Микрокредитбанк томонидан талабалар учун “Барака ҳамкор парранда” хусусий корхонасида дастлабки ўқув амалий семинар ташкил этилди
Янгилаш: 18 апрел 2025, 09:31
Паррандачилик чорвачилик соҳасининг асосий тармоқларидан бири ҳисобланади. Республикамизда паррандачиликни ривожлантиришга қаратилган эʼтибор бугун соҳа ривожига муҳим туртки бўлмоқда. Охирги йилларда Президентимизнинг бир қатор қарорлари қабул қилиниб, соҳада парранда гўшти ва истеʼмол тухуми ишлаб чиқариш салмоғи ошди.
2 (27).png
Та’кидлаш керакки, республикада 2024-йилда аҳолининг истеʼмол тухумига бўлган талаби 115 фоизга, парранда гўштига бўлган талаби 106 фоизга таʼминланди.
Хусусан, Андижон вилоятида 58,5 минг тонна парранда гўшти ва 774 млн дона истеʼмол тухуми ишлаб чиқарилди.
Вилоятда паррандачилик йўналишида фаолият юритаётган корхоналар сони 84 тани ташкил этиб, шундан 26 таси гўшт ва 58 таси тухум йўналишидаги корхоналар ҳисобланади.
2025-йилда вилоятда парранда бош сони 11,2 млн бошга етказилиб, ўтган йилга нисбатан 102 фоизга ўсиши таʼминланади.
1 (27).png
Жорий йилда умумий қиймати 198 млрд сўмлик 18 та лойиҳа амалга оширилиб, натижада 2,4 млн бош парранда, 141 млн дона тухум ва 1,9 минг тонна қўшимча парранда маҳсулотлари етиштириш қувватлари яратилади.
Мисол учун, Асака туманидаги “Барака ҳамкор парранда” хусусий корхонаси амалга ошираётган лойиҳа ҳисобига гўшт етиштириш қуввати 11,2 минг тоннага етказилади. Шунингдек, корхонада замонавий услубда йилига 87 минг тонна омухта-ем ишлаб чиқариш қуввати ишга туширилади.
Натижада омухта-ем сарфи 5 фоизга, электр энергия сарфи 3 баробарга ва ҳар бир килограм гўшт етиштириш таннархида газ сарфи 4 баробарга қисқаради.
Етиштирилган парранда гўшти маҳсулотлари Тожикистон, Қирғизистон, Афғонистон ва Хитой давлатларига экспорт қилиниши режалаштирилган.
7 (13).png
Ушбу лойиҳа доирасида Микрокредитбанк ва Паррандасаноат уюшмаси Андижон Қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти масʼуллари билан паррандачиликда назарий-амалий билимларни боғлаш ҳамда аҳоли хонадонларида парранда боқишни ташкил этиш юзасидан музокара ўтказилди. Натижада паррандачилик хўжаликларига Институт талабаларини бириктириш ва уларни “Дуал таʻлим” асосида амалиётга боғлаш механизмини яратиш бўйича келишувга эришилди.
4 (25).png
Келишув доирасида, Институт битирувчиларини амалиёт жараёнига боғлаш ва доимий иш билан таʼминлаш мақсадида Асака туманидаги “Барака ҳамкор парранда” хусусий корхонасида дастлабки ўқув амалий семинар ташкил этилди.
Натижада Андижон Қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти ва “Барака ҳамкор парранда” хусусий корхонаси ўртасида битирувчи талабаларни “Дуал таʻлим” асосида амалиётга бириктириш мақсадида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Microcreditbank organized the first training and practical seminar for students at the private enterprise "Baraka Hamkor Parranda"
Poultry farming is one of the main branches of animal husbandry. The attention paid to the development of poultry farming in our republic today is an important impetus for the development of the industry. In recent years, a number of decisions of the President have been adopted, which have increased the volume of poultry meat and consumer egg production in the industry.
2 (27).png
It should be noted that in 2024, the population's demand for eggs for consumption in the republic was met by 115%, and the demand for poultry meat by 106%.
In particular, 58.5 thousand tons of poultry meat and 774 million consumer eggs were produced in Andijan region.
The number of poultry enterprises operating in the region is 84, of which 26 are meat and 58 are egg enterprises.
By 2025, the number of poultry in the region will reach 11.2 million heads, an increase of 102% compared to the previous year.
1 (27).png
This year, 18 projects worth a total of 198 billion soums will be implemented, resulting in the creation of additional poultry production capacity of 2.4 million heads, 141 million eggs, and 1.9 thousand tons of poultry products.
For example, the project being implemented by the private enterprise "Baraka Hamkor Parranda" in Asaka district will increase the meat production capacity to 11.2 thousand tons. The enterprise will also launch a modern feed production capacity of 87 thousand tons per year.
As a result, feed consumption will be reduced by 5 percent, electricity consumption by 3 times, and gas consumption by 4 times per kilogram of meat production.
It is planned to export the grown poultry products to Tajikistan, Kyrgyzstan, Afghanistan, and China.
7 (13).png
Within the framework of this project, the Microcredit Bank and the Poultry Industry Association held negotiations with the officials of the Andijan Institute of Agriculture and Agrotechnologies on the connection of theoretical and practical knowledge in poultry farming and the organization of poultry farming in households. As a result, an agreement was reached on creating a mechanism for attaching students of the Institute to poultry farms and connecting them to practice on the basis of "Dual education".
4 (25).png
As part of the agreement, an initial training and practical seminar was organized at the Baraka Hamkor Parranda private enterprise in Asaka district in order to connect the Institute's graduates to the internship process and provide them with permanent employment.
As a result, a memorandum of cooperation was signed between the Andijan Institute of Agriculture and Agrotechnologies and the private enterprise "Baraka Hamkor Parranda" to place graduating students in internships on the basis of "Dual Education".