Oʻzbekistonda qishloq xoʻjaligining barqaror rivojlanishi uchun keng imkoniyatlar eshigi ochilgan. Ayniqsa, davlatimiz rahbari tomonidan tomorqa yerlari va dehqon xoʻjaliklari yer maydonlaridan samarali foydalanish, sohaga zamonaviy boshqaruv tizimini joriy etish, yuqori daromadli va eksportbop mahsulotlar yetishtirishni moliyaviy qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan tashabbus va qarorlari sohaning rivojiga xizmat qilmoqda. Bu esa hududlarda aholini tadbirkorlikka jalb qilish, ularni yuqori daromadli mehnat bilan bandligini ta’minlash va kambag‘allikdan chiqarishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Bugun “Mikrokreditbank” ATB ham davlat rahbarining tashabbuslari ijrosini ta’minlashni o‘z maqsadi, deb bilgan holda qator loyihalarni amalga oshirib kelmoqda.
Buning isboti sifatida “Mikrokreditbank” ATB hamda “Quva – Agro star” MCHJ tomonidan Fargʻona davlat texnika universitetida Fargʻona vodiysidagi yetakchi eksportyorlar, tadbirkorlar, marketing yoʻnalishida faoliyat koʻrsatish niyatidagi yoshlar ishtirokida tashkil etilgan o‘quv seminarini misol qilib keltirish mumkin.
Mazkur o‘quv seminarida Mikrokreditbank mutasaddilari, “Quva – Agro star” MCHJ rahbariyati, Fargʻona viloyati hokimligi vakillari hamda 40dan ortiq tinglovchilar qatnashdi.
“Marketing va eksport” mavzusidagi 4 kunlik seminarni Rossiya davlatidan taklif etilgan mutaxassis Natalya Bulgakova olib bordi va eksportchi tadbirkorlar hamda marketing yoʻnalishiga qiziqish bildirgan yoshlarga jahon tajribasi asosidagi zarur bilimlarni taqdim etdi.
Shuningdek, oʻquv jarayonida tomorqa yer egalari va dehqon xoʻjaliklari masʻullariga mintaqada yangi eksport geografiyasini tashkil qilish, mahsulotlarni yetishtirishdan tashqari saqlash, qayta ishlash, ularni qadoqlash va tashish bilan bogʻliq innovatsiyalar, yangi texnologiyalarga alohida eʻtibor qaratish zarurligi taʻkidlandi hamda bu boradagi jahon tajribasi misollar bilan tushuntirib berildi.
Oʻquv kursi yakunida seminar qatnashchilari maxsus sertifikatlar bilan taqdirlandi.
Xulosa shuki, seminar tomorqa va dehqon xoʻjaliklari egalari, tadbirkorlar va hamkorlar uchun zamonaviy bilimlar, amaliy koʻnikmalar va xalqaro tendensiyalar bilan tanishish imkoniyatini yaratdi, desak adashmagan boʻlamiz.

A training seminar for leading exporters and entrepreneurs was organized in Fergana.
Wide opportunities have opened up for the sustainable development of agriculture in Uzbekistan. In particular, the initiatives and decisions of the head of our state aimed at the effective use of household plots and land plots of dehkan farms, the introduction of a modern management system in the industry, and financial support for the production of high-income and export-oriented products contribute to the development of the industry. This is significant because it is aimed at attracting the population to entrepreneurship in the regions, ensuring their employment with high-income work, and lifting them out of poverty.
Today, JSCB "Microcreditbank," considering it its goal to ensure the implementation of the initiatives of the head of state, is implementing a number of projects.
4 (153).png
As proof of this, one can cite the training seminar organized by JSCB "Microcreditbank" and LLC "Quva-Agro star" at the Fergana State Technical University with the participation of leading exporters, entrepreneurs, and young people of the Fergana Valley who intend to work in the field of marketing.
The training seminar was attended by representatives of Microcreditbank, the management of Kuva-AgroStar LLC, representatives of the Fergana regional administration, and more than 40 students.
1 (181).png
The 4-day seminar on the topic "Marketing and Export" was conducted by a specialist invited from Russia, Natalia Bulgakova, who provided the necessary knowledge based on world experience to exporting entrepreneurs and young people interested in the field of marketing.
2 (182).png
Also, during the training process, it was emphasized that owners of household plots and officials of dehkan farms should pay special attention to the organization of a new export geography in the region, innovations related to the storage, processing, packaging, and transportation of products in addition to their cultivation, as well as new technologies, and world experience in this area was explained with examples.
5 (153).png
At the end of the training course, the seminar participants were awarded special certificates.
In conclusion, it can be said that the seminar provided an opportunity for owners of household plots and dehkan farms, entrepreneurs, and partners to familiarize themselves with modern knowledge, practical skills, and international trends.