Kurs 09.07.2026 09:00:00 holatiga amal qiladi
Shu kunlarda mamlakatimiz bo'ylab buyuk shoir, mutafakkir, davlat arbobi Alisher Navoiy hamda Zaxiriddin Muhammad Bobur tavalludi keng nishonlanmoqda. Kuni kecha mazkur sana munosabati bilan “Mikrokreditbank” aksiyadorlik tijorat bankida ham adabiy-ma'rifiy tadbir o'tkazildi.
Unda Respublika Ma'naviyat targ'ibot markizi Ma'naviy-ma'rifiy targ'ibot bo'limi mudiri, filologiya fanlari nomzodi Ziyoda G'afforova o'z ma'ruzasi bilan ishtirok etib, buyuk ajdodlarimizning umrboqiy ilmiy-ma'rifiy merosini targ'ib etish borasida olib borilayotgan sa'y-harakatlar xalqimiz, hususan, yoshlar ma'naviyatini yuksaltirishga, ona tiliga muhabbat, uning beqiyos boyligi va buyukligini anglashga xizmat qilayotganini ta'kidladi.
Darhaqiqat, bugungi globallashuv davrida buyuk ajdodlarimizning insoniy barkamollik, odobqda. Shu bois shoirning ijod namunalari jahon xalqlarining ko'plab tillariga tarjima qilinib, olimlar, keng jamoatchilik tomonidan katta qiziqish bilan o'rganilmog'da. Ularning asarlarida yurt ravnaqi, osuda va farovon hayot, jamiyatdagi barqarorlik, o'zaro totuvlik va ahillik, mehr-oqibat muhitini asrab-avaylashdek ezgu g'oyalar ulug'lanadi.

Обновление: 7 мая 2022, 15:15
В эти дни в республике широко отмечаются годовщины со дня рождения великих поэтов, мыслителей и государственных деятелей Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура. Вчера в связи с этими памятными датами в АКБ «Микрокредитбанк» состоялось литературно-просветительское мероприятие.
В его ходе выступила с докладом заведующая отделом Республиканского центра пропаганды духовности кандидат филологических наук Зиеда Гаффарова, рассказав о важности наследия великих предков для повышения духовности среди молодежи, любви к родному языку, познанию его богатства и величия.
Большую роль наследие великих предков играет в нынешнюю эпоху глобализации. Произведения великих поэтов сегодня переведены на многие языки мира и с интересом изучают не только учеными, но и широкой общественностью. В них прославляются такие идеи как благополучие и процветание Родины, стабильность и согласие в обществе, доброта и милосердие.