МКБАНКда “Оммавий диктант” акцияси ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 20-октабрдаги “Давлат тилини янада ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида “Микрокредитбанк” АТБда “Оммавий диктант” акцияси ташкил этилди.
6 (152).png
Ушбу ташаббуснинг асосий мақсади — банк ходимларининг лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосида иш юритиш кўникмаларини мустаҳкамлаш, саводхонлик даражасини баҳолаш ҳамда давлат тилига бўлган эътибор ва ҳурматни янада оширишдан иборат.
11 (42).png
Диктант мавзуси учун ўзбек адабиётининг энг севимли асарларидан бири — Ўткир Ҳошимовнинг “Дунёнинг ишлари” китобидаги “Туш” ҳикояси танланди. Матнни Банк Бошқарув раисининг маънавий-маърифий ишлар ва давлат тили масалалари бўйича маслаҳатчиси, журналист Гулшода Иброҳимова ўқиб берди.
3 (210).png
Тадбир давомида иштирокчилар ўзбек тилининг имло қоидалари, тиниш белгилари ва тўғри ёзув маданияти бўйича билим ва кўникмаларини амалда синаб кўриш имконига эга бўлдилар.
4 (182).png
Банк жамоаси учун ушбу акция нафақат саводхонликни баҳолаш, балки маънавиятни ошириш ва китобхонлик маданиятини тарғиб этишга ҳам хизмат қилди.
7 (119).png
Акция якунида айрим ходимлар Ўткир Ҳошимов ижоди билан янада яқиндан танишиш истагини билдирди. Баъзилари эса бу асарни илгари ўқимаганини яширмади ва бугуноқ уни мутолаа қилиш ниятида эканлигини айтди.

В МКБАНК прошла акция "Массовый диктант"
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 20 октября 2025 года "О дополнительных мерах по дальнейшему развитию государственного языка" в АКБ "Микрокредитбанк" была организована акция "Публичный диктант."
6 (152).png
Основная цель данной инициативы - укрепление навыков банковских сотрудников по ведению делопроизводства на узбекском алфавите, основанном на латинской графике, оценка уровня грамотности, а также дальнейшее повышение внимания и уважения к государственному языку.
11 (42).png
Для темы диктанта был выбран один из любимых произведений узбекской литературы - рассказ "Сон" из книги Уткира Хошимова "Дела мирские." Текст зачитала журналистка Гульшода Ибрагимова, советник председателя правления банка по духовно-просветительской работе и государственному языку.
3 (210).png
В ходе мероприятия участники смогли проверить свои знания и навыки в области орфографии узбекского языка, знаков препинания и культуры правильного письма.
4 (182).png
Для коллектива банка эта акция послужила не только оценке грамотности, но и повышению духовности и пропаганде культуры чтения.
7 (119).png
В конце акции некоторые сотрудники выразили желание ближе познакомиться с творчеством Уткира Хашимова. Некоторые не скрывали, что никогда раньше не читали эту работу и намеревались прочитать её сегодня.
Коллектив банка назвал процесс написания диктанта ностальгией, напоминающей юность и школьные годы. Некоторые оценили этот процесс как память, личностное развитие и творческий опыт.