Xabaringiz bor, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Mahallalarda tomorqalardan samarali foydalanishni tashkil etish orqali aholi bandligi va daromadlarini oshirishga qaratilgan ishlarni yanada jadallashtirish toʻgʻrisida”gi Farmoni e’lon qiligan bo‘lib, unga ko‘ra, 2025-yil 11-martdan boshlab yurtimizda “Dolzarb bir oylik” safarbarligi boshlandi.
Mikrokreditbank mazkur farmon ijrosini taʼminlash maqsadida hududlardagi tashabbuslarni boshlab yubordi. Kuni kecha Buxoro viloyatida boshlangan ishlar bugun Qoraqalpogʻiston Respublikasining Xoʻjayli va Chimboy tumanlarida davom ettirildi.
Natijada MKBANK homiyligida Xoʻjayli va Chimboy tumanlaridagi kam ta’minlangan aholi va boʻsh yer maydoni mavjud 200dan ortiq xonadonga 2 000 tup gilos, oʻrik, shaftoli va olxoʻri kabi mevali daraxt koʻchatlari tarqatildi.
Bu kabi ishlar “Bir mahalla – bir mahsulot” hamda ijara yerlarida “Bir kontur – bir mahsulot” tamoyillari asosida yerlarga serdaromad ekinlarni ekish, shuningdek, "Yashil makon" loyihasi doirasida bank homiyligida izchil davom ettiriladi.
Ta’kidlash kerakki, bugun aholi tomorqalari va bo‘sh yer maydonlaridan unumli foydalanish orqali ularning daromadlarini oshirish yurtimizda qishloq xoʻjaligini rivojlantirishda ham muhim qadam hisoblanadi.

В Каракалпакстане идут продолжении по программе «Долзарб за один месяц»
Как известно, был объявлен Указ Президента Республики Узбекистан «Об ускорении работы, направленной на повышение занятости и доходов населения путем организации эффективного использования фермерских хозяйств микрорайонов», и согласно ему с 11 марта 2025 года в нашей стране началась мобилизация «Долзарб одного месяца».
cdf3cfb6-8702-4a9e-9af4-9c0dd3f1a428.png
Микрокредитбанк запустил региональные инициативы по обеспечению реализации данного указа. Работы, начатые вчера в Бухарской области, сегодня продолжены в Ходжалинском и Чимбойском районах Республики Каракалпакстан.
17208b3b-b87b-411f-afea-536d83a04489.png
cdd860d2-8713-4517-968e-868dc8f18bac.png
В результате под эгидой МКБАНКА 2000 саженцев вишни, абрикоса, персика и сливы были розданы малообеспеченным жителям и более чем 200 домохозяйствам, имеющим свободную землю в Ходжалинском и Чимбойском районах.
Подобные работы последовательно продолжаются под эгидой банка в рамках проекта «Зеленое пространство», основанного на принципах «Один микрорайон – один продукт» и «Один контур – один продукт» на арендованных землях.
875416ce-0b0d-4698-a4ef-3abb00c53b72.png
Следует отметить, что повышение доходов населения за счет эффективного использования приусадебных участков и пустующих земель является важным шагом в развитии сельского хозяйства в нашей стране.