МКБАНК: Аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш гендер тенгликка ишонч беради
Микрокредитбанк” АТБда “Хотин-қизлар тадбиркорлиги ва гендер тенглик: давлат ва жамият ҳаётида аёллар ролини ошириш” мавзусида ўқув семинари ташкил этилди. Унда Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси Малика Қодирхонова, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки Молиявий оммабоплик бўйича бош директори Дилбар Абдуганиева, “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова, банкнинг тегишли департаментлари, ҳудудий бошқармаларнинг хотин-қизлар тадбиркорлиги бўйича масъул ходимлари ва банк мижози бўлган тадбиркор хотин-қизлар иштирок этди.
Семинарда спикерлар томонидан Ўзбекистонда хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш учун эришилаётган натижалар, Халқаро майдонда Ўзбекистон тажрибасининг эътироф этилаётгани, бугун ўзбек аёлларининг давлат ва жамиятдаги ўрни тобора мустаҳкамланиб бораётгани ҳақидаги асосланган маълумотлар тақдим этилди. Шунингдек, гендер сиёсати эндиликда ислоҳотлар босқичидан тизимли сиёсат даражасига кўтарилаётгани таъкидланди ва бу йўлда молиявий оммабоплик ҳамда саводхонликнинг муҳилиги тушунтирилди.
Ўқув-семинар давомида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 14 мартдаги  “Оила ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-103-сонли қарори доирасида ишлаб чиқилган “Аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш йўналишида молиявий хизматлар кўрсатиш стратегияси”нинг мазмун-моҳияти ҳам иштирокчиларга таништирилди.
Ушбу стратегия аёллар тадбиркорлигини ривожлантиришда тижорат банкларининг иштироки ва фаоллигини кучайтириш, аёллар орасида кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш учун энг қулай шарт-шароитларни яратиши, молиявий соҳада инклюзивликни яхшилаш, шунингдек, секторда маҳсулотларнинг хилма-хиллигини ҳар томонлама ривожлантириш каби қатор устувор вазифаларни қамраб олади.
Шунингдек, учрашув давомида яна қатор мавзуларда мулоқотлар олиб борилди, тадбиркорлар ўз фаолиятидан келиб чиқиб, таклиф ва ташаббуслари билан ўртоқлашди.
Тадбиркорлик учун, аввало, таваккалчилик, маблағ, билим ва кўникмадан ҳам муҳим бўлган йўналиш бор. Бу – маркетинг, рақамли саводхонлик ва менторлик.  Шу каби муҳим маълумотлар эса иштирок этаётган тадбиркор опа-сингилларимиз учун янги билимлар манбаи бўла олди.
Қизиқарли, самимий, очиқ ва эркин мулоқот муҳити яратилди. “Микрокредитбанк” АТБда ўтказилган мазкур семинар хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш ва гендер тенгликни таъминлаш йўлида амалий қадам бўлди.

A training seminar on the topic "Women's Entrepreneurship and Gender Equality: Enhancing the Role of Women in the Life of the State and Society" was organized at JSCB "Microcreditbank." The event was attended by the Chairperson of the Senate Committee of the Oliy Majlis on Women's and Gender Equality Issues Malika Kadirkhanova, the General Director for Financial Accessibility of the Central Bank of the Republic of Uzbekistan Dilbar Abduganieva, the Deputy Chairperson of the Management Board of JSCB "Microcreditbank" Shakhlo Ibragimova, responsible employees of the relevant departments of the bank, territorial administrations for women's entrepreneurship, and women entrepreneurs who are clients of the bank.
At the seminar, the speakers presented substantiated information on the results achieved in the development of women's entrepreneurship in Uzbekistan, the recognition of Uzbekistan's experience in the international arena, and the strengthening role of Uzbek women in the state and society. It was also noted that gender policy is now being raised from the stage of reforms to the level of systemic policy, and the importance of financial accessibility and literacy in this direction was explained.
During the training seminar, participants were also familiarized with the essence and content of the "Strategy for the Provision of Financial Services in the Field of Supporting Women's Entrepreneurship," developed within the framework of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 14, 2025 No. PP-103 "On Measures for Further Improvement of the System of Support for Families and Women."
This strategy encompasses a number of priority tasks, such as strengthening the participation and activity of commercial banks in the development of women's entrepreneurship, creating the most favorable conditions for supporting small and medium-sized businesses among women, improving inclusivity in the financial sector, as well as comprehensively developing product diversity in the sector.
Also, during the meeting, a dialogue was held on a number of topics, entrepreneurs shared their proposals and initiatives based on their activities.
For entrepreneurship, first of all, there is a direction that is more important than risk, money, knowledge, and skills. These are marketing, digital literacy, and mentoring. Such important information became a source of new knowledge for our participating businesswomen.
An atmosphere of interesting, sincere, open, and free dialogue has been created. This seminar, held at JSCB "Microcreditbank," became a practical step towards supporting women's entrepreneurship and ensuring gender equality.