4. "Har bir oila -...
Har bir oilaning tadbirkorlik bilan shugʻullanishi va barqaror daromad manbaiga ega boʻlishi uchun shart-sharoitlar yaratish
1 mlrd so‘mgacha
Yillik 17,5%
Ogʻir toifadagi tumanlarda yillik 12%
Yillik 17,5% (Ogʻir toifadagi tumanlarda yillik 12%)
Ha (3 yilgacha)
"Har bir oila - tadbirkor" dasturi doirasida ajratiladigan kreditlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qarori, 07.06.2018 yildagi PQ-3777-sonli
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori, 20.12.2021 yildagi PQ-55-sonli
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori, 31.01.2023 yildagi PQ-39-sonli
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori, 02.04.2024 yildagi PQ-149-sonli hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori, 05.02.2026 yildagi PQ-49-sonli qarorlari asosida
Kredit ajratish shartlari
Foiz stavkasi Yillik 17,5%
Kredit muddati Faoliyat yo‘nalishidan kelib chiqib 3 yildan 7 yilgacha
Kredit miqdori O‘zini o‘zi band qilgan jismoniy shaxslar uchun 50,0 mln so‘mgacha
10 sotixli ixcham issiqxonalarni barpo etish va baliqchilik faoliyatini tashkil etish uchun 100 mln soʻmgacha
Chorvachilikka ixtisoslashgan mahallalarda import qilingan va sertifikatlangan naslli chorva mollari xaridi va tuyachilik uchun kredit miqdori 100 mln so‘mgacha
Turizm salohiyati yuqori boʻlgan mahallalarda uy mehmonxonalarini tashkil qilish hamda ixtisoslashuvi 50 foizdan yuqori mahallalarda mahsulotlarni saqlash va qayta ishlash uchun minitexnologiyalar sotib olishga 150 mln soʻmgacha
Yuridik shaxslar uchun 300,0 mln so‘mgacha
563 ta chegara va anklav hududlardagi mahallalarda turizm va xizmat ko‘rsatish sohasida faoliyat olib borayotgan tadbirkorlik sub’ektlariga har 200 mln so‘mga kamida 1 ta yangi ish o‘rni yaratish sharti bilan 1 mlrd so‘mgacha
Kreditning ajratishning eng yuqori miqdori Tuman va shaharlarda kichik tadbirkorlik sub’ektlariga samaradorligi yuqori, barqaror ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan loyihalarga
300 million so‘mdan ortiq miqdorda – Dasturlar doirasidagi resurslar hisobidan hokim yordamchisi tomonidan berilgan tavsiyaga muvofiq tuman (shahar) markazlarining qarori asosida Hududiy Oilaviy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash markazlari qaror qabul qiladi
Ta’minot shakli Jismoniy shaxslar uchun ta’minot talab etilmaydi
Yuridik shaxslar uchun qonun hujjatlarida belgilangan ta’minot turlari
Kreditni rasmiylashtirish usuli Oilakredit.uz platformasi orqali onlayn
Imtiyozli davr Faoliyat yo‘nalishidan kelib chiqib 6 oydan 3 yilgacha
Kreditlar yagona elektron onlayn platforma (oilakredit.uz) orqali to‘liq raqamlashtirilgan holda ajratiladi:
1. Kredit olish uchun arizalar barcha bosqichlarda onlayn tarzda (oilakredit.uz) skoring tahlili asosida ko‘rib chiqiladi va har bir bosqichda qabul qilingan qaror to‘g‘risida platforma (SMS-xabarnoma, elektron pochta yoki shaxsiy kabinet) orqali ma’lumot berib boriladi.
2. Kredit mablag‘larini ajratish bo‘yicha hujjatlar (mijoz arizasi, hokim yordamchisi tavsiyasi, kredit shartnomasi, oldi-sotdi shartnomasi, hisobvaraq-faktura va hokim yordamchisi hamda mahalla bankiri tomonidan imzolanib tasdiqlangan dalolatnoma) elektron ko‘rinishda shakllantiriladi va masofadan imzolanadi.
3. Kreditlar platformada yaratilgan “marketpleys” tizimi yordamida kredit oluvchi tomonidan mustaqil tanlangan ta’minotchi bilan tuzilgan shartnoma asosida amalga oshiriladi.

Кредиты, выделяемые в рамках программы «Каждая семья – предприниматель»
а также Постановлений Президента Республики Узбекистан № ПП-149 от 02.04.2024 года и № ПП-49 от 05.02.2026 года
| Условия предоставления кредита | |
| Процентная ставка |
17,5% годовых 12% годовых в районах тяжёлой категории |
| Срок кредита | От 3 до 7 лет в зависимости от направления деятельности |
| Сумма кредита |
Для самозанятых физических лиц — до 50,0 млн сумов Для строительства компактных теплиц на 10 сотках и организации рыбоводства — до 100 млн сумов Для приобретения импортированного и сертифицированного племенного скота в махаллях, специализирующихся на животноводстве, а также для верблюдоводства — до 100 млн сумов Для организации гостевых домов в махаллях с высоким туристическим потенциалом, а также приобретения мини-технологий для хранения и переработки продукции в махаллях со специализацией более 50% — до 150 млн сумов |
Для юридических лиц — до 300,0 млн сумов Для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере туризма и услуг в 563 приграничных и анклавных махаллях, при условии создания не менее 1 нового рабочего места на каждые 200 млн сумов — до 1 млрд сумов |
| Максимальный размер кредита |
Для проектов субъектов малого предпринимательства в районах и городах, направленных на создание высокоэффективных и устойчивых рабочих мест Свыше 300 млн сумов — решение принимается Территориальными центрами поддержки семейного предпринимательства на основании рекомендации помощника хокима и решения районных (городских) центров |
| Форма обеспечения | Для физических лиц обеспечение не требуется |
| Для юридических лиц — виды обеспечения, предусмотренные законодательством | |
| Способ оформления кредита | Онлайн через платформу Oilakredit.uz |
| Льготный период | От 6 месяцев до 3 лет в зависимости от направления деятельности |
Кредиты выделяются в полностью цифровом формате через единую электронную онлайн-платформу (oilakredit.uz):
1. Заявки на получение кредита рассматриваются онлайн на всех этапах на основе скорингового анализа через платформу oilakredit.uz, а информация о принятом решении направляется через SMS-уведомление, электронную почту или личный кабинет.
2. Документы по выделению кредитных средств (заявление клиента, рекомендация помощника хокима, кредитный договор, договор купли-продажи, счёт-фактура и акт, подписанный помощником хокима и банковским работником махалли) формируются в электронном виде и подписываются дистанционно.
3. Кредиты предоставляются на основании договора с поставщиком, самостоятельно выбранным заемщиком через систему «маркетплейс», созданную на платформе.