МКБАНКда “Китоб ўқиш соати” интеллектуал танловга айланди
Китоб нафақат инсон тафаккурини ўстирувчи манба, балки янги имкониятлар сари эшик очувчи маънавий йўлбошчидир.
Жорий йилнинг 30 март куни Банк ходимлари ўртасида “Китоб ўқиш соати” лойиҳаси доирасида маърифий тадбир ўтказилди.
Group 2131329357.png
Мазкур тадбир Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 15 январдаги ПҚ-9-сонли “Китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва аҳоли ўртасида китоб ўқишга қизиқишни ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори ҳамда 2026 йил 5 февралдаги “Буюк давлат арбоби ва саркарда, илм-фан, маданият ва санъат ҳомийси Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 690 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида”ги ПҚ-46-сонли Қарори ижросини таъминлаш мақсадида ташкил этилди.
Group 2131329361.png
“Китоб ўқиш соати” учун банкда Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 690 йиллигини кенг нишонлашнинг дебончаси сифатида Амир Темурнинг “Темур тузуклари” китоби танланди.
Group 2131329359.png
1 соат давомида ходимлар “Темур тузуклари” китобини ўқиш билан бирга ўз ақлий билимларини ҳам синаш имконига эга бўлишди. Яъни китоб асосида савол-жавоб ташкил этилиб, саволларга биринчи бўлиб тўғри жавоб берганларга эсдалик совғалари тақдим этилди.
Group 2131329366.png
Шунингдек, бу каби маънавий-маърифий соатларни мунтазам ташкил этиш ҳамда келгуси “Китоб ўқиш соати” учун китоб тавсиялари тингланди.
Group 2131329356.png
Таъкидлаш керакки, тадбирнинг асосий мақсади – банкда китоб ўқиш маданиятини кенг тарғиб қилиш, ёшлар орасида адабиётга бўлган қизиқишни ошириш, шунингдек, ўзбек ва жаҳон адабиётининг дурдона асарларини яна бир бор ёдга олишдан иборат эди.
Group 2131329365.png
Китоб – энг яқин дўст! МКБАНК маънавият ва маърифат сари интилиш йўлида бундай лойиҳаларни мунтазам давом эттиради.

В МКБАНК "Час чтения" стал интеллектуальным конкурсом
Книга — это не только источник, развивающий человеческое мышление, но и духовный проводник, открывающий двери к новым возможностям.
30 марта текущего года среди сотрудников Банка было проведено просветительское мероприятие в рамках проекта "Час чтения книг."
Group 2131329357.png
Данное мероприятие организовано в целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 15 января 2026 года No ПП-9 "О мерах по развитию культуры чтения и повышению интереса к чтению книг среди населения" и Постановления от 5 февраля 2026 года No ПП-46 "О широком праздновании 690-летия со дня рождения великого государственного деятеля и полководца, покровителя науки, культуры и искусства Сахибкирана Амира Темура."
Group 2131329361.png
Для проведения "Часа чтения" в банке была выбрана книга Амира Темура "Уложения Темура" в качестве символа широкого празднования 690-летия со дня рождения Сахибкирана Амира Темура.
Group 2131329359.png
В течение 1 часа сотрудники имели возможность не только прочитать книгу "Уложения Темура," но и проверить свои интеллектуальные знания. То есть на основе книги был организован вопрос-ответ, а тем, кто первым правильно ответил на вопросы, были вручены памятные подарки.
Group 2131329366.png
Также были заслушаны рекомендации по регулярной организации подобных духовно-просветительских часов и книг для предстоящего "Часа чтения."
Group 2131329356.png
Следует отметить, что основной целью мероприятия было широкое продвижение культуры чтения в банке, повышение интереса к литературе среди молодежи, а также еще раз напомнить о шедеврах узбекской и мировой литературы.
Group 2131329365.png
Книга – лучший друг! МКБАНК регулярно продолжает реализацию подобных проектов на пути к духовности и просвещению.