2025-yil 14-noyabrda Iqtisodiyot va moliya vaziri J.Qoʻchqorov va Bosh prokuror N.Yoʻldoshev boshchiligida o‘tkazilgan “Muammoli kredit qarzdorliklarni qisqartirishga doir idoralararo yigʻilish” bayoni ijrosi yuzasidan joriy yilning 1-dekabr kuni “Mikrokreditbank” ATB Qashqadaryo viloyat hududiy boshqarmasida bank xodimlari uchun korrupsiya va huquqbuzarliklarni yuzaga kelishining oldini olish maqsadida xodimlarni oʻz xizmat vazifalarini bajarishda xolis va adolatli boʻlishlarini taʼminlash uchun huquqiy targʻibot-tashviqot tadbiri oʻtkazildi.
3ad7eaa1-83c0-4bf0-a836-c87f1b7ff82b.png
Tadbirda viloyat Prokuraturasi masʼul xodimi B. Poʻlatov, Undiruv xizmati rahbari B. Roziqov, bankning Qashqadaryo viloyat hududiy boshqarmasi rahbar xodimlari, BXO-BXM boshliqlari, ularning oʻrinbosarlari hamda barcha undiruv xizmati masʼul xodimlari “ZOOM” orqali ishtirok etdi.
Oʻtkazilgan tadbirda kredit ajratish va muddati kelgan kreditlarni oʻz vaqtida undirish ustidan qatʼiy nazorat oʻrnatish, xodimlarning faoliyati boʻyicha kundalik taʼsirchan nazoratni kuchaytirish orqali ularning masʼuliyatini oshirib borish, xizmat vazifalarini bajarishda xolis hamda adolatli boʻlish lozimligi taʼkidlab oʻtildi.
cd05e361-69eb-4c4d-98ed-8ca9f2577edc.png
Shuningdek, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarga jazo muqarrarligi haqida toʻxtalib, respublika bank tizimida korrupsiyaga oid uchrayotgan salbiy holatlar borasida ham misollar keltirildi.

Обновление: 2 декабря 2025, 18:04
Во исполнение протокола "Межведомственного совещания по сокращению проблемной кредитной задолженности," проведенного 14 ноября 2025 года под руководством Министра экономики и финансов Д. Кучкарова и Генерального прокурора Н. Юлдашева, 1 декабря текущего года в Кашкадарьинском областном территориальном управлении АКБ "Микрокредитбанк" было проведено мероприятие по правовой пропаганде для сотрудников банка в целях предотвращения коррупции и правонарушений, обеспечения беспристрастности и справедливости при исполнении ими своих служебных обязанностей.
3ad7eaa1-83c0-4bf0-a836-c87f1b7ff82b.png
В мероприятии приняли участие ответственный сотрудник областной Прокуратуры Б. Пулатов, руководитель Службы взыскания Б. Розиков, руководящие сотрудники Кашкадарьинского областного территориального управления банка, начальники ЦОБ-ЦБ, их заместители и все ответственные сотрудники службы взыскания через "ZOOM."
На мероприятии была подчеркнута необходимость установления строгого контроля за выделением кредитов и своевременным взысканием кредитов, повышения ответственности сотрудников путем усиления ежедневного эффективного контроля за их деятельностью, объективности и справедливости при исполнении служебных обязанностей.
cd05e361-69eb-4c4d-98ed-8ca9f2577edc.png
Также было отмечено, что наказание за коррупционные правонарушения неизбежно, и приведены примеры негативных случаев коррупции в банковской системе республики.