Asossiz va qayta yo‘llangan murojaat rad etildi
“Shunqorboy-11” OK rahbari Qodiroxunov Shunqorbek Abdishukur oʻgʻli joriy yilning 13-dekabr kuni Achchiq TV Youtube kanali orqali navbatdagi asossiz murojaatini yo‘llagan. Unda fuqaro “Mikrokreditbank” ATB Andijon Bank xizmatlari ofisidan muzlatgich ombori qurish va transformator sotib olish maqsadida 84 oy muddatga, yillik 14 foiz bilan 1 mlrd. soʻm kredit olishdagi muammolarni tilga olgan.
Ta’kidlash kerakki, fuqaroning bu kabi murojaatlari birinchi marta emas va har gal ayb o‘zida bo‘lsa-da, bankni aybdor qilib, qarzdorlikni to‘lashda turli sabablarni vaj qilgan.
Mazkur murojaat bankning Andijon viloyati bank xizmatlari ofisi Kredit komissiyasi tomonidan oʻrganib chiqilgan va quyidagi sabablarga koʻra rad etilgan.
1) “Shunqorboy-11” OK va unga aloqador shaxslar (otasi - Qadir-Axunov Shukurjon Abdurasulovich rahbarligidagi “Shukrona-Shunkor-Shoxid” XK, onasi - Qadir-Axunova Nasibaxon Aʼzamjonovna) salbiy kredit tarixiga ega, yaʼni bank oldidagi majburiyatlarini bajarmagan:
- 2017-yil 14-fevralda imzolangan kredit shartnomasiga koʻra Qadir-Axunov Shukurjon Abdurasulovich rahbarligidagi “Shukrona-Shunkor-Shoxid”XK ga 150 mln.soʻm kredit ajratilgan boʻlib, ushbu kredit oʻz vaqtida toʻlanmaganligi sababli sudga murojaat qilingan va undiruv boʻyicha ijro harakatlari boshlangan.
Biroq fuqaro Qadir-Axunov Shukurjon Abdurasulovich tomonidan ijro harakatlariga doimiy ravishda toʻsqinlik qilib kelingan.
Tadbirkor bank oldidagi oʻz majburiyatlarini bajarishni xohlamasdan, doimiy ravishda viloyat hokimligiga qarzdorlikni qoplab berish toʻgʻrisida murojaat qilgan. Ushbu murojaatlardan soʻng viloyat hokimligi tashabbusi va yordami bilan tadbirkorning jami 220 mln. soʻm (150 mln. soʻm asosiy qarz, 70 mln. soʻm foiz qarzdorligi) qarzdorligi homiylar va bank hisobidan 2021-yil 14-iyunda toʻliq qoplangan.
- Qodiroxunov Shunqorbek Abdishukur oʻgʻlining onasi Qadir-Axunova Nasibaxon Aʼzamjonovna nomiga bankdan tikuvchilik faoliyati uchun 2021-yil 19-oktabdagi kredit shartnomasiga asosan, ajratilgan 30 mln. soʻm imtiyozli kredit boʻyicha umuman toʻlov amalga oshirilmagan.
Fuqaro bank tomonidan bir necha bor ogʻzaki va yozma ogohlantirishlarga qaramasdan, bugungi kunda 37,3 mln.soʻm (30 mln.soʻm asosiy, 7,3 mln.soʻm foiz) muddati oʻtgan kredit qarzdorligini toʻlamasdan kelmoqda.
Bank tomonidan ushbu qarzdorlikni undirish maqsadida Sud organlariga daʼvo arizalari kiritilib, 2023-yil 17-fevralda Sud hukmiga asosan, qarzdorlikni undirish Majburiy ijro buyurosi tomonidan amalga oshirilmoqda. Biroq shu paytgacha buning natijasi boʻlmadi, yaʼni qarzdorlik soʻndirilmadi.
2) Qodiroxunov Shunqorbek Abdishukur oʻgʻliga aloqador shaxslarning boshqa majburiyatlari boʻyicha:
Qodiroxunov Shunqorbek Abdishukur oʻgʻlining opasi – Qodiroxunova Shukrona Shukurjon qizi rahbarligidagi “Shayxullo Shamsinur Shodiyona” MCHJ Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan ajratilgan 1 mlrd. soʻm qarz evaziga garovga olingan Andijon shahar, Bogʻishamol avtomobil bozori hududida joylashgan binoda muzlatgich ombori qurishni rejalashtirgan, ammo Oʻzbekiston Respublikasi “Garov toʻgʻrisida”gi qonunining 22-moddasida “garovga qoʻyilgan huquq bekor boʻlishiga yoki uning qiymati kamayishiga sabab boʻluvchi xatti-harakatlar qilmasligi” belgilangan.
Mazkur qarz shartnomasi boʻyicha garov obyektiga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish garovga oluvchining roziligi bilan amalga oshirilishi lozim. Shuningdek, qarz shartnomasiga asosan “Shayxullo Shamsinur Shodiyona” MCHJning muddati oʻtgan toʻlovlari yuzaga kelgan.
Shuni alohida taʼkidlash kerakki, fuqaro Qadir-Axunov Shukurjon Abdurasulovich “Shunqorboy-11” OK, “Shayxullo Shamsinur Shodiyona” MCHJ larning norasmiy rahbari hisoblanadi.
Bundan tashqari, korxona rahbari tomonidan soʻralayotgan 1 mlrd.soʻmlik kredit taʼminotiga Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan ajratilgan qarz evaziga garovga olingan binoni Mikrokreditbankka taqdim etish rejalashtirilgan.
Yuqoridagilardan koʻrinib turibdiki, “Shunqorboy-11” OK rahbari Qodiroxunov Shunqorbek Abdishukur oʻgʻli va korxonaning norasmiy rahbari Qadir-Axunov Shukurjon Abdurasulovichlar bankdan qoʻshimcha mablagʻlarni oʻzlashtirish maqsadida turli xil manbalarda asossiz ravishda bankni ayblab, notoʻgʻri maʼumotlarni tarqatib kelishmoqda.

Необоснованное и повторное обращение отклонено
Глава ОК "Шункорбой-11" Кодирохунов Шункорбек Абдушукур угли 13 декабря текущего года направил очередное необоснованное обращение через канал Achchiq TV Youtube. В нем гражданин упомянул о проблемах получения кредита в размере 1 млрд сумов под 14 процентов годовых сроком на 84 месяца для строительства холодильного склада и приобретения трансформатора в офисе услуг Андижанского банка АКБ "Микрокредитбанк."
Следует отметить, что такие обращения гражданина не впервые, и каждый раз, несмотря на свою вину, он обвинял банк и обосновывал различные причины для погашения задолженности.
Данное обращение было изучено Кредитной комиссией Андижанского областного офиса банковских услуг банка и было отклонено по следующим причинам.
1) ОК "Шункорбой-11" и связанные с ним лица (отец - ХК "Шукрона-Шункор-Шохид" во главе с Кадир-Ахуновым Шукуржоном Абдурасуловичем, мать - Кадир-Ахунова Насибахон Аъзамжоновна) имеют отрицательную кредитную историю, то есть не выполнили обязательства перед банком:
- Согласно кредитному договору, подписанному 14 февраля 2017 года, ООО "Шукрона-Шункор-Шохид" под руководством Кадир-Ахунова Шукуржона Абдурасуловича было выделено кредита в размере 150 млн. сумов, из-за несвоевременной оплаты этого кредита было обращено в суд и начаты исполнительные действия по взысканию.
Однако гражданин Кадир-Ахунов Шукуржон Абдурасулович постоянно препятствовал исполнительным действиям.
Предприниматель, не желая выполнять свои обязательства перед банком, постоянно обращался в областной хокимият с просьбой погасить задолженность. После этих обращений по инициативе и с помощью областного хокимията 14 июня 2021 года долг предпринимателя в размере 220 млн сумов (150 млн сумов основного долга, 70 млн сумов процентной задолженности) был полностью погашен за счет спонсоров и банка.
- На имя Кадыр-Ахуновой Насибахон Аъзамжоновны, матери Кодирохунова Шункорбека Абдушукур угли, по льготному кредиту в размере 30 млн сумов, выделенному банком на основании кредитного договора от 19 октября 2021 года для швейной деятельности, оплата не была произведена.
Несмотря на неоднократные устные и письменные предупреждения банка, на сегодняшний день гражданин не выплачивает просроченную кредиторскую задолженность в размере 37,3 млн сумов (30 млн сумов основных, 7,3 млн сумов процентов).
В целях взыскания этой задолженности банком были внесены исковые заявления в Судебные органы, и согласно приговору суда от 17 февраля 2023 года взыскание задолженности осуществляется Приказом принудительного исполнения. Однако до сих пор этого не произошло, то есть задолженность не погашалась.
2) По другим обязательствам лиц, связанных с Кодирохуновым Шункорбеком Абдишукур угли:
ООО "Шайхулло Шамсинур Шодиёна," возглавляемое сестрой Кодирохунова Шункорбека Абдишукур угли - Кодирохуновой Шукроной Шукуржон кизи, планировало построить холодильный склад в заложенном здании, расположенном на территории автомобильного рынка Богишамол города Андижана, за счет займа в размере 1 млрд сумов, выделенного Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан. Однако статья 22 Закона Республики Узбекистан "О залоге" предусматривает, что "не допускаются действия, влекущие прекращение заложенного права или уменьшение его стоимости".
Внесение изменений и дополнений в объект залога по данному договору займа должно производиться с согласия залогодержателя. Кроме того, на основании договора займа у ООО "Шайхулло Шамсинур Шодиёна" образовались просроченные платежи.
Следует отметить, что гражданин Кадир-Ахунов Шукуржон Абдурасулович является неофициальным руководителем ООО "Шункорбой-11" и ООО "Шайхулло Шамсинур Шодиёна".
Кроме того, планируется предоставить Микрокредитбанку здание, взятое в залог за счет займа, выделенного Министерством инвестиций и внешней торговли для обеспечения кредита в размере 1 млрд сумов, запрашиваемого руководителем предприятия.
Как видно из вышеизложенного, глава ОК "Шункорбой-11" Кодирохунов Шункорбек Абдушукур угли и неофициальный руководитель предприятия Кадир-Ахунов Шукуржон Абдурасулович в целях присвоения дополнительных средств из банка необоснованно обвиняют банк в различных источниках и распространяют недостоверную информацию.