“Mikrokreditbank” aksiyadorlik-tijorat bankida korrupsiyaning oldini olish, manfaatlar toʻqnashuviga yoʻl qoʻymaslik va qonun ustuvorligini taʼminlashga qaratilgan keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, bank Boshqaruvi tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirishga oid yoʻl xaritalari, nazorat rejalari va oʻquv dasturlari ishlab chiqilib, tasdiqlandi va ijrosi qatʼiy nazoratga olingan.
Oʻtgan davrda xodimlar malakasini oshirish maqsadida, Prokuratura, Ichki ishlar vazirligi, Adliya vazirligi va Markaziy bank mutaxassislari ishtirokida “Korrupsiyaga qarshi kurashish”, “Manfaatlar toʻqnashuvi” va “Bank siri” qonunlarining mazmun-mohiyati boʻyicha oʻquv-seminarlari oʻtkazildi. 100 nafardan ortiq xodim ISO 37001:2025 xalqaro standarti boʻyicha malakasini oshirib, sertifikatga ega boʻldi. Yangidan ishga qabul qilingan 75 nafar xodimga ham korrupsiyaga qarshi bilim va koʻnikmalar yuzasidan oʻquvlar oʻtkazildi.
Bankda ehtimoliy korrupsion risklar tahlil qilinib, ularni bartaraf qilish boʻyicha ishlar amalga oshirilmoqda. Davlat xaridlari jarayonlari oʻrganilib, xaridlar va kreditlash jarayonlarida manfaatlar toʻqnashuvini aniqlashni avtomatlashtiruvchi “ANTISOR-STOP” modulini yaratish ishlari amalga oshirilmoqda.
Ishga qabul qilish jarayonida 124 nafar nomzod oʻrganilib, salbiy maʼlumotlari sababli 10 nafariga rad javobi berildi. Manfaatlar toʻqnashuvi yuzasidan oʻtkazilgan oʻrganishlarda 12 ta holat aniqlanib, bartaraf etildi. Bank xodimlari va mijozlardan kelib tushgan 90 dan ortiq murojaat koʻrib chiqilib, qonunchilik doirasida choralar koʻrildi.
Boshqaruv raisining joriy yil 10-sentabrdagi farmoyishiga muvofiq, har oyning ikkinchi chorshanbasi “Korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” deb belgilandi va xodimlar oʻrtasida qonunchilik hujjatlarini oʻrganish amaliyoti yoʻlga qoʻyildi. Markaziy bank va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan tasdiqlangan “Yoʻl xaritasi”dagi vazifalar oʻz vaqtida bajarilmoqda.
Yil yakuniga qadar Qoraqalpogʻiston va Xorazm hududiy boʻlinmalarini ISO-37001 standarti boʻyicha sertifikatlashtirishga tayyorgarlik koʻrish, 65 nafar xodimni “Korrupsiyaga qarshi kurashish virtual akademiyasi”da oʻqitish va bankning ichki meʼyoriy hujjatlarini toʻliq qayta koʻrib chiqish rejalashtirilgan. Shuningdek, seminarlar, davra suhbatlari va anonim soʻrovnomalar orqali xodimlar hamda mijozlarda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni kuchaytirish ishlari davom ettiriladi.

В акционерно-коммерческом банке "Микрокредитбанк" проводится широкомасштабная работа, направленная на предупреждение коррупции, недопущение конфликта интересов и обеспечение верховенства закона. В частности, Правлением банка разработаны и утверждены дорожные карты, планы контроля и учебные программы по совершенствованию системы противодействия коррупции, их исполнение находится под строгим контролем.
За прошедший период в целях повышения квалификации сотрудников с участием специалистов Прокуратуры, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции и Центрального банка были проведены учебные семинары по сути и значению законов "О противодействии коррупции," "О конфликте интересов" и "О банковской тайне." Более 100 сотрудников повысили квалификацию и получили сертификат по международному стандарту ISO 37001:2025. Вновь принятые на работу 75 сотрудников прошли обучение по антикоррупционным знаниям и навыкам.
В банке проанализированы возможные коррупционные риски и ведется работа по их устранению. Изучены процессы государственных закупок, ведется работа по созданию модуля "ANTISOR-STOP," автоматизирующего выявление конфликта интересов в процессах закупок и кредитования.
В процессе приема на работу было изучено 124 кандидата, 10 из которых были отклонены из-за отрицательной информации. В ходе изучения конфликта интересов было выявлено и устранено 12 случаев. Было рассмотрено более 90 обращений от сотрудников банка и клиентов, приняты меры в рамках законодательства.
В соответствии с распоряжением Председателя Правления от 10 сентября текущего года, вторая среда каждого месяца объявлена "Днем борьбы с коррупцией," и налажена практика изучения законодательства среди сотрудников. Задачи, предусмотренные в "Дорожной карте," утвержденной Центральным банком и Агентством по противодействию коррупции, выполняются своевременно.
До конца года планируется подготовить Каракалпакское и Хорезмское региональные отделения к сертификации по стандарту ISO-37001, обучить 65 сотрудников в "Виртуальной академии по борьбе с коррупцией" и полностью пересмотреть внутренние нормативные документы банка. Также будет продолжена работа по усилению нетерпимого отношения сотрудников и клиентов к коррупции посредством семинаров, круглых столов и анонимных опросов.