МКБАНК: Аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш гендер тенгликка ишонч беради
Микрокредитбанк” АТБда “Хотин-қизлар тадбиркорлиги ва гендер тенглик: давлат ва жамият ҳаётида аёллар ролини ошириш” мавзусида ўқув семинари ташкил этилди. Унда Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси Малика Қодирхонова, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки Молиявий оммабоплик бўйича бош директори Дилбар Абдуганиева, “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова, банкнинг тегишли департаментлари, ҳудудий бошқармаларнинг хотин-қизлар тадбиркорлиги бўйича масъул ходимлари ва банк мижози бўлган тадбиркор хотин-қизлар иштирок этди.
Семинарда спикерлар томонидан Ўзбекистонда хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш учун эришилаётган натижалар, Халқаро майдонда Ўзбекистон тажрибасининг эътироф этилаётгани, бугун ўзбек аёлларининг давлат ва жамиятдаги ўрни тобора мустаҳкамланиб бораётгани ҳақидаги асосланган маълумотлар тақдим этилди. Шунингдек, гендер сиёсати эндиликда ислоҳотлар босқичидан тизимли сиёсат даражасига кўтарилаётгани таъкидланди ва бу йўлда молиявий оммабоплик ҳамда саводхонликнинг муҳилиги тушунтирилди.
Ўқув-семинар давомида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 14 мартдаги  “Оила ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-103-сонли қарори доирасида ишлаб чиқилган “Аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш йўналишида молиявий хизматлар кўрсатиш стратегияси”нинг мазмун-моҳияти ҳам иштирокчиларга таништирилди.
Ушбу стратегия аёллар тадбиркорлигини ривожлантиришда тижорат банкларининг иштироки ва фаоллигини кучайтириш, аёллар орасида кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш учун энг қулай шарт-шароитларни яратиши, молиявий соҳада инклюзивликни яхшилаш, шунингдек, секторда маҳсулотларнинг хилма-хиллигини ҳар томонлама ривожлантириш каби қатор устувор вазифаларни қамраб олади.
Шунингдек, учрашув давомида яна қатор мавзуларда мулоқотлар олиб борилди, тадбиркорлар ўз фаолиятидан келиб чиқиб, таклиф ва ташаббуслари билан ўртоқлашди.
Тадбиркорлик учун, аввало, таваккалчилик, маблағ, билим ва кўникмадан ҳам муҳим бўлган йўналиш бор. Бу – маркетинг, рақамли саводхонлик ва менторлик.  Шу каби муҳим маълумотлар эса иштирок этаётган тадбиркор опа-сингилларимиз учун янги билимлар манбаи бўла олди.
Қизиқарли, самимий, очиқ ва эркин мулоқот муҳити яратилди. “Микрокредитбанк” АТБда ўтказилган мазкур семинар хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш ва гендер тенгликни таъминлаш йўлида амалий қадам бўлди.

В АКБ "Микрокредитбанк" организован учебный семинар на тему "Женское предпринимательство и гендерное равенство: повышение роли женщин в жизни государства и общества." В нем приняли участие председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства Малика Кадирханова, генеральный директор по финансовой доступности Центрального банка Республики Узбекистан Дилбар Абдуганиева, заместитель председателя правления АКБ "Микрокредитбанк" Шахло Ибрагимова, ответственные сотрудники соответствующих департаментов банка, территориальных управлений по женскому предпринимательству и женщины-предприниматели, являющиеся клиентами банка.
На семинаре спикеры представили обоснованную информацию о результатах, достигнутых для развития женского предпринимательства в Узбекистане, признании опыта Узбекистана на международной арене, а также об укреплении роли узбекских женщин в государстве и обществе. Также было отмечено, что гендерная политика теперь поднимается с этапа реформ до уровня системной политики, и на этом пути была объяснена важность финансовой доступности и грамотности.
В ходе учебного семинара участникам также была представлена суть и значение "Стратегии оказания финансовых услуг в направлении поддержки женского предпринимательства," разработанной в рамках Постановления Президента Республики Узбекистан от 14 марта 2025 года No ПП-103 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы поддержки семьи и женщин."
Данная стратегия охватывает ряд приоритетных задач, таких как усиление участия и активности коммерческих банков в развитии женского предпринимательства, создание наиболее благоприятных условий для поддержки малого и среднего бизнеса среди женщин, улучшение инклюзивности в финансовой сфере, а также всестороннее развитие разнообразия продукции в секторе.
Также в ходе встречи состоялся диалог по ряду тем, предприниматели поделились предложениями и инициативами, исходя из своей деятельности.
Для предпринимательства есть направление, которое важнее, чем риск, деньги, знания и навыки. Это маркетинг, цифровая грамотность и менторство.  Подобная важная информация стала источником новых знаний для участвующих женщин-предпринимателей.
Создана атмосфера интересного, искреннего, открытого и свободного общения. Семинар, проведенный в АКБ "Микрокредитбанк," стал практическим шагом на пути поддержки женского предпринимательства и обеспечения гендерного равенства.