Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида 2024-йил 16-декабр куни маҳаллаларда камбағалликни қисқартириш бўйича қилинган ишлар сарҳисоби ва 2025-йил учун устувор вазифаларга бағишланган видеоселектор йиғилишида аҳолини камбағалликдан чиқариш, оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, ҳар бир оиланинг доимий даромад манбаини шакллантириш бўйича қатор вазифалар белгилаб берилган эди.
Ана шу вазифалар ижросини та’минлаш бўйича “Микрокредитбанк” АТБ томонидан ҳам зарур чора-тадбирлар белгиланиб, аниқ амалий ишлар олиб борилмоқда. Мисол учун, Тошкент вилоятида паррандачилик, хусусан, ўрдакчиликни ривожлантириш, дала четларидаги зовурларда ўрдак боқишни йўлга қўйиш масаласига алоҳида э’тибор қаратилмоқда.
Албатта, ҳар бир ишнинг ўзига яраша сир-асрори, қийинчилик ва машаққатлари бўлади. Ўрдак боқиш ҳам ана шундай машаққатли юмушлардан десак, адашмаймиз.
Жорий йилда “Микрокредитбанк” АТБ томонидан вилоятнинг 15 та туманида 144 та узунлиги 144 760 метр коллектор-дренаж ҳамда бошқа мелиорация обектлари атрофларида “Пекин” зотли 36 минг бош ўрдак боқиш йўлга қўйиш мақсад қилинган.
Ҳозирга келиб вилоятдаги 13 та туманда 18 875 метр узунликдаги лойиҳалар амалга оширилди. 13 820 метр узунликдаги лойиҳа ишга тушириш жараёнида. Ишга туширилган ҳудудлардаги лойиҳаларга жами 24 000 бош ўрдаклар етказиб берилди, натижада мазкур йўналишда 219 та хонадон қамраб олинди.
Микрокредитбанк томонидан Қуйи Чирчиқ тумани Дўстобод шаҳарчаси Ибрат МФЙ ҳудудида лидер тадбиркор “Жавохир Иброҳим Оғабек паррандалари” МЧЖ билан биргаликда вилоятда мазкур йўналишда ўрдак жўжалари, инкубаторлар учун ўрдак тухумлари ва озуқа ем маҳсулотлари етказиб бериш ҳамда етиштирилган ўрдак гўшти ва тухумини сотиб олиш маркази ташкил этилди.
Бунда, ижара асосида ҳар бир хонадонга 100 бошдан ўрдак боқилиш йўлга қўйилади.
Бир хонадон томонидан 100 бош ўрдак боқиш лойиҳасини бошлаш учун 45,2 млн.сўм, озуқа харажатлари учун 22 млн.сўм, жами 67,2 млн.сўм маблағ зарур бўлади.
Юқоридаги мақсадлар учун 67,2 млн.сўм (шундан ташаббускорларнинг ўз маблағлари ҳисобидан 37,2 млн.сўм, банк кредити 30 млн.сўм) маблағлар ажратилиши белгилаб олинди.
Та’кидлаш керакки, бу лойиҳа орқали аҳолининг турмуш даражасини яхшилаш, қўшимча даромад манбаини яратиш ҳамда маҳаллий иш ўринларини кўпайтириш кўзда тутилган.

Duck breeding project is developing in Tashkent region
At a videoconference meeting on December 16, 2024, chaired by our President Shavkat Mirziyoyev, dedicated to the review of the work done to reduce poverty in makhallas and priority tasks for 2025, a number of tasks were set to lift the population out of poverty, develop family entrepreneurship, and form a permanent source of income for each family.
vvv3.png
To ensure the implementation of these tasks, JSCB "Mikrokreditbank" has also identified the necessary measures and is carrying out specific practical work. For example, in the Tashkent region, special attention is being paid to the development of poultry farming, in particular duck farming, and the establishment of duck breeding in ditches on the edges of fields.
Of course, every job has its own secrets, difficulties and hardships. We will not be mistaken if we say that duck breeding is one of such laborious tasks.
vvv4.png
This year, JSCB "Mikrokreditbank" aims to raise 36,000 ducks of the "Pekin" breed in 144 collector-drainage projects with a length of 144,760 meters and other land reclamation facilities in 15 districts of the region.
To date, projects with a length of 18,875 meters have been implemented in 13 districts of the region. A project with a length of 13,820 meters is in the process of being launched. A total of 24,000 ducks were delivered to the projects in the launched areas, as a result, 219 households were covered in this direction.
vvv6.png
Microcreditbank, together with the leading entrepreneur “Javokhir Ibrohim Ogabek parrandalari” LLC, established a center in the region in this direction for the supply of duck chicks, duck eggs for incubators and feed products, as well as the purchase of grown duck meat and eggs, in the Ibrat MFY area of ​​Dustobod town, Kuyi Chirchik district.
In this regard, 100 ducks will be bred per household on a rental basis.
To start a project to breed 100 ducks by one household, 45.2 million soums will be required, 22 million soums for feed costs, a total of 67.2 million soums.
vvv2.png
It was decided to allocate 67.2 million soums for the above purposes (of which 37.2 million soums will be from the initiative's own funds, 30 million soums from a bank loan).
It should be noted that this project aims to improve the living standards of the population, create an additional source of income, and increase local jobs.