Бугун МКБАНКда 2026 йилнинг биринчи ярим йиллигида коррупциянинг олдини олиш, манфаатлар тўқнашувини аниқлаш ва банк фаолиятидаги коррупсиявий хавфларни камайтириш бўйича “Жамоатчилик эшитуви" бўлиб ўтди.
Унда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги Жамоатчилик кенгаши аъзолари, Банк раҳбарияти, журналист ва блогерлар, банк ходимлари, ёшлар ва банкнинг ҳудудий бўлинмаларидан ходимлар ЗООМ орқали иштирок этишди.
Таъкидлаш керакки, 2026 йилнинг биринчи ярим йиллигида, яъни ҳисобот даврида банкнинг барча ҳудудий бўлинмаларини қамраб олган 22 та семинар-тренинг ташкил этилди. Уларда жами 2 750 нафар ходим коррупцияга қарши курашиш, унинг олдини олиш ва комплаенс маданияти бўйича билим ва кўникмаларини оширди.
Шунингдек, “CERT International” халқаро сертификатлаштириш ташкилоти иштирокида ўтказилган махсус ўқув семинарида 25 нафар ходим ISO 37001:2025 “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” стандарти бўйича чуқурлаштирилган таълим олди. Семинар якунида барча иштирокчилар халқаро сертификатларга эга бўлди.
Коррупсиявий хавфларни аниқлашда ходимлар ва жамоатчилик фикри ўрганилди
Банкда коррупцияга оид хавфларни барвақт аниқлаш мақсадида ички ва ташқи муҳитда аноним сўровномалар ўтказилди. “Биз коррупцияга қаршимиз!” шиори остида ўтказилган ички сўровномада 1 840 нафар банк ходими, ташқи сўровномада эса 2 180 нафар фуқаро — тадбиркорлар, банк-молия соҳаси вакиллари ва бошқа фаолият субъектлари иштирок этди.
Жамоатчилик фикрига кўра, коррупсиявий хавф нуқтаи назаридан энг муаммоли йўналишлар кредитлаш ва молиялаштириш жараёнлари бўлиб, улар жами 46 фоизни ташкил этган. Шунингдек, мансаб ваколатларини суиистеъмол қилиш — 19 фоиз, ишга қабул қилиш жараёнлари — 12 фоиз, мулк ва гаровни баҳолаш ҳамда қабул қилиш жараёнлари — 10 фоиз этиб қайд этилган.
Сўровнома натижалари асосида кредит ажратиш жараёнларида инсон омилини камайтириш, автоматлаштирилган баҳолаш тизимларини кенгайтириш, видеофиксатсияни кучайтириш ва жамоатчилик назоратини ривожлантириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
96 та мурожаат келиб тушди
МКБАНКда коррупцияга оид ҳолатлар ҳақида хабар бериш учун 6 та махсус алоқа канали фаолият юритмоқда. 2026 йилнинг биринчи ярим йиллигида ушбу каналлар орқали жами 96 та мурожаат ва хабар келиб тушди.
Мурожаатларнинг 73 таси бўйича хизмат текширувлари ва ўрганишлар ўтказилиб, аниқланган операцион хатоликлар бартараф этилди. Мазкур мурожаатлар бўйича банк ходимларининг хатти-ҳаракатларида жиноий ёки қонунбузарлик ҳолатлари аниқланмади.
Келиб тушган мурожаатларнинг энг катта қисми кредит операцияларига — 38 та (39,6 фоиз), касса амалиётлари ва ходимларнинг муомала маданиятига — 29 та (30,2 фоиз), пластик карталар ва банкоматларга — 19 та (19,8 фоиз) тўғри келган.
Ўтказилган текширувлар натижасида мурожаатларнинг бирортасида коррупция, пора бериш ёки тизимли суиистеъмолчилик билан боғлиқ важлар ўз тасдиғини топмаган.
67 та хизмат текшируви: коррупцияга оид ҳолатлар аниқланди
Ҳисобот даврида Коррупцияга қарши назорат департаменти томонидан жами 67 та хизмат текшируви ўтказилди. Текширувлар натижасида 2 та коррупцияга оид ҳолат — пора олиш ва таъмагирлик аниқланиб, материаллар ҳуқуқий баҳо бериш ва қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Шунингдек, 20 нафар банк ходимининг ҳуқуқбузарлик содир этганлиги аниқланди.
Ҳудудий бўлинмаларда ҳам 29 та мурожаат ва тақдимнома юзасидан хизмат текширувлари ўтказилди. Натижада Навоий вилоятида коррупцияга оид жиноят аниқланиб, тегишли ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Ўтказилган хизмат текширувлари таҳлили асосида Сурхондарё, Навоий ва Наманган вилоятлари коррупсиявий хавф юқори бўлган “қизил ҳудудлар” сифатида белгиланди. Мазкур ҳудудларда комплекс ўрганишлар ва “Сирли мижоз” тадбирларини ўтказиш режалаштирилган.
3 331 нафар ходимнинг манфаатлар тўқнашуви бўйича декларатсиялари таҳлил қилинди
Манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш мақсадида 2026 йил январь-февраль ойларида банк тизимидаги 3 331 нафар ходимнинг эҳтимолий манфаатлар тўқнашуви тўғрисидаги йиллик декларатсиялари қабул қилинди ва таҳлил қилинди. Натижада 5 та мавжуд манфаатлар тўқнашуви ҳамда 216 та эҳтимолий манфаатлар тўқнашуви хавфи аниқланди. Мазкур ҳолатларни тартибга солиш бўйича таклифлар банкнинг Одоб-ахлоқ комиссиясига киритилди.
Шунингдек, 2026 йил май ойида Коррупцияга қарши назорат департаменти таркибида Манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш ва харидлар устидан назорат қилиш бўлими ташкил этилди.
Кредит ва инвестиция жараёнлари ҳам комплаенс назоратида
Ҳисобот даврида кредит-инвестиция жараёнларида коррупсиявий омилларни аниқлаш ва олдини олиш мақсадида 36 та комплекс комплаенс-текширув ўтказилди. Жумладан, йирик ва стратегик кредит лойиҳалари доирасида 19 та контрагент чуқур текширилди, кичик тадбиркорлик субъектларига ажратилаётган кредитлар бўйича 4 та йирик лойиҳа ўрганилди. Шунингдек, банклараро пул бозори ва инвеститсиявий битимлар доирасидаги 3 та йирик операция таҳлил қилинди.
Янги банк маҳсулотлари ва амалиётлари бўйича эса жами 10 та комплаенс хулосаси ишлаб чиқилди.
2026 йилнинг иккинчи ярим йиллигида банкда коррупсиявий хавфларни янада камайтиришга қаратилган ишлар давом эттирилади.
Хусусан, хавф юқори бўлган ҳудудларда комплекс ўрганишлар ўтказиш, “Сирли мижоз” тадбирларини мунтазам ташкил этиш, ходимлар учун коррупцияга қарши семинар-тренингларни кучайтириш, аноним мурожаат каналларини кенг тарғиб қилиш ҳамда манфаатлар тўқнашувини электрон шаклда назорат қилиш механизмларини ривожлантириш режалаштирилган.
МКБАНК коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш, шаффофликни таъминлаш ва банк фаолиятида қонун устуворлигини мустаҳкамлашни изчил давом эттиради.

Обновление: 12 августа 2026, 15:23
Сегодня в МКБАНКе состоялись "Общественные слушания" по предотвращению коррупции, выявлению конфликтов интересов и снижению коррупционных рисков в деятельности банка в первом полугодии 2026 года.
Frame 2136138963.png
В нем приняли участие члены Общественного совета Агентства по противодействию коррупции, руководство банка, журналисты и блогеры, сотрудники банка, молодежь и сотрудники региональных отделений банка через ZOOM.
Frame 2136138958 (2).png
Следует отметить, что в первом полугодии 2026 года, то есть в отчетном периоде, было организовано 22 семинара-тренинга, охвативших все региональные подразделения банка. В них в общей сложности 2750 сотрудников повысили свои знания и навыки по борьбе с коррупцией, ее предупреждению и культуре комплаенса.
Frame 2136138962.png
Также на специальном учебном семинаре, проведенном с участием международной организации по сертификации "CERT International," 25 сотрудников прошли углубленное обучение по стандарту ISO 37001:2025 "Система менеджмента по противодействию коррупции." По итогам семинара все участники получили международные сертификаты.
Frame 2136138964.png
При выявлении коррупционных рисков изучалось мнение сотрудников и общественности.
В целях раннего выявления коррупционных рисков в банке были проведены анонимные опросы во внутренней и внешней среде. Во внутреннем опросе, проведенном под девизом "Мы против коррупции!," приняли участие 1 840 сотрудников банков, а во внешнем - 2 180 граждан - предпринимателей, представителей банковско-финансовой сферы и других субъектов деятельности.
Frame 2136138965.png
По мнению общественности, наиболее проблемными направлениями с точки зрения коррупционного риска являются процессы кредитования и финансирования, которые составили в общей сложности 46 процентов. Также злоупотребление должностными полномочиями зафиксировано на уровне 19 процентов, процессы приема на работу - на уровне 12 процентов, процессы оценки и принятия имущества и залога - на уровне 10 процентов.
Frame 2136138961.png
По результатам опроса были разработаны предложения по снижению человеческого фактора в процессах кредитования, расширению автоматизированных систем оценки, усилению видеофиксации и развитию общественного контроля.
Поступило 96 обращений
В МКБАНК действует 6 специальных каналов связи для сообщения о случаях коррупции. В первом полугодии 2026 года по этим каналам поступило в общей сложности 96 обращений и сообщений.
По 73 обращениям проведены служебные проверки и изучения, устранены выявленные операционные ошибки. В действиях сотрудников банка по данным обращениям не выявлено фактов преступлений или правонарушений.
Наибольшая часть поступивших обращений касалась кредитных операций - 38 (39,6 процента), кассовых операций и культуры общения сотрудников - 29 (30,2 процента), пластиковых карт и банкоматов - 19 (19,8 процента).
Frame 2136138957 (2).png
В результате проведенных проверок ни в одном из обращений не нашли своего подтверждения доводы, связанные с коррупцией, дачей взятки или системным злоупотреблением.
67 служебных проверок: выявлены факты коррупции
Всего за отчетный период Департаментом антикоррупционного контроля проведено 67 служебных проверок. В результате проверок были выявлены 2 случая коррупции - получение взятки и вымогательство, материалы направлены в правоохранительные органы для правовой оценки и принятия законных мер.
Также было установлено, что 20 сотрудников банка совершили правонарушения.
В региональных подразделениях также проведены служебные проверки по 29 обращениям и представлениям. В результате в Навоийской области было выявлено коррупционное преступление, соответствующие документы направлены в правоохранительные органы.
На основе анализа проведенных служебных проверок Сурхандарьинская, Навоийская и Наманганская области были определены как "красные зоны" с высоким коррупционным риском. На этих территориях планируется проведение комплексных изучений и мероприятий "Тайный клиент."
Проанализированы декларации о конфликте интересов 3 331 сотрудника.
В целях предотвращения конфликта интересов в январе-феврале 2026 года были приняты и проанализированы годовые декларации 3 331 сотрудника банковской системы о возможном конфликте интересов. В результате было выявлено 5 существующих конфликтов интересов и 216 возможных конфликтов интересов. Предложения по урегулированию данных случаев были внесены в Комиссию по этике банка.
Frame 2136138967.png
Также в мае 2026 года в составе Департамента по контролю за противодействием коррупции был создан Отдел по предотвращению конфликта интересов и контролю за закупками.
Кредитные и инвестиционные процессы также находятся под контролем комплаенса.
В отчетном периоде в целях выявления и предотвращения коррупционных факторов в кредитно-инвестиционных процессах было проведено 36 комплексных комплаенс-проверок. В частности, проведена глубокая проверка 19 контрагентов в рамках крупных и стратегических кредитных проектов, изучены 4 крупных проекта по кредитам, выделяемым субъектам малого предпринимательства. Также были проанализированы 3 крупные операции в рамках межбанковского денежного рынка и инвестиционных соглашений.
Всего было разработано 10 заключений о комплаенсе по новым банковским продуктам и практикам.
Во втором полугодии 2026 года в банке будет продолжена работа по дальнейшему снижению коррупционных рисков.
В частности, планируется проведение комплексных исследований в зонах повышенного риска, регулярная организация мероприятий "Тайный клиент," усиление антикоррупционных семинаров-тренингов для сотрудников, широкое продвижение анонимных каналов обращения и развитие механизмов контроля конфликта интересов в электронной форме.
МКБАНК продолжит последовательно формировать нетерпимое отношение к коррупции, обеспечивать прозрачность и укреплять верховенство закона в банковской деятельности.