Ijtimoiy tarmoqlarda “BEGLAMISH-SOY” ishlab chiqarish kooperatsiyasi faoliyati, fuqarolarga ajratilgan kredit mablag‘lari hamda tokzorlarni tashkil etish bilan bog‘liq holatlar yuzasidan tarqalgan murojaatlar bo‘yicha “Mikrokreditbank” ATB quyidagilarni ma’lum qiladi.
2020–2021-yillarda “BEGLAMISH-SOY” ishlab chiqarish kooperatsiyasining 321 nafar a’zosiga zamonaviy tomchilatib sug‘oriladigan tokzor tashkil etish maqsadida jami 9,63 mlrd so‘m kredit mablag‘lari ajratilgan.
Ajratilgan mablag‘lar hisobidan 172 gektar yer maydoniga zamonaviy tomchilatib sug‘orish tizimi o‘rnatilib, uzum ko‘chatlari ekilgan.
Biroq loyiha doirasida tokzorlarni to‘liq tashkil etish uchun zarur bo‘lgan beton ustunlar va simlarni o‘rnatish ishlari belgilangan tartibda amalga oshirilmagan. Natijada kooperatsiya a’zolariga tokzorlarni belgilangan tartibda ajratish bilan bog‘liq muammolar yuzaga kelgan.
Mazkur holatlar yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan tegishli jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan va sud jarayonlari o‘tkazilgan.
Kooperatsiyaning sobiq hamda keyingi rahbarlari faoliyatiga huquqiy baho berilib, sud qarorlari asosida ularga nisbatan tegishli jazolar tayinlangan.
Shu o‘rinda ta’kidlash lozimki, bank tomonidan kredit mablag‘lari amaldagi tartib va tegishli hujjatlar asosida ajratilgan. Kooperatsiya faoliyatini tashkil etish, ajratilgan mablag‘lardan maqsadli foydalanish, tokzorlarni barpo etish va uning a’zolariga yer maydonlarini taqsimlash masalalari kooperatsiya rahbariyati zimmasidagi majburiyatlar hisoblangan.
Hozirgi kunda kooperatsiyaning rahbariyati bilan bog‘liq yuqoridagi holatlar sababli loyiha doirasida fuqarolarga tokzorlarni ajratish masalasida muammolar saqlanib qolmoqda.
“Mikrokreditbank” ATB fuqarolarning murojaatlarini inobatga olgan holda, mazkur masalani qonunchilikda belgilangan tartibda o‘rganish va bank vakolatlari doirasida tegishli choralarni ko‘rishda davom etadi.
Bank fuqarolarning qonuniy manfaatlarini himoya qilish, murojaatlarini ko‘rib chiqish hamda mavjud masalalarni qonuniy yo‘l bilan hal etishga ko‘maklashish tarafdoridir.

В связи с распространенными в социальных сетях обращениями о деятельности производственной кооперации "BEGLAMISH-SOY," выделенных гражданам кредитных средствах и ситуациях, связанных с созданием виноградников, АКБ "Микрокредитбанк" сообщает следующее.
В 2020-2021 годах 321 члену производственной кооперации "BEGLAMISH-SOY" было выделено в общей сложности 9,63 млрд сумов кредитных средств для создания современного виноградника с капельным орошением.
За счет выделенных средств на 172 гектарах земли установлена современная система капельного орошения, посажены саженцы винограда.
Однако в рамках проекта работы по установке бетонных столбов и проводов, необходимых для полной организации виноградников, не проводились в установленном порядке. В результате возникли проблемы с выделением виноградников членам кооперации в установленном порядке.
По данным фактам правоохранительными органами возбуждены соответствующие уголовные дела и проведены судебные разбирательства.
Дана правовая оценка деятельности бывших и последующих руководителей кооператива, на основании судебных решений в их отношении назначены соответствующие наказания.
Следует отметить, что кредитные средства выделены банком в соответствии с действующим порядком и соответствующими документами. Вопросы организации деятельности кооперации, целевого использования выделенных средств, создания виноградников и распределения земельных участков ее членам считались обязанностями руководства кооперации.
В настоящее время из-за вышеуказанных обстоятельств, связанных с руководством кооперации, сохраняются проблемы с выделением виноградников гражданам в рамках проекта.
АКБ "Микрокредитбанк" с учетом обращений граждан продолжит изучение данного вопроса в установленном законодательством порядке и принятие соответствующих мер в рамках полномочий банка.
Банк привержен защите законных интересов граждан, рассмотрению их обращений и оказанию содействия в решении имеющихся вопросов законным путем.