“Микрокредитбанк” АТБда Германиянинг “Спаркассенстифтунг фор Интернатионал Cооператион” ташкилоти ва Ландесбанк Ҳессен-Тҳüринген (Ҳелаба) молия институти эксперти Ёханн Блаверт билан расмий учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда микромолия соҳасидаги халқаро тенденсиялар, молиявий саводхонликни оширишга қаратилган лойиҳаларни Ўзбекистонда жорий этиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Германия шпаркассаларининг:
• кредитлар ажратиш тажрибаси,
• уларни мониторинг қилиш ва рискларни бошқариш усуллари,
• банк ходимлари учун малака ошириш дастурлари бўйича ҳамкорлик қилиш масалалари кўриб чиқилди.
МКБАНК таклифига асосан кредит рискларини самарали бошқариш юзасидан филиаллар ходимлари учун амалий семинарлар, махсус ўқув курслари ташкил этиш ва ривожланган давлатлар тажрибасини ўрганиш бўйича режалар белгилаб олинди.
Учрашув якунида томонлар ўзаро ҳамкорликни чуқурлаштириш ва амалиётга йўналтирилган лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш юзасидан келишиб олдилар.

Встреча с немецкой делегацией в МКБАНКе
В АКБ «Микрокредитбанк» состоялась официальная встреча с Йоханном Блавертом, экспертом немецкой организации Sparkassenstiftung for International Cooperation и финансового института Landesbank Hessen-Thüringen (Helaba).
На встрече обсуждались международные тенденции в сфере микрофинансирования и возможности реализации проектов, направленных на повышение финансовой грамотности в Узбекистане.
Были рассмотрены вопросы сотрудничества по:
• опыту немецких сберегательных касс в выдаче кредитов,
• методам их мониторинга и управления рисками,
• программам обучения банковских сотрудников.
По предложению МКБАНКа были разработаны планы организации практических семинаров, специальных обучающих курсов для сотрудников филиалов по эффективному управлению кредитными рисками, а также изучения опыта развитых стран.
В завершение встречи стороны договорились об углублении сотрудничества и совместной реализации практических проектов.