Xabaringiz bor, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Mahallalarda tomorqalardan samarali foydalanishni tashkil etish orqali aholi bandligi va daromadlarini oshirishga qaratilgan ishlarni yanada jadallashtirish toʻgʻrisida”gi Farmoni e’lon qiligan bo‘lib, unga ko‘ra, 2025-yil 11-martdan boshlab yurtimizda “Dolzarb bir oylik” safarbarligi boshlandi.
Mikrokreditbank mazkur farmon ijrosini taʼminlash maqsadida hududlardagi tashabbuslarni boshlab yubordi. Kuni kecha Buxoro viloyatida boshlangan ishlar bugun Qoraqalpogʻiston Respublikasining Xoʻjayli va Chimboy tumanlarida davom ettirildi.
Natijada MKBANK homiyligida Xoʻjayli va Chimboy tumanlaridagi kam ta’minlangan aholi va boʻsh yer maydoni mavjud 200dan ortiq xonadonga 2 000 tup gilos, oʻrik, shaftoli va olxoʻri kabi mevali daraxt koʻchatlari tarqatildi.
Bu kabi ishlar “Bir mahalla – bir mahsulot” hamda ijara yerlarida “Bir kontur – bir mahsulot” tamoyillari asosida yerlarga serdaromad ekinlarni ekish, shuningdek, "Yashil makon" loyihasi doirasida bank homiyligida izchil davom ettiriladi.
Ta’kidlash kerakki, bugun aholi tomorqalari va bo‘sh yer maydonlaridan unumli foydalanish orqali ularning daromadlarini oshirish yurtimizda qishloq xoʻjaligini rivojlantirishda ham muhim qadam hisoblanadi.

As you know, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On further accelerating work aimed at increasing employment and incomes of the population through the organization of effective use of household plots in neighborhoods" was issued, according to which, from March 11, 2025, the "Dolzarb bir masih" mobilization began in our country.
Microcredit Bank has launched initiatives in the regions to ensure the implementation of this decree. The work that began yesterday in the Bukhara region was continued today in the Khojaly and Chimboy districts of the Republic of Karakalpakstan.
As a result, under the auspices of MKBANK, 2,000 fruit tree seedlings such as cherry, apricot, peach, and plum were distributed to more than 200 households with low-income residents and vacant land in the Khojaly and Chimboy districts.
Such work will be consistently continued under the auspices of the bank, based on the principles of "One Neighborhood - One Product" and "One Contour - One Product" on leased land, as well as within the framework of the "Green Space" project.
It should be noted that today, increasing the income of residents through the productive use of their homesteads and vacant land is also an important step in the development of agriculture in our country.