Farmon bilan yurtimizda faktoring xizmatlarini rivojlantirish uchun tijorat banklariga ham bir qator vazifalar yuklatildi. Jahon tajribasidan kelib chiqib, ushbu moliyaviy xizmatni rivojlantirishning tadbirkorlar uchun qulaylik tomonlari ko‘p.
Mikrokreditbank tizimida ham yangidan Faktoring xizmatlarini ko‘rsatish bo‘limi tashkil etilib, tajribali mutaxassislar bilan to‘ldirildi. Bankda faktoring xizmatlarini kengaytirish maqsadida “OZPLANET” va “Didox faktoring” elektron platformasidan foydalanish boʻyicha shartnomalar imzolandi.
Qisqa vaqt ichida ushbu platformalar yordamida 10 nafar mijozga bank tomonidan 32,2 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘lar to‘lab berildi. Kelgusida faktoring xizmatlaridan foydalanuvchi tadbirkorlar sonini oshirish borasidagi ishlar davom etadi.
Shu o‘rinda faktoring xizmatidan foydalanganda, toʻlov muddatlari qanday belgilanishi haqida ham qisqacha to‘xtalib o‘tsak.
Faktoring xizmatidan foydalanganda toʻlov muddatlari mijoz va faktoring kompaniyasi oʻrtasidagi shartnoma va mijozlarning qarzdorlik muddatlariga qarab belgilanadi. Bu muddat mobaynida bank hisob-faktura boʻyicha pulni qaytarilishini kutadi.
Sodda qilib aytganda, muddat — bu mijozning qancha vaqt ichida toʻlovni amalga oshirishini kutish muddati.
Demak, agar faktoring shartnomasiga koʻra mijoz 90 kun ichida toʻlovni amalga oshirishi kerak boʻlsa, muddat 90 kun hisoblanadi. Bu muddat ichida bank yoki kredit tdashkiloti mijozdan toʻlovni qabul qiladi va toʻliq hisob-kitob amalga oshiriladi.
Ma’lumot o‘rnida aytish lozimki, bank tomonidan korporativ, kichik va oʻrta biznes vakillari, ishlab chiqaruvchilar, savdo kompaniyalariga 180 kun muddatgacha (oldi sotdi yoki xizmat ko‘rsatish shartnomalari to‘lov muddatidan kelib chiqib), 8 foizgacha diskont shartlari asosida faktoring xizmatlari taklif etib kelinmoqda.

Как определяются сроки оплаты при использовании услуги факторинга?
Банки, финансовые организации, клиент, дебитор. Эта цепочка объединяет в себе важную практику факторинг. Сегодня увеличивается число предпринимателей, пользующихся им. В частности, принятие Указа Президента нашей страны "О мерах по ускоренному развитию рынка факторинговых услуг" от 12 августа 2024 года определило перспективы развития этой системы.
Указом на коммерческие банки возложен ряд задач по развитию факторинговых услуг в нашей стране. Исходя из мирового опыта, развитие данной финансовой услуги имеет много удобств для предпринимателей.
В системе Микрокредитбанка также вновь создан отдел факторинговых услуг, который укомплектован опытными специалистами. В целях расширения факторинговых услуг в банке были подписаны контракты на использование электронной платформы "OZPLANET" и "Didox faktoring".
За короткое время с помощью этих платформ банк выплатил более 32,2 млрд сумов 10 клиентам. В дальнейшем будет продолжена работа по увеличению количества предпринимателей, пользующихся услугами факторинга.
В связи с этим, коротко остановимся на том, как определяются сроки оплаты при использовании факторинговых услуг.
При использовании факторинговой услуги сроки оплаты устанавливаются в зависимости от договора между клиентом и факторинговой компанией и сроков задолженности клиентов. В течение этого срока банк ожидает возврата по счету-фактуре.
Проще говоря, срок - это время, в течение которого клиент ожидает оплаты.
Следовательно, если по факторинговому договору клиент должен произвести оплату в течение 90 дней, то срок считается 90 дней. В течение этого срока банк или кредитная организация принимает платеж от клиента и производит полный расчет.
Следует отметить, что банк предлагает факторинговые услуги представителям корпоративного, малого и среднего бизнеса, производителям, торговым компаниям сроком до 180 дней (договоры о предварительной продаже или оказании услуг исходя из срока оплаты), на условиях дисконтирования до 8%.