планируется экспортировать в Таджикистан, Киргизию, Афганистан и Китай.
7 (13).png
В рамках данного проекта Микрокредитный банк и Ассоциация птицеводства провели обсуждения с представителями Андижанского института сельского хозяйства и агротехнологий по вопросам соединения теоретических и практических знаний в птицеводстве и организации птицеводства в хозяйствах населения. В результате достигнута договоренность о создании механизма прикрепления студентов института к птицеводческим хозяйствам и выхода их на практику на основе «Дуального образования».
4 (25).png
В рамках соглашения был организован начальный обучающий и практический семинар на частном предприятии «Baraka Hamkor Parranda» в районе Асака с целью подключения выпускников института к процессу стажировки и предоставления им постоянного трудоустройства.
В результате был подписан меморандум о сотрудничестве между Андижанским институтом сельского хозяйства и агротехнологий и частным предприятием «Барака хамкор парранда» по направлению выпускников на стажировку по принципу «дуал образования».