Hududlarda xodimlar uchun korrupsion holatlar va manfaatlar to‘qnashuvi haqida o‘quv seminari tashkil etildi
156
Yangilash: 28 Fevral 2025, 08:37
Ta’kidlash kerakki, korrupsiyaga qarshi kurashishda davlat siyosatining samarali amalga oshirilishini ta’minlash hamda korrupsiya ko‘rinishlarining oqibati bilan emas, balki sabab va shart-sharoitlarini bartaraf etish muhimdir.
Ana shu maqsadda “Mikrokreditbank” ATBning barcha hududiy boshqarmalarida navbatdagi o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi. Unda Bosh bank xodimlari, hududiy boshqarma mas’ullari, viloyat hamda tuman prokuraturasi xodimlari, tuman IIB xodimlari ishtirok etishdi.
1 (19).png
Mazkur tadbirda mas’ullar bank xodimlari orasida korrupsiyaga yo‘l qo‘ymaslik, uning oqibatlari, qonunchilikda jazo muqarrarligi to‘g‘risida fikr bildirilib, korrupsiyaga qarshi kurashda hamma bir bo‘lib kurashishi, koruppsiyon holatlarning oldini olish va unga yol qo‘ymaslik, ushbu illatga kurashishda barcha birdek mas’ul ekanligi ta’kidlab o‘tildi.
5 (13).png
Shuningdek, bank xodimlari tomonidan poraxo‘rlik, mansab mavqeini suiiste’mol qilish bilan bog‘liq jinoyatlarning sodir etilishi davlat xokimiyatining obro‘sizlanishiga, davlatning siyosiy, iqtisodiy, huquqiy tizimiga putur yetishiga, mijozlarimizning bankka bo‘lgan ishonchi yo‘qolishiga olib kelishi, shu bois ushbu illatga qarshi kurashish va barham berish davlatimizning, bankimizning ustuvor yo‘nalishlardan biriga aylanishi ta’kidlandi.
3 (17).png
Tabdir so‘ngida seminar ishtirokchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi va har bir rahbar va xodim korrupsiya holatlarining har qanday koʻrinishlariga nisbatan murosasiz munosabatda boʻlishga hamda oʻz xizmat vazifalarini halol va xolis bajarishga tayyor ekanliklarini qayd etishdi.
6 (13).png
Abu Nasr Forobiy “Fozil odamlar shahri” asarida fuqarolik jamiyatini qurishda to‘g‘anoq bo‘ladigan muammolardan biri ta’magirlikdir, deb qayd etgan. Haqiqatdan ham, korrupsiya – taraqqiyot kushandasi, xavfsizlikka tahdid tug‘diruvchi xavfli jinoyat. Bu illatga qarshi kurashish tegishli organlarninggina emas, barchaning ishi bo‘lishi zarur. Shundagina biz ushbu xavfni bartaraf etgan bo‘lamiz.

A training seminar on corrupt situations and conflict of interests was organized for employees in the regions
141
Update: 28 February 2025, 08:37
It should be noted that in the fight against corruption, it is important to ensure the effective implementation of state policy and to eliminate the causes and conditions of corruption, not its consequences.
For this purpose, the next training seminar was held in all regional offices of "Mikrokreditbank" ATB. It was attended by employees of the Central Bank, officials of the regional administration, regional and district prosecutor's offices, and employees of the district IIB.
1 (19).png
At this event, officials expressed an opinion on the prevention of corruption among bank employees, its consequences, the inevitability of punishment in the law, and it was emphasized that everyone should fight against corruption together, prevent and prevent corruption, and that everyone is equally responsible for fighting this evil.
5 (13).png
It was also noted that the commission of crimes related to bribery and abuse of office by bank employees leads to the discrediting of the state power, damage to the political, economic, and legal system of the state, the loss of trust of our customers in the bank, therefore, fighting against and eliminating this evil becomes one of the priorities of our state and our bank.
3 (17).png
At the end of the seminar, the participants of the seminar received answers to the questions they were interested in, and each leader and employee noted that they are ready to have an intolerant attitude towards any forms of corruption and to perform their duties honestly and impartially.
6 (13).png
Abu Nasr Farabi noted in his book "The City of Virtuous People" that one of the problems that hinders the construction of a civil society is greed. Indeed, corruption is a dangerous crime that threatens development and security. It is necessary to fight against this evil, not only the relevant bodies, but everyone. Only then will we eliminate this risk.