МКБАНКда банк тизими ислоҳотлари ва янги ривожланиш босқичи мавзусида матбуот анжумани ташкил этилди
35
Янгилаш: 11 август 2026, 11:03
Бугун, 7 август куни Микрокредитбанк томонидан Миллий матбуот марказида “Банк тизими ислоҳотларини жадаллаштириш ҳамда хизматлар бозори ҳажмини ошириш” мавзусида навбатдаги матбуот анжумани ўтказилди.
Frame 2136138953.png
Унда банк Бошқарув раиси ўринбосари Икрам Джуманиязов, тегишли департамент директорлари ҳамда оммавий ахборот воситалари, журналист ва блогерлар иштирок этди.
Frame 2136138949.png
Таъкидланишича, 2025 йил якунларига кўра, банк активлари 30,6 фоизга ўсиб 30,7 трлн. сўмни, кредит портфели 16,7 фоизга кўпайиб 20,3 трлн. сўмни, капитал 60,6 фоизга ошиб 5,7 трлн сўмни, депозитлар 24,4 фоизга кўпайиб 9,7 трлн. сўмни ташкил этди. Шунингдек, 263 млн АҚШ долл хорижий кредит линиялари жалб қилинди.
Frame 2136138951.png
2026 йилнинг 1-ярим йиллигида жами 6,8 трлн. сўм банк кредитлари ажратилди. Жумладан, кичик ва ўрта бизнес субъектларини қўллаб-қувватлаш учун 5,3 трлн. сўм, шундан:
кичик бизнес субъектларини қўллаб-қувватлаш доирасида 303 млрд. сўм;
оилавий тадбиркорлик дастури доирасида 1,1 трлн. сўм;
“бизнесга биринчи қадам” доирасида 321,1 млрд. сўм;
“менинг маҳаллам” дастури доирасида 902,6 млрд. сўм;
инвестиция дастури доирасида 2,8 трлн. сўм;
йирик лойиҳаларга (обороти 100 млрд. сўмдан юқори) 338,7 млрд. сўм ажратилди.
Frame 2136138950.png
Натижада банк кредитлари ҳисобига ярим йилликда 51 дан ортиқ лойиҳа ишга туширилиб, 100 мингга яқин янги иш ўринлари яратилди. Шундан, 14 минг нафари доимий ишга жойлаштирилди ва 86 минг нафарга яқини тадбиркорликка жалб қилинди.
Frame 2136138955.png
Frame 2136138956.png
Микрокредитбанкка бириктирилган маҳаллаларда маҳалла банкири ва ёрдамчи агентлари томонидан январь-июнь ойида 6,8 мингта пластик карта очиб берилди, 333 нафар аҳолидан 37,2 млрд. сўм омонат жалб этилди, 7 133 нафар аҳолига 335,4 млрд. сўм кредитлар ажратилишига кўмаклашилди.
Frame 2136138959.png
Тадбир давомида банк трансформация жараёнлари туфайли дунёнинг йирик ва нуфузли банклари, жумладан, АҚШнинг BNY Mellon, Туркиянинг Aktif Bank, Германиянинг ODDO BHF, Хитойнинг Xinjiang ва Bank of China банкларида вакиллик ҳисобрақамлари очилгани ҳам таъкидланди.
Frame 2136138958.png
Бундан ташқари, халқаро агентликлар банк барқарорлигини юқори баҳолашда давом этмоқда. Хусусан Fitch Ratings агентлиги банк рейтингини муваффақиятли ББ- “Ижобий” даражасидан ББ “Ижобий” даражасига кўтарди. Шу билан бирга, банк Moody’с агентлигининг Ва3 “Ижобий” рейтинг кўрсаткичини ҳам барқарор сақлаб келмоқда.
Frame 2136138957.png
Шунингдек, банк дастурчилари томонидан тайёр бизнес-режа яратадиган сунъий интеллект платформаси ишлаб чиқилди. Мазкур платформанинг асосий мақсади, туман ва маҳаллалар кесимида иқтисодий салоҳиятни таҳлил қилиш, устувор бизнес йўналишларни аниқлаш ҳамда фойдаланувчиларга сунъий интеллект ёрдамида амалий тавсиялар беришдан иборат.
Frame 2136138948.png
CРМ тизими ва кредит конвеерини жорий этиш юзасидан
Жисмоний шахслар учун тезкор хизмат кўрсатиш учун CРМ тизими янада такомиллаштирилди. Бунинг натижасида 2025 йилда 60 098 нафар мижозга тўлиқ автоматлаштирилган тизим орқали 2 137 млрд. сўм миқдоридаги кредит маблағлари ажратилди.
Frame 2136138954.png
Аҳолига чакана хизматлар кўрсатиш бўйича
Бугун банк томонидан иккиламчи бозордан уй-жой сотиб олиш учун 21,55 фоиздан бошлаб ипотека кредитлари ажратилиши йўлга қўйилди. Бу эса тижорат банклари томонидан иккиламчи бозор учун тақдим этилаётган энг паст фоиз ставкалардан бири ҳисобланади. Шунингдек, бирламчи бозордан уй-жой сотиб олиш учун ипотека кредит фоиз ставкаси 17 фоизгача пасайтирилди.
Автомобиль харид қилиш учун “Премиум автокредит” маҳсулоти доирасида Mercedes-Benz, BMW, Toyota, Nissan, Porsche ва бошқа премиум автомобилларни сотиб олиш учун 2 млрд. 60 млн сўмгача автокредит ажратилиши йўлга қўйилди. Шунингдек, KIA, Chery, Haval, Changan ва бир қатор UzAuto Motors автомобиллари учун 0 фоиздан бошлаб автокредитлар таклиф этилмоқда.
Банк стратегиясидаги лойиҳалар тўғрисида
Микрокредитбанкни ривожлантиришнинг яқин 3 йилдаги (2026-2028) бош мақсади — анъанавий банк тизимидан тўлиқ рақамли, мижозга йўналтирилган ва молиявий жиҳатдан ўта барқарор экотизимга айланишдир. Шу мақсадда, стратегия доирасида жами 38 та йирик трансформацион лойиҳани амалга ошириши бошланди.
Жумладан:
Биринчиси бугун бозорда жуда катта талаб мавжуд бўлган Исломий молиялаштириш хизматларини жорий этиш лойиҳасидир. Лойиҳа 2027 йил якунига қадар босқичма-босқич тўлиқ амалга оширилади.
Иккинчи стратегик лойиҳа — бу келажак авлод учун мўлжалланган “Junior Banking”, яъни болалар ва ўсмирлар учун рақамли банк тизимидир. Бу лойиҳа банкнинг келажакдаги мижозлар базасини яратиш механизмидир.
Кредитлашда “AI Scoring” амалиётини қўллаш
Банк Стратегиясида кредитлаш жараёнларига сунъий интеллектга асосланган скоринг тизимини жорий этишни режалаштирган. Мазкур ечим мижозларнинг кредитга лаёқатини янада аниқ баҳолаш, қарор қабул қилиш тезлигини ошириш, инсон омили билан боғлиқ хатоларни камайтириш ҳамда кредит рискларини самарали бошқариш имконини беради.
Face ID технологиясини интеграция қилиш бўйича
Face ID тизими лойиҳаси банкка ташриф буюрувчи мижозларни тезкор идентификация қилиш, улар тўғрисидаги маълумотларни қайта ишлаш орқали хизмат кўрсатиш сифатини ошириш ҳамда банк операцияларини амалга оширишда юқори даражадаги хавфсизликни таъминлашга қаратилган.

Сегодня, 7 августа, в Национальном пресс-центре Микрокредитбанка состоялась очередная пресс-конференция на тему "Ускорение реформ банковской системы и увеличение объема рынка услуг."
В нем приняли участие заместитель председателя правления банка Икрам Джуманиязов, директора соответствующих департаментов, а также представители средств массовой информации, журналисты и блогеры.
Отмечается, что по итогам 2025 года активы банка увеличились на 30,6% и составили 30,7 трлн сумов, кредитный портфель увеличился на 16,7% и составил 20,3 трлн сумов, капитал увеличился на 60,6% и составил 5,7 трлн сумов, депозиты увеличились на 24,4% и составили 9,7 трлн сумов. Также привлечено 263 млн долларов США иностранных кредитных линий.
Всего в первом полугодии 2026 года было выделено 6,8 трлн сумов банковских кредитов. В том числе на поддержку субъектов малого и среднего бизнеса - 5,3 трлн. сум, из них:
303 млрд. сумов в рамках поддержки субъектов малого бизнеса;
1,1 трлн. сумов в рамках программы семейного предпринимательства;
321,1 млрд. сумов в рамках "Первый шаг в бизнес";
902,6 млрд сумов в рамках программы "Моя махалля";
2,8 трлн. сумов в рамках инвестиционной программы;
на крупные проекты (с оборотом свыше 100 млрд. сум.) выделено 338,7 млрд. сум.
В результате за счет банковских кредитов за полугодие было запущено более 51 проекта и создано около 100 тысяч новых рабочих мест. Из них 14 тысяч человек трудоустроены на постоянную работу, около 86 тысяч человек привлечены к предпринимательству.
В махаллях, закрепленных за Микрокредитбанком, махаллинскими банкирами и вспомогательными агентами в январе-июне было открыто 6,8 тысячи пластиковых карт, привлечено 37,2 млрд сумов вкладов от 333 жителей, оказано содействие в выделении кредитов на сумму 335,4 млрд сумов 7 133 жителям.
В ходе мероприятия также было отмечено, что благодаря процессам банковской трансформации были открыты корреспондентские счета в крупных и престижных банках мира, включая BNY Mellon (США), Aktif Bank (Турция), ODDO BHF (Германия), Xinjiang (Китай) и Bank of China.
Кроме того, международные агентства продолжают высоко оценивать устойчивость банка. В частности, агентство Fitch Ratings успешно повысило рейтинг банка с уровня BB-"Положительный" до уровня BB-"Положительный." В то же время банк стабильно сохраняет рейтинг Va3 "Положительный" агентства Moody's.
Также разработчики банка разработали платформу искусственного интеллекта, которая создает готовый бизнес-план. Основной целью данной платформы является анализ экономического потенциала в разрезе районов и махаллей, определение приоритетных направлений бизнеса и предоставление пользователям практических рекомендаций с помощью искусственного интеллекта.
О внедрении системы CRM и кредитного конвейера
Для оперативного обслуживания физических лиц была усовершенствована система CRM. В результате в 2025 году 60 098 клиентам были выделены кредитные средства в размере 2 137 млрд сумов через полностью автоматизированную систему.
По оказанию розничных услуг населению
Сегодня банк начал выделять ипотечные кредиты для приобретения жилья на вторичном рынке от 21,55 процента. Это одна из самых низких процентных ставок, предоставляемых коммерческими банками для вторичного рынка. Также процентная ставка по ипотечным кредитам на приобретение жилья на первичном рынке снижена до 17 процентов.
Для приобретения автомобилей в рамках продукта "Премиум автокредит" на покупку автомобилей Mercedes-Benz, BMW, Toyota, Nissan, Porsche и других премиальных моделей выделено 2 млрд. Налажено выделение автокредитов до 60 млн сумов. Также предлагаются автокредиты от 0 процентов на автомобили KIA, Chery, Haval, Changan и ряд автомобилей UzAuto Motors.
О проектах в стратегии банка
Основная цель развития Микрокредитбанка на ближайшие 3 года (2026-2028) - превращение традиционной банковской системы в полностью цифровую, клиентоориентированную и финансово устойчивую экосистему. С этой целью в рамках стратегии начата реализация 38 крупных трансформационных проектов.
В том числе:
Первый - это проект по внедрению услуг исламского финансирования, которые сегодня пользуются большим спросом на рынке. Проект будет полностью реализован поэтапно до конца 2027 года.
Второй стратегический проект - это "Junior Banking," то есть система цифрового банкинга для детей и подростков, предназначенная для будущего поколения. Этот проект является механизмом создания будущей клиентской базы банка.
Применение практики "AI Scoring" при кредитовании
В Стратегии банка планируется внедрение системы скоринга на основе искусственного интеллекта в процессы кредитования. Данное решение позволит более точно оценить кредитоспособность клиентов, повысить скорость принятия решений, сократить ошибки, связанные с человеческим фактором, и эффективно управлять кредитными рисками.
Об интеграции технологии Face ID
Проект системы Face ID направлен на оперативную идентификацию клиентов, посещающих банк, повышение качества обслуживания за счет обработки информации о них и обеспечение высокого уровня безопасности при проведении банковских операций.
В ходе пресс-конференции представители банка подробно ответили на вопросы представителей средств массовой информации.