Oʻzbekistonda qishloq xoʻjaligining barqaror rivojlanishi uchun keng imkoniyatlar eshigi ochilgan. Ayniqsa, davlatimiz rahbari tomonidan tomorqa yerlari va dehqon xoʻjaliklari yer maydonlaridan samarali foydalanish, sohaga zamonaviy boshqaruv tizimini joriy etish, yuqori daromadli va eksportbop mahsulotlar yetishtirishni moliyaviy qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan tashabbus va qarorlari sohaning rivojiga xizmat qilmoqda. Bu esa hududlarda aholini tadbirkorlikka jalb qilish, ularni yuqori daromadli mehnat bilan bandligini ta’minlash va kambag‘allikdan chiqarishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Bugun “Mikrokreditbank” ATB ham davlat rahbarining tashabbuslari ijrosini ta’minlashni o‘z maqsadi, deb bilgan holda qator loyihalarni amalga oshirib kelmoqda.
Buning isboti sifatida “Mikrokreditbank” ATB hamda “Quva – Agro star” MCHJ tomonidan Fargʻona davlat texnika universitetida Fargʻona vodiysidagi yetakchi eksportyorlar, tadbirkorlar, marketing yoʻnalishida faoliyat koʻrsatish niyatidagi yoshlar ishtirokida tashkil etilgan o‘quv seminarini misol qilib keltirish mumkin.
Mazkur o‘quv seminarida Mikrokreditbank mutasaddilari, “Quva – Agro star” MCHJ rahbariyati, Fargʻona viloyati hokimligi vakillari hamda 40dan ortiq tinglovchilar qatnashdi.
“Marketing va eksport” mavzusidagi 4 kunlik seminarni Rossiya davlatidan taklif etilgan mutaxassis Natalya Bulgakova olib bordi va eksportchi tadbirkorlar hamda marketing yoʻnalishiga qiziqish bildirgan yoshlarga jahon tajribasi asosidagi zarur bilimlarni taqdim etdi.
Shuningdek, oʻquv jarayonida tomorqa yer egalari va dehqon xoʻjaliklari masʻullariga mintaqada yangi eksport geografiyasini tashkil qilish, mahsulotlarni yetishtirishdan tashqari saqlash, qayta ishlash, ularni qadoqlash va tashish bilan bogʻliq innovatsiyalar, yangi texnologiyalarga alohida eʻtibor qaratish zarurligi taʻkidlandi hamda bu boradagi jahon tajribasi misollar bilan tushuntirib berildi.
Oʻquv kursi yakunida seminar qatnashchilari maxsus sertifikatlar bilan taqdirlandi.
Xulosa shuki, seminar tomorqa va dehqon xoʻjaliklari egalari, tadbirkorlar va hamkorlar uchun zamonaviy bilimlar, amaliy koʻnikmalar va xalqaro tendensiyalar bilan tanishish imkoniyatini yaratdi, desak adashmagan boʻlamiz.

В Фергане организован учебный семинар для ведущих экспортеров и предпринимателей
В Узбекистане открыты широкие возможности для устойчивого развития сельского хозяйства. В частности, инициативы и решения главы нашего государства, направленные на эффективное использование приусадебных земель и земельных площадей дехканских хозяйств, внедрение современной системы управления в отрасль, финансовую поддержку производства высокодоходной и экспортоориентированной продукции, служат развитию отрасли. Это важно тем, что направлено на привлечение населения к предпринимательству в регионах, обеспечение их занятости высокооплачиваемым трудом и вывод из бедности.
Сегодня АКБ "Микрокредитбанк," считая своей целью обеспечение реализации инициатив главы государства, реализует ряд проектов.
4 (153).png
В качестве примера можно привести учебный семинар, организованный АКБ "Микрокредитбанк" и ООО "Quva - Agro star" в Ферганском государственном техническом университете с участием ведущих экспортеров, предпринимателей и молодежи Ферганской долины, намеревающейся работать в сфере маркетинга.
В данном учебном семинаре приняли участие ответственные лица Микрокредитбанка, руководство ООО "Quva - Agro star," представители хокимията Ферганской области и более 40 слушателей.
1 (181).png
4-дневный семинар на тему "Маркетинг и экспорт" провела приглашенный специалист из России Наталья Булгакова, которая предоставила необходимые знания, основанные на мировом опыте, предпринимателям-экспортерам и молодым людям, интересующимся маркетингом.
2 (182).png
Также в ходе учебного процесса владельцам приусадебных участков и ответственным лицам дехканских хозяйств было подчеркнуто, что необходимо уделить особое внимание созданию новой географии экспорта в регионе, инновациям и новым технологиям, связанным с хранением, переработкой, упаковкой и транспортировкой продукции, помимо производства, а также был разъяснен мировой опыт в этой области на примерах.
5 (153).png
По окончании учебного курса участники семинара были награждены специальными сертификатами.
В заключение можно сказать, что семинар предоставил возможность владельцам приусадебных и дехканских хозяйств, предпринимателям и партнерам ознакомиться с современными знаниями, практическими навыками и международными тенденциями.