МКБАНК томонидан энергия самарадорлигини ошириш йўлидаги ташаббуслар
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025-йил 11-мартдаги “Уй-жой ҳамда бино-иншоотларни иссиқлик энергияси билан таʼминлаш соҳасини тубдан ислоҳ қилиш ҳамда биноларнинг энергия самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-100-сонли қарори қабул қилинган эди.
Қарорга кўра, уй-жой ва бино-иншоотларни иссиқлик энергияси билан барқарор таʼминлаш ҳамда биноларнинг энергия самарадорлигини ошириш бўйича юртимизда тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, “Микрокредитбанк” АТБда ҳам мазкур қарор ижросини таʻминлаш мақсадида тизимли ишлар бошланган. Масалан, мазкур қарор ижроси доирасида МКБАНК томонидан юридик шахслар учун “Греен энергй” ва жисмоний шахслар учун “Савинг энергй” кредит маҳсулотлари жорий қилинган.
Бундай кредитлар юридик ва жисмоний шахсларга қуёш панелларини сотиб олиш, ўрнатиш учун фойдали ҳамда янада қулай шартларда тақдим этилади.
Та’кидлаш керакки, бу кредитлар аҳоли ва тадбиркорларга қулайликлар бериш билан бирга, уларга даромад келтириши ҳақида ҳам ОАВ ва ижтимоий тармоқларда кенг маʻлумотлар бериб келинмоқда.
Шунингдек, банк томонидан жорий йил ҳолатига кўра ҳудудлардаги ва бош офисдаги биноларда 2 505 кв қуёш фотоелектр панеллари, сув иситгичлар ўрнига иссиқ сув таʼминоти учун 20 минг литр геликоллеторлари, банк бинолари атрофига 441 дона қуёш панелли электр ёритгичли кўча столбалари ўрнатилди ва бунинг натижасида биноларда электр энергия тежамкорлигига эришилди.

Инициативы МКБАНКа по повышению энергоэффективности
Как вам известно, принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 11 марта 2025 года №ПП-100 «О коренном реформировании сферы обеспечения жилищного фонда и зданий тепловой энергией и мерах по повышению энергетической эффективности зданий».
Согласно постановлению, в нашей стране проводится системная работа по устойчивому обеспечению жилищного фонда и зданий тепловой энергией, повышению энергоэффективности зданий.
В частности, в АКБ «Микрокредитбанк» начата системная работа по обеспечению реализации данного решения. Например, в рамках реализации данного постановления МКБАНК внедрил кредитные продукты «Зеленая энергетика» для юридических лиц и «Энергосбережение» для физических лиц.
Такие кредиты предоставляются юридическим и физическим лицам на выгодных и более выгодных условиях для приобретения и установки солнечных панелей.
Следует отметить, что в СМИ и социальных сетях широко сообщается о том, что данные кредиты не только удобны для населения и предпринимателей, но и приносят им доход.
Также по состоянию на текущий год банк установил 2505 квадратных метров солнечных фотоэлектрических панелей в зданиях в регионах и в головном офисе, 20 000 литров геликоколлекторов для горячего водоснабжения вместо водонагревателей, а также 441 уличный фонарь с солнечными панелями вокруг зданий банка, что привело к экономии электроэнергии в зданиях.