2025-yilda amalga oshirilgan ishlar va 2026-yil rejalari toʼgʼrisida navbatdagi matbuot anjumani oʼtkazildi
26-mart kuni Mikrokreditbank tomonidan Milliy matbuot markazida “Аholi bandligini oshirish, kambagʼallikni qisqartirish boʼyicha 2025-yilda amalga oshirilgan ishlar va 2026-yil rejalari” toʼgʼrisida navbatdagi matbuot anjumani oʼtkazildi. Unda bank boshqaruv aʼzolari, tegishli departament direktorlari hamda ommaviy axborot vositalari, jurnalist hamda blogerlar ishtirok etdi.
Taʼkidlash lozimki, Mikrokreditbank yurtimizda kichik biznes, xususiy va yakka tartibdagi tadbirkorlikni rivojlantirish, hunarmandchilik hamda kasanachilikni qoʼllab-quvvatlash yoʼli bilan yangi ish oʼrinlarini yaratish, ayniqsa, qishloq joylarda mikromoliyaviy xizmatlarni kengaytirish borasida oʼz faoliyatini olib bormoqda.
Xususan 2025-yilda amalga oshirilgan ishlarga qisqacha toʼxtalib o‘tildi.
Bankning 92 ta hududiy bo‘linmalariga biriktirilgan 1 062 ta mahallada faoliyat olib borish uchun 320 ta “Mahalla bankiri”ga koʼmaklashish uchun, 1 062 nafar yordamchi agentlar shartnoma asosida ishlab kelmoqda (shundan, ayol 532 ta, erkak 530 ta).
1. Аjratilgan kreditlar bo‘yicha:
2025 yilda 10,2 trln soʼm, shundan, kichik va oʼrta biznesga 7,9 trln soʼm va dasturlar doirasida 4,2 trln soʼm kreditlar ajratildi. Shundan,
PQ-312 sonli qaror doirasida 936 mlrd soʼm;
“Biznesga birinchi qadam” 456,4 mlrd soʼm;
Oilaviy tadbirkorlik dasturi 1,6 trln soʼm;
“Mening mahallam” dasturi 1,1 trln soʼm.
2. Аholi bandligi taʼminlash borasida:
2025-yilda 345 895 nafar aholi bandligi taʼminlandi. Shundan, 122 066 nafari doimiy ishga joylashtirildi va 223 829 nafari tadbirkorlikka jalb qilindi.
3. Bank tomonidan aholiga taklif etilayotgan mikroloyihalar boʼyicha:
2025-yilda 47 975 ta mikroloyihaga 905,1 mlrd soʼm kredit ajratilishi natijasida 98 305 ta ish oʼrni yaratildi.
Shuningdek, kam daromadli 11 142 ta xonadonlarga 318 mlrd soʼmlik loyiha paketlari yetkazib berilib, 16 704 nafar aholi bandligi taʼminlandi.
4. Bank mijozlari bilan oʼtkazilgan uchrashuvlar (Uychi tajribasi)
2025-yilda bankning 50 850 nafar tadbirkorlari bilan 3 275 marotaba uchrashuvlarda koʼtarilgan 13 940 ta murojaatlar hal qilinishi natijasida 15 809 ta ish oʼrni yaratildi.
5. “Bir kontur-bir mahsulot” tamoyilida namunali loyihalar
Аholiga (5 210 nafar) ijaraga berilgan 1 747 gektar yer maydonida “Bir kontur – bir mahsulot” tamoyili asosida 159 ta namunali loyihalarda 2,9 mlrd soʼm imtiyozli kredit ajratilishi natijasida daromadbop va eksportbop mahsulotlar ekildi. Natijada, 34 764 tonna mahsulot yetishtildi, shundan 2 195 tonnasi eksport qilinib, umumiy hisobda 211,3 mlrd. soʼm daromad olindi.
6. “Kambagʼallikdan farovonlik sari” dasturi ijrosi
Bankning 181 ta hududiy boʼlinma rahbar va oʼrinbosarlari tomonidan 412 ta oilani daromadi yaxshilanib, ijtimoiy reestrdan chiqarildi. Bunda,
- doimiy ishga 137 nafar aholi joylashtirildi;
- tadbirkorlikka 84 nafar jalb etildli;
-kredit ajratildi 2 nafariga 229 mln soʼm;
- kasb-hunarga 4 nafari oʼqitildi;
- boshqa (ijtimoiy, tibbiy xizmat va taʼlim va toʼgʼarak) 185 nafariga koʼrildi.
Yordamchi agentlar tomonidan mahallalarda amalga oshirilgan ishlar ish samaradorligini baholash maqsadida bankning “Mahalla mkb.uz” platformasi yaratilib ishga tushirildi.
Mahalla agentlari tomonidan 26,6 mingta plastik karta, 131 nafar aholidan 27,8 mlrd soʼm omonat, 2 704 nafar aholiga 822,3 mlrd soʼm kreditlar ajratilishiga koʼmaklashildi.
2026-yil uchun belgilangan vazifalar
1. Barcha manbalar hisobidan 11 trln. soʼmlik kreditlar ajratiladi. Shundan, Kichik va oʼrta biznesga 7,4 trln. soʼm, shundan, dasturlar doirasida 4,8 tlrn soʼm kredit ajratilib, 140 minga yaqin loyiha amalga oshiriladi. Mahallalarni ixtisoslashuvidan kelib chiqqan holda biriktirilgan 1 062 ta mahallada 10,5 mingdan ortiq mikroloyihalarga 347 mlrd. soʼm kredit mablagʼlari ajratiladi.
- “Bir kontur-bir mahsulot” tamoyili asosida 7 129 ta dehqon xoʼjaliklariga ijaraga berilgan jami 362 ta konturdagi 4 775 gektar yer maydonida agregator va koperativ aʼzolar tomonidan daromadbop hamda eksportbop mahsulotlar ekiladi.
Oliy taʼlim tashkilotlari bitiruvchilarini ishga joylashishiga koʼmaklashish boʼyicha “Kelajakka qadam” dasturi (PQ-61) doirasida 2026 yilda 116,2 mlrd soʼm kredit ajratilishi natijasida 3 600 nafar bitiruvchilarni bandligini taʼminlash belgilangan.
2. Tashqi manbalar hisobidan jami 400 mln. doll. mablagʼlar jalb qilinib, 150 mln. doll. investitsiya loyihalariga hamda 175 mln. doll. kichik va oʼrta biznesni qoʼllab quvvatlashga yoʼnaltiriladi.
Yanvar-mart oyi reja ijrosi bo‘yicha
Bank tomonidan bugunga qadar 1,7 trln soʼm shundan, kichik va oʼrta biznesga 1,2 trln soʼm shundan, dasturlar doirasida 557,1 mlrd soʼm kreditlar ajratildi. Jumladan, aholi bandligi taʼminlashda yanvarь-mart oyida 16 719 nafar aholi bandligi taʼminlandi. Shundan, 3 724 nafari doimiy ishga joylashtirildi va 12 995 nafari tadbirkorlikka jalb qilindi. Bank mijozlari bilan oʼtkazilgan uchrashuvlar (Uychi tajribasi) boʼyicha 9 852 nafar tadbirkorlar bilan 488 marotaba uchrashuvlar oʼtkazildi. Uchrashuvlarda koʼtarilgan 1 671 tasi ijobiy hal qilinishi natijasida 1 822 ta yangi ish oʼrni yaratildi.
PQ-49 sonli qaror doirasida 2026 yilda jami aholiga (7 129 nafar) ijaraga berilgan 4 775 gektar (shundan, 2024-2025 yillarda 1 749 gektar va 2026 yilda 3 026 gektar) yer maydonda “Bir kontur–bir mahsulot” tamoyili asosida 362 ta namunali loyihalarni amalga oshirish uchun 42 ta agregatorlar tomonidan poliz va sabzovotlar yetishtirish uchun agregatorlarga 5 850 mlrd soʼm imtiyozli kredit ajratiladi.
Misol uchun, Toshkent viloyati Parkent tumani “Shampan” mahallasida 10 nafar yoshlarga (1 gektardan) ijaraga berilgan 10 gektar yer maydoniga pamidor ekiladi. Ekin yetishtirish boʼyicha “Transport Globus” korxonasi va yer egalari oʼrtasida fьyuchers shartnomalari imzolanib, dastlabki hisob-kitoblarga koʼra birinchi ekinda 350 tonna mahsulot yetishtiriladi va har bir yoshlar 60 mln. soʼm daromad olishi rejalashtirilgan.
Bank Аxborot xizmati
27 Mart 2026
Mikrokreditbankda dam olish kunlari xizmatlar kengaytirilmoqda
Mazkur notariuslarning 27 tasi shanba, 10 tasi esa yakshanba kunlari ham faoliyat yuritishini bildirgan.
1-apreldan uy va mashina sotib olishda yangi tartib: nimalar o‘zgaradi?
Eskrou — bu xaridor va sotuvchi o‘rtasidagi hisob-kitobni nazorat qiluvchi maxsus bank hisobvarag‘idir.

Состоялась очередная пресс-конференция о проделанной работе в 2025 году и планах на 2026 год
26 марта в Национальном пресс-центре Микрокредитбанка прошла очередная пресс-конференция на тему "Работа, проделанная в 2025 году по повышению занятости населения и сокращению бедности, и планы на 2026 год." В нем приняли участие члены правления банка, директора соответствующих департаментов, а также представители средств массовой информации, журналисты и блогеры.
Следует отметить, что Микрокредитбанк осуществляет свою деятельность по развитию малого бизнеса, частного и индивидуального предпринимательства, созданию новых рабочих мест путем поддержки ремесленничества и надомничества, расширению микрофинансовых услуг, особенно в сельской местности.
В частности, было кратко рассказано о работе, проделанной в 2025 году.
Для оказания содействия 320 "Махаллинским банкирам" в деятельности в 1 062 махаллях, закрепленных за 92 региональными отделениями банка, на договорной основе работают 1 062 вспомогательных агента (из них 532 женщины, 530 мужчин).
1. По выделенным кредитам:
В 2025 году выделено 10,2 трлн сумов, из них 7,9 трлн сумов - кредиты малому и среднему бизнесу и 4,2 трлн сумов - в рамках программ. Из них,
936 млрд сумов в рамках постановления No ПП-312;
"Первый шаг в бизнес" - 456,4 млрд сумов;
Программа семейного предпринимательства - 1,6 трлн сумов;
Программа "Моя махалля" 1,1 трлн сумов.
2. В части обеспечения занятости населения:
В 2025 году обеспечена занятость 345 895 человек. Из них 122 066 человек трудоустроены на постоянную работу и 223 829 человек привлечены к предпринимательству.
3. По микропроектам, предлагаемым Банком населению:
В 2025 году в результате выделения 905,1 млрд сумов кредитов на 47 975 микропроектов было создано 98 305 рабочих мест.
Кроме того, 11 142 домохозяйствам с низким доходом были предоставлены пакеты проектов на сумму 318 млрд сумов, что обеспечило занятость 16 704 человек.
4. Встречи с клиентами банка (Опыт Уйчи)
В 2025 году в результате решения 13 940 обращений, поднятых в ходе 3 275 встреч с 50 850 предпринимателями банка, было создано 15 809 рабочих мест.
5. Типовые проекты по принципу "Один контур - один продукт"
На 1 747 гектарах земельной площади, предоставленной в аренду населению (5 210 человек), на основе принципа "Один контур - один продукт" в результате выделения льготных кредитов на сумму 2,9 млрд сумов для 159 образцовых проектов была выращена прибыльная и экспортоориентированная продукция. В результате было произведено 34 764 тонны продукции, из которых 2 195 тонн было экспортировано, а общий доход составил 211,3 млрд сумов.
6. Исполнение программы "От бедности к благополучию"
Руководители и заместители 181 регионального отделения банка улучшили доходы 412 семей и исключили их из социального реестра. При этом,
- 137 жителей трудоустроены на постоянную работу;
- 84 человека привлечены к предпринимательству;
- кредит выделен на 2 человека в размере 229 млн сумов;
- 4 человека прошли профессиональное обучение;
- другие (социальная, медицинская, образовательная и кружковая) 185 человек.
В целях оценки эффективности работы, проводимой вспомогательными агентами в махаллях, была создана и запущена платформа банка "Mahalla mkb.uz."
Махаллинские агенты оказали содействие в выделении 26,6 тыс. пластиковых карт, 27,8 млрд сумов вкладов 131 жителю, 822,3 млрд сумов кредитов 2 704 жителям.
Задачи на 2026 год
1. За счет всех источников будут выделены кредиты в размере 11 трлн. сумов. Из них на развитие малого и среднего бизнеса выделено 7,4 трлн. сумов, в том числе 4,8 трлн. сумов кредитов в рамках программ, будет реализовано около 140 тыс. проектов. На более чем 10,5 тысячи микропроектов в 1 062 махаллях, закрепленных исходя из специализации махаллей, будет выделено 347 млрд сумов кредитных средств.
- По принципу "Один контур - один продукт" на 4 775 гектарах земель 362 контуров, переданных в аренду 7 129 дехканским хозяйствам, члены агрегаторов и кооперативов будут выращивать прибыльную и экспортоориентированную продукцию.
В рамках программы "Шаг в будущее" (ПП-61) по содействию трудоустройству выпускников высших учебных заведений в 2026 году в результате выделения кредитов на сумму 116,2 млрд сумов намечено обеспечить занятость 3 600 выпускников.
2. Ташқи манбалар ҳисобидан жами 400 миллион доллар жалб қилинади, шундан 150 миллион доллари инвестиция лойиҳаларига ҳамда 175 миллион доллари кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлашга йўналтирилади.
По исполнению плана за январь-март
На сегодняшний день банк выделил 1,7 трлн сумов кредитов, из них 1,2 трлн сумов - малому и среднему бизнесу, из них 557,1 млрд сумов - в рамках программ. В частности, в январе-марте обеспечена занятость 16 719 человек. Из них 3 724 человека трудоустроены на постоянную работу и 12 995 человек привлечены к предпринимательству. По встречам с клиентами банка (опыт Уйчи) было проведено 488 встреч с 9 852 предпринимателями. В результате положительного решения 1 671 вопроса, поднятого на встречах, создано 1 822 новых рабочих места.
В рамках постановления No ПП-49 в 2026 году 42 агрегаторам будет выделено 5 850 млрд сумов льготных кредитов на выращивание бахчевых и овощей для реализации 362 образцовых проектов по принципу "Один контур - один продукт" на 4 775 гектарах земельной площади (из них 1 749 гектаров в 2024-2025 годах и 3 026 гектаров в 2026 году), сданных в аренду населению (7 129 человек).
К примеру, в махалле "Шампан" Паркентского района Ташкентской области на 10 гектарах земли, сданных в аренду 10 молодым людям (по 1 гектару), будут посажены помидоры. Между предприятием "Транспорт Глобус" и землевладельцами были подписаны фьючерсные контракты на выращивание сельскохозяйственных культур, по предварительным расчетам, на первом урожае будет выращено 350 тонн продукции, и каждая молодежь получит доход в размере 60 миллионов сумов.