2025-yil davomida “Mikrokreditbank” ATB xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikni faol rivojlantirib, savdoni moliyalashtirish yo‘nalishida muhim natijalarga erishdi. Bank tomonidan jalb qilingan xalqaro resurslar, avvalo, kichik va o‘rta biznes subyektlarini qo‘llab-quvvatlash, tadbirkorlik faoliyatini kengaytirish, shuningdek, iqtisodiyotning ustuvor yo‘nalishlarini moliyalashtirishga yo‘naltirildi.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi hukumati tomonidan 2025-yil uchun bevosita “Mikrokreditbank” ATBga xalqaro moliya institutlaridan 260 million AQSh dollari miqdorida mablag‘ jalb etish rejasi belgilangan bo‘lib, bank mazkur rejani to‘liq va muvaffaqiyatli bajardi. Ushbu natija “Mikrokreditbank” ATBning xalqaro moliya bozorlaridagi ishonchli va barqaror hamkor sifatidagi mavqeini yana bir bor tasdiqlaydi.
Hisobot yilida “Mikrokreditbank” ATB tomonidan Yevropa, Shimoliy Amerika hamda Osiyo mintaqalarida faoliyat yurituvchi quyidagi yirik xalqaro moliya institutlaridan mablag‘lar jalb etildi:
— Germaniyaning taraqqiyot banki - KfW;
— AQShning Cargill Financial Services International Inc. kompaniyasi;
— Singapurning Olam Global Agri Treasury Pte Ltd. kompaniyasi;
— Germaniyaning ODDO BHF SE banki;
— Qozog‘istonning Altyn va Halyk banklari;
— Turkiyaning Aktif banki
Mazkur hamkorliklar bankning xalqaro moliya bozorlaridagi nufuzini mustahkamlash, tashqi savdo operatsiyalarini qo‘llab-quvvatlash va mijozlarga zamonaviy moliyaviy yechimlarni taklif etish imkonini berdi.
Kelgusida “Mikrokreditbank” ATB xalqaro moliya institutlari, xorijiy banklar va investitsiya fondlari bilan hamkorlik geografiyasini yanada kengaytirishni, yangi savdoni moliyalashtirish liniyalarini joriy etishni rejalashtirmoqda.
MKBANKning xalqaro hamkorliklari — bu nafaqat xalqaro ishonch, balki kelajak uchun yangi imkoniyatlar.

2025: достижения АКБ "Микрокредитбанк" на международном финансовом рынке
В течение 2025 года АКБ "Микрокредитбанк" активно развивал сотрудничество с международными финансовыми институтами и добился значительных результатов в области торгового финансирования. Привлеченные Банком международные ресурсы были направлены, прежде всего, на поддержку субъектов малого и среднего бизнеса, расширение предпринимательской деятельности, а также финансирование приоритетных направлений экономики.
Следует особо отметить, что Правительством Республики Узбекистан был определен план привлечения 260 миллионов долларов США от международных финансовых институтов непосредственно в АКБ "Микрокредитбанк" на 2025 год, и банк полностью и успешно выполнил этот план. Этот результат еще раз подтверждает позицию АКБ "Микрокредитбанк" как надежного и стабильного партнера на международных финансовых рынках.
В отчетном году АКБ "Микрокредитбанк" привлек средства следующих крупных международных финансовых институтов, действующих в регионах Европы, Северной Америки и Азии:
- Банк развития Германии - KfW;
- американская компания Cargill Financial Services International Inc.;
- Сингапурская компания Olam Global Agri Treasury Pte Ltd.;
- Германский банк ODDO BHF SE;
- Казахстанские банки Altyn и Halyk;
- Активный банк Турции
Данное сотрудничество позволило укрепить авторитет банка на международных финансовых рынках, поддержать внешнеторговые операции и предложить клиентам современные финансовые решения.
В дальнейшем АКБ "Микрокредитбанк" планирует дальнейшее расширение географии сотрудничества с международными финансовыми институтами, иностранными банками и инвестиционными фондами, внедрение новых линий торгового финансирования.
Международное сотрудничество МКБАНК - это не только международное доверие, но и новые возможности для будущего.
Сотрудничество продолжится и в 2026 году!
Хорезмское региональное управление МКБАНК награждено Центральным банком
Это достижение и признание является ярким выражением ответственного и плодотворного труда нашей команды.