МКБАНК томонидан энергия самарадорлигини ошириш йўлидаги ташаббуслар
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025-йил 11-мартдаги “Уй-жой ҳамда бино-иншоотларни иссиқлик энергияси билан таʼминлаш соҳасини тубдан ислоҳ қилиш ҳамда биноларнинг энергия самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-100-сонли қарори қабул қилинган эди.
Қарорга кўра, уй-жой ва бино-иншоотларни иссиқлик энергияси билан барқарор таʼминлаш ҳамда биноларнинг энергия самарадорлигини ошириш бўйича юртимизда тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, “Микрокредитбанк” АТБда ҳам мазкур қарор ижросини таʻминлаш мақсадида тизимли ишлар бошланган. Масалан, мазкур қарор ижроси доирасида МКБАНК томонидан юридик шахслар учун “Греен энергй” ва жисмоний шахслар учун “Савинг энергй” кредит маҳсулотлари жорий қилинган.
Бундай кредитлар юридик ва жисмоний шахсларга қуёш панелларини сотиб олиш, ўрнатиш учун фойдали ҳамда янада қулай шартларда тақдим этилади.
Та’кидлаш керакки, бу кредитлар аҳоли ва тадбиркорларга қулайликлар бериш билан бирга, уларга даромад келтириши ҳақида ҳам ОАВ ва ижтимоий тармоқларда кенг маʻлумотлар бериб келинмоқда.
Шунингдек, банк томонидан жорий йил ҳолатига кўра ҳудудлардаги ва бош офисдаги биноларда 2 505 кв қуёш фотоелектр панеллари, сув иситгичлар ўрнига иссиқ сув таʼминоти учун 20 минг литр геликоллеторлари, банк бинолари атрофига 441 дона қуёш панелли электр ёритгичли кўча столбалари ўрнатилди ва бунинг натижасида биноларда электр энергия тежамкорлигига эришилди.

MKBANK's initiatives to improve energy efficiency
As you know, the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-100 dated March 11, 2025 “On radical reform of the sphere of heat supply to housing and buildings and measures to increase the energy efficiency of buildings” was adopted.
According to the Resolution, systematic work is being carried out in our country to sustainably provide housing and buildings with heat and increase the energy efficiency of buildings.
In particular, systematic work has also been launched at JSCB “Mikrokreditbank” to ensure the implementation of this Resolution. For example, within the framework of the implementation of this Resolution, MKBANK has introduced “Green energy” credit products for legal entities and “Saving energy” for individuals.
Such loans are provided to legal entities and individuals on favorable and more favorable terms for the purchase and installation of solar panels.
It should be noted that these loans, in addition to providing convenience to residents and entrepreneurs, are widely reported in the media and social networks about the fact that they also bring them income.
Also, as of this year, the bank has installed 2,505 square meters of solar photovoltaic panels in the buildings in the regions and at the head office, 20 thousand liters of helico collectors for hot water supply instead of water heaters, and 441 street lamps with solar panels around the bank buildings, and as a result, electricity savings have been achieved in the buildings.