MKBANK shaffoflik va qonun ustuvorligi yo‘lida
MKBANKda 8-dekabr — O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi qabul qilingan kun munosabati bilan “Konstitutsiya – inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi!” nomli maʼnaviy-maʼrifiy tadbir hamda 9-dekabr — Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni bo‘yicha “Ochiq eshiklar” kuni o‘tkazildi.
Ushbu ikki muhim sana munosabati bilan tashkil etilgan ochiq muloqotda Oliy majlis qonunchilik palatasi deputati Botirali Shodiyev, Aksilkorrupsiya oyligi doirasida Markaziy bankning Komplaens xizmati Boshqarma boshlig‘i Abdulaziz Yusupov, OAV vakillari va bank xodimlari ishtirok etishdi.
d74a33d1-eadd-4360-9a59-14e7a7e777a0.png
Konstitutsiyaning jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni, har bir fuqaro huquqlarini ishonchli himoya qiluvchi oliy huquqiy kafolat sifatidagi ahamiyati alohida ta’kidlandi. Konstitutsiyadagi har bir modda – bu nafaqat huquqiy qoidalar, balki har bir fuqaroning sha’ni, erkinligi va farovon hayoti uchun yaratilgan asos ekanligi aytib o‘tildi. Shuningdek, bank faoliyatida qonun ustuvorligini taʼminlash, mijozlar huquqlarini himoya qilish, adolat, halollik va mas’uliyat kabi qadriyatlarda Konstitutsiyada belgilab qoʻyilgan huquqiy kafolatlar asosiy oʻrin tutishi alohida qayd etildi.
6e08eacc-5a71-4312-8e09-533e2870d805.png
Tadbirda yana korrupsiyaga oid amaldagi qonun hujjatlari mazmun-mohiyati va ularda belgilangan vazifalar ijrosi, ochiqlik, shaffoflik va korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan tizimda olib borilayotgan chora-tadbirlar haqida ma'lumot berildi.
Shuningdek, bankda korrupsiyaga oid salbiy holatlar va bunday huquqbuzarliklarga jazo muqarrarligi alohida ta’kidlandi. Shuning uchun ham har bir xodimdan bu illatga qarshi kurashda faol ishtirok etishi hayotiy misollar bilan tushuntirildi.
c46f6542-715f-4648-8bfa-facff2077d7d.png62a552eb-3c09-4aac-86e1-3a1767e3a020.png
Tadbir oxirida bankda korrupsiyaga yoki va manfaatlar toʻqnashuviga duch kelganda aloqa kanallari orqali xabar berish imkoni mavjudligi yana bir bor eslatib o‘tildi.
cc660efc-3d6f-4a7d-b18c-bfb545b4baa4.png
Samimiy va ochiq muloqot ruhda o‘tgan mazkur ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar MKBANK jamoasining huquqiy savodxonligini yanada oshirishda muhim vosita bo‘lib xizmat qilishiga ishonamiz.

МКБАНК на пути прозрачности и верховенства закона
В МКБАНК в связи с 8 декабря - Днем принятия Конституции Республики Узбекистан проведено духовно-просветительское мероприятие "Конституция - гарантия достоинства человека, свободы, равенства и справедливости!," а также День открытых дверей в Международный день борьбы с коррупцией - 9 декабря.
В открытом диалоге, организованном в связи с этими двумя важными датами, приняли участие депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Ботирали Шодиев, начальник Управления Службы комплаенс Центрального банка Абдулазиз Юсупов, представители СМИ и сотрудники банка.
d74a33d1-eadd-4360-9a59-14e7a7e777a0.png
Особо отмечена роль Конституции в развитии общества, ее значение как высшей правовой гарантии надежной защиты прав каждого гражданина. Было отмечено, что каждая статья Конституции - это не только правовые нормы, но и основа, созданная для чести, свободы и благополучной жизни каждого гражданина. Также было особо отмечено, что правовые гарантии, закрепленные в Конституции, играют ключевую роль в таких ценностях, как обеспечение верховенства закона, защита прав клиентов, справедливость, честность и ответственность.
6e08eacc-5a71-4312-8e09-533e2870d805.png
На мероприятии также была представлена информация о сути действующего законодательства о коррупции и выполнении поставленных в них задач, проводимых в системе мерах в направлении открытости, прозрачности и борьбы с коррупцией.
Также было подчеркнуто, что в банке имеются негативные случаи коррупции и что наказание за такие правонарушения неизбежно. Поэтому необходимость активного участия каждого сотрудника в борьбе с этим пороком была объяснена на жизненных примерах.
c46f6542-715f-4648-8bfa-facff2077d7d.png62a552eb-3c09-4aac-86e1-3a1767e3a020.png
В конце мероприятия было вновь упомянуто, что банк может сообщить о коррупции или конфликте интересов по каналам связи.
cc660efc-3d6f-4a7d-b18c-bfb545b4baa4.png
Мы уверены, что эти духовно-просветительские мероприятия, прошедшие в духе искреннего и открытого диалога, послужат важным инструментом в дальнейшем повышении правовой грамотности коллектива МКБАНК.