Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида 2024-йил 16-декабр куни маҳаллаларда камбағалликни қисқартириш бўйича қилинган ишлар сарҳисоби ва 2025-йил учун устувор вазифаларга бағишланган видеоселектор йиғилишида аҳолини камбағалликдан чиқариш, оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, ҳар бир оиланинг доимий даромад манбаини шакллантириш бўйича қатор вазифалар белгилаб берилган эди.
Ана шу вазифалар ижросини та’минлаш бўйича “Микрокредитбанк” АТБ томонидан ҳам зарур чора-тадбирлар белгиланиб, аниқ амалий ишлар олиб борилмоқда. Мисол учун, Тошкент вилоятида паррандачилик, хусусан, ўрдакчиликни ривожлантириш, дала четларидаги зовурларда ўрдак боқишни йўлга қўйиш масаласига алоҳида э’тибор қаратилмоқда.
Албатта, ҳар бир ишнинг ўзига яраша сир-асрори, қийинчилик ва машаққатлари бўлади. Ўрдак боқиш ҳам ана шундай машаққатли юмушлардан десак, адашмаймиз.
Жорий йилда “Микрокредитбанк” АТБ томонидан вилоятнинг 15 та туманида 144 та узунлиги 144 760 метр коллектор-дренаж ҳамда бошқа мелиорация обектлари атрофларида “Пекин” зотли 36 минг бош ўрдак боқиш йўлга қўйиш мақсад қилинган.
Ҳозирга келиб вилоятдаги 13 та туманда 18 875 метр узунликдаги лойиҳалар амалга оширилди. 13 820 метр узунликдаги лойиҳа ишга тушириш жараёнида. Ишга туширилган ҳудудлардаги лойиҳаларга жами 24 000 бош ўрдаклар етказиб берилди, натижада мазкур йўналишда 219 та хонадон қамраб олинди.
Микрокредитбанк томонидан Қуйи Чирчиқ тумани Дўстобод шаҳарчаси Ибрат МФЙ ҳудудида лидер тадбиркор “Жавохир Иброҳим Оғабек паррандалари” МЧЖ билан биргаликда вилоятда мазкур йўналишда ўрдак жўжалари, инкубаторлар учун ўрдак тухумлари ва озуқа ем маҳсулотлари етказиб бериш ҳамда етиштирилган ўрдак гўшти ва тухумини сотиб олиш маркази ташкил этилди.
Бунда, ижара асосида ҳар бир хонадонга 100 бошдан ўрдак боқилиш йўлга қўйилади.
Бир хонадон томонидан 100 бош ўрдак боқиш лойиҳасини бошлаш учун 45,2 млн.сўм, озуқа харажатлари учун 22 млн.сўм, жами 67,2 млн.сўм маблағ зарур бўлади.
Юқоридаги мақсадлар учун 67,2 млн.сўм (шундан ташаббускорларнинг ўз маблағлари ҳисобидан 37,2 млн.сўм, банк кредити 30 млн.сўм) маблағлар ажратилиши белгилаб олинди.
Та’кидлаш керакки, бу лойиҳа орқали аҳолининг турмуш даражасини яхшилаш, қўшимча даромад манбаини яратиш ҳамда маҳаллий иш ўринларини кўпайтириш кўзда тутилган.

В Ташкентской области развивается проект по разведению уток
На состоявшемся 16 декабря 2024 года видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева, посвященном обзору проделанной работы по сокращению бедности в махаллях и приоритетным задачам на 2025 год, был поставлен ряд задач по выводу населения из бедности, развитию семейного предпринимательства, формированию постоянного источника дохода для каждой семьи.
vvv3.png
Для обеспечения реализации этих задач АКБ «Микрокредитбанк» также определил необходимые меры и проводит конкретную практическую работу. Например, в Ташкентской области особое внимание уделяется развитию птицеводства, в частности, утоводства, и организации разведения уток в канавах по краям полей.
Конечно, у каждого дела есть свои секреты, трудности и невзгоды. Не ошибёмся, если скажем, что разведение уток – одно из таких трудоёмких занятий.
vvv4.png
В этом году АКБ «Микрокредитбанк» планирует развести 36 000 уток породы «пекинская» на 144 коллекторно-дренажных проектах протяженностью 144 760 метров и других мелиоративных объектах в 15 районах области.
На сегодняшний день реализованы проекты протяженностью 18 875 метров в 13 районах области. В стадии запуска находится проект протяженностью 13 820 метров. Всего на запущенные проекты завезено 24 000 уток, в результате по данному направлению охвачено 219 хозяйств.
vvv6.png
Микрокредитбанк совместно с ведущим предпринимателем ООО «Жавохир Иброхим Огабек паррандалари» открыл в регионе центр по поставке утят, утиных яиц для инкубаторов и кормовой продукции, а также закупке выращенного мяса и яиц уток в местности Ибрат МФЮ города Дустобад Куйи-Чирчикского района.
В связи с этим будет организовано разведение 100 уток в одном домохозяйстве на арендной основе.
Для запуска проекта по разведению 100 уток в одном домохозяйстве потребуется 45,2 млн сумов, из них 22 млн сумов на корма, всего 67,2 млн сумов.
vvv2.png
На указанные цели было принято решение о выделении 67,2 млн сумов (из которых 37,2 млн сумов – собственные средства инициативы, 30 млн сумов – банковский кредит).
Следует отметить, что данный проект направлен на повышение уровня жизни населения, создание дополнительного источника дохода и увеличение числа рабочих мест.