MKBANK xalqaro moliya bozorida: Qozogʻiston banklaridan 15 million dollar jalb qilindi
“Mikrokreditbank” ATB xalqaro moliyaviy hamkorlik sohasida navbatdagi muhim yutuqqa erishdi. Bank Qozogʻistonning yetakchi moliya institutlari — “Qozogʻiston Xalq banki” AJ va “Altyn Bank” AJ bilan sindikat bitimi doirasida umumiy qiymati 15 million AQSH dollari miqdoridagi moliyaviy resurslarni muvaffaqiyatli jalb etdi.
Ta’kidlash kerakki, ushbu klub moliyalashtirish bitimi xorijiy moliyaviy institutlar tomonidan “Mikrokreditbank” ATBga boʻlgan yuqori darajadagi ishonchni yana bir bor tasdiqlaydi.
Asosiy maqsad — bank mijozlarining tashqi savdo bitimlarini moliyalashtirish, ularning eksport-import faoliyatini qoʻllab-quvvatlash va bu orqali xalqaro savdo aylanmasini kengaytirishdan iborat.
Jalb qilingan mablagʻlar qanday maqsadlarda ishlatiladi?
Mazkur moliyaviy resurslar asosan "Mikrokreditbank" mijozlari, ya’ni tadbirkorlik subyektlarini xalqaro savdo faoliyatida qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi. Jumladan, xorijdan tovar sotib olish yoki mahsulotlarni chet elga eksport qilish bo‘yicha tuzilayotgan bitimlarni moliyalashtirish uchun zarur bo‘lgan mablag‘lar bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Asosiysi, ushbu resurslar bevosita kichik va o‘rta biznes vakillarining tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi hamda ularning xalqaro bozorga chiqishda ishonchli va qulay moliyaviy ko‘makka ega bo‘lishlariga imkon yaratadi.
Mikrokreditbank ushbu yo‘nalishda foydali va moslashtirilgan moliyaviy xizmatlar orqali mamlakat tashqi savdo salohiyatining oshishiga hissa qo‘shishda davom etadi.

MKBANK in the international financial market: $15 million attracted from Kazakh banks
JSCB "Mikrokreditbank" has achieved another significant achievement in the field of international financial cooperation. The bank successfully attracted financial resources worth a total of $ 15 million within the framework of a syndicated transaction with the leading financial institutions of Kazakhstan - "People's Bank of Kazakhstan" JSC and "Altyn Bank" JSC.
It should be noted that this club financing transaction once again confirms the high level of trust of foreign financial institutions in JSCB "Mikrokreditbank".
The main goal is to finance foreign trade transactions of the bank's clients, support their export-import activities and thereby expand international trade turnover.
What are the purposes of the attracted funds?
These financial resources are mainly aimed at supporting the clients of "Mikrokreditbank", that is, business entities, in their international trade activities. In particular, it is intended to provide them with the necessary funds to finance transactions concluded on the purchase of goods from abroad or the export of products abroad.
Most importantly, these resources directly support the entrepreneurship of small and medium-sized businesses and allow them to receive reliable and convenient financial support in entering the international market.
Microcreditbank will continue to contribute to increasing the country's foreign trade potential through useful and customized financial services in this area.