2025-yil 14-noyabrda Iqtisodiyot va moliya vaziri J.Qoʻchqorov va Bosh prokuror N.Yoʻldoshev boshchiligida o‘tkazilgan “Muammoli kredit qarzdorliklarni qisqartirishga doir idoralararo yigʻilish” bayoni ijrosi yuzasidan joriy yilning 1-dekabr kuni “Mikrokreditbank” ATB Qashqadaryo viloyat hududiy boshqarmasida bank xodimlari uchun korrupsiya va huquqbuzarliklarni yuzaga kelishining oldini olish maqsadida xodimlarni oʻz xizmat vazifalarini bajarishda xolis va adolatli boʻlishlarini taʼminlash uchun huquqiy targʻibot-tashviqot tadbiri oʻtkazildi.
3ad7eaa1-83c0-4bf0-a836-c87f1b7ff82b.png
Tadbirda viloyat Prokuraturasi masʼul xodimi B. Poʻlatov, Undiruv xizmati rahbari B. Roziqov, bankning Qashqadaryo viloyat hududiy boshqarmasi rahbar xodimlari, BXO-BXM boshliqlari, ularning oʻrinbosarlari hamda barcha undiruv xizmati masʼul xodimlari “ZOOM” orqali ishtirok etdi.
Oʻtkazilgan tadbirda kredit ajratish va muddati kelgan kreditlarni oʻz vaqtida undirish ustidan qatʼiy nazorat oʻrnatish, xodimlarning faoliyati boʻyicha kundalik taʼsirchan nazoratni kuchaytirish orqali ularning masʼuliyatini oshirib borish, xizmat vazifalarini bajarishda xolis hamda adolatli boʻlish lozimligi taʼkidlab oʻtildi.
cd05e361-69eb-4c4d-98ed-8ca9f2577edc.png
Shuningdek, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarga jazo muqarrarligi haqida toʻxtalib, respublika bank tizimida korrupsiyaga oid uchrayotgan salbiy holatlar borasida ham misollar keltirildi.

In pursuance of the protocol "Interdepartmental Meeting on Reducing Problematic Loan Debt," held on November 14, 2025, under the leadership of the Minister of Economy and Finance J. Kuchkarov and the Prosecutor General N. Yuldashev, on December 1 of this year, a legal awareness-raising event was held for bank employees in the Kashkadarya regional branch of JSCB "Microcreditbank" to ensure that employees are impartial and fair in the performance of their official duties in order to prevent corruption and offenses.
3ad7eaa1-83c0-4bf0-a836-c87f1b7ff82b.png
The event was attended by a responsible employee of the regional Prosecutor's Office B. Pulatov, the head of the collection service B. Rozikov, senior employees of the bank's Kashkadarya regional branch, heads of BXO-BXM, their deputies, and all responsible employees of the collection service via "ZOOM."
At the event, it was noted that it is necessary to establish strict control over the allocation of loans and the timely collection of overdue loans, increase the responsibility of employees by strengthening effective daily control over their activities, and be objective and fair in the performance of official duties.
cd05e361-69eb-4c4d-98ed-8ca9f2577edc.png
The inevitability of punishment for corruption offenses was also discussed, and examples of negative cases of corruption in the banking system of the republic were given.