Hududlarda xodimlar uchun korrupsion holatlar va manfaatlar to‘qnashuvi haqida o‘quv seminari tashkil etildi
156
Yangilash: 28 Fevral 2025, 08:37
Ta’kidlash kerakki, korrupsiyaga qarshi kurashishda davlat siyosatining samarali amalga oshirilishini ta’minlash hamda korrupsiya ko‘rinishlarining oqibati bilan emas, balki sabab va shart-sharoitlarini bartaraf etish muhimdir.
Ana shu maqsadda “Mikrokreditbank” ATBning barcha hududiy boshqarmalarida navbatdagi o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi. Unda Bosh bank xodimlari, hududiy boshqarma mas’ullari, viloyat hamda tuman prokuraturasi xodimlari, tuman IIB xodimlari ishtirok etishdi.
1 (19).png
Mazkur tadbirda mas’ullar bank xodimlari orasida korrupsiyaga yo‘l qo‘ymaslik, uning oqibatlari, qonunchilikda jazo muqarrarligi to‘g‘risida fikr bildirilib, korrupsiyaga qarshi kurashda hamma bir bo‘lib kurashishi, koruppsiyon holatlarning oldini olish va unga yol qo‘ymaslik, ushbu illatga kurashishda barcha birdek mas’ul ekanligi ta’kidlab o‘tildi.
5 (13).png
Shuningdek, bank xodimlari tomonidan poraxo‘rlik, mansab mavqeini suiiste’mol qilish bilan bog‘liq jinoyatlarning sodir etilishi davlat xokimiyatining obro‘sizlanishiga, davlatning siyosiy, iqtisodiy, huquqiy tizimiga putur yetishiga, mijozlarimizning bankka bo‘lgan ishonchi yo‘qolishiga olib kelishi, shu bois ushbu illatga qarshi kurashish va barham berish davlatimizning, bankimizning ustuvor yo‘nalishlardan biriga aylanishi ta’kidlandi.
3 (17).png
Tabdir so‘ngida seminar ishtirokchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi va har bir rahbar va xodim korrupsiya holatlarining har qanday koʻrinishlariga nisbatan murosasiz munosabatda boʻlishga hamda oʻz xizmat vazifalarini halol va xolis bajarishga tayyor ekanliklarini qayd etishdi.
6 (13).png
Abu Nasr Forobiy “Fozil odamlar shahri” asarida fuqarolik jamiyatini qurishda to‘g‘anoq bo‘ladigan muammolardan biri ta’magirlikdir, deb qayd etgan. Haqiqatdan ham, korrupsiya – taraqqiyot kushandasi, xavfsizlikka tahdid tug‘diruvchi xavfli jinoyat. Bu illatga qarshi kurashish tegishli organlarninggina emas, barchaning ishi bo‘lishi zarur. Shundagina biz ushbu xavfni bartaraf etgan bo‘lamiz.

Организован обучающий семинар по коррупционным ситуациям и конфликту интересов для сотрудников в регионах
Следует отметить, что в борьбе с коррупцией важно обеспечить эффективную реализацию государственной политики и устранить причины и условия коррупции, а не ее последствия.
С этой целью во всех региональных отделениях АТБ «Микрокредитбанк» был проведен очередной обучающий семинар. В нем приняли участие сотрудники Центробанка, чиновники областной администрации, областных и районных прокуратур, сотрудники районного МИБ.
1 (19).png
На этом мероприятии чиновники высказали мнение о предотвращении коррупции среди банковских служащих, ее последствиях, неотвратимости наказания в законе, а также было подчеркнуто, что все должны вместе бороться с коррупцией, предотвращать и предупреждать коррупцию, и что каждый несет равную ответственность за борьбу с этим злом.
5 (13).png
Также было отмечено, что совершение сотрудниками банка преступлений, связанных со взяточничеством и злоупотреблением служебным положением, приводит к дискредитации государственной власти, нанесению ущерба политической, экономической и правовой системе государства, утрате доверия наших клиентов к банку, поэтому борьба и устранение этого зла становится одним из приоритетов нашего государства и нашего банка.
3 (17).png
По итогам семинара участники семинара получили ответы на интересующие их вопросы, а каждый руководитель и сотрудник отметили, что готовы нетерпимо относиться к любым формам коррупции и выполнять свои обязанности честно и беспристрастно.
6 (13).png
Абу Наср Фараби в своей книге «Город добродетельных людей» отметил, что одной из проблем, мешающих построению гражданского общества, является жадность. Действительно, коррупция является опасным преступлением, которое угрожает развитию и безопасности. С этим злом необходимо бороться не только соответствующим органам, но и всем. Только тогда мы устраним этот риск.