Korrupsiyaga qarshi kurashish umummilliy vazifa
Ma’lumki, korrupsiya jamiyatning demokratiya va adolat tamoyillari ustuvorligiga jiddiy putur yetkazib, inson huquqlari buzilishiga, qadr-qimmati toptalishiga olib keladi hamda davlat va jamiyat taraqqiyotiga tо‘sqinlik qilib, fuqarolar turmush darajasini yomonlashtiradi.
Bugungi kunda korrupsiya muammosiga jahonning deyarli har bir mamlakatida duch kelish mumkin. Korrupsiya soʻnggi yillarda xalqaro miqyosda transmilliy jinoyat sifatida keng muhokama qilinayotgan mavzulardan biridir.
Shuning uchun ham korrupsiya keltiradigan zarar barcha davlatlar uchun teng sanalib, mazkur illat davlatning turli sohalariga, xususan siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy jabhalarida amalga oshirilayotgan islohotlarga hamda mamlakatning xalqaro maydondagi imiji va investitsiyaviy jozibadorligiga salbiy taʼsir koʻrsatadi.
Joriy yilning 5-mart kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida Korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha milliy kengashning navbatdagi kengaytirilgan yigʻilishi oʻtkazildi. Unda Yurtboshimiz tomonidan barcha darajadagi davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi muhokama qilinib, galdagi vazifalar belgilab berildi.
Ushbu yigʻilishdan keyin “Mikrokreditbank” ATBda ham belgilab berilgan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarga qarshi kurashish hamda bank jamoasida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish boʻyicha chora-tadbirlar belgilab olindi.
Masalan, korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi boʻyicha xodimlarning koʻnikmalarini shakllantirish doirasida barcha viloyat hududiy boshqarmalarida huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda “Manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish” va “Korrupsiya – taraqqiyot kushandasi” mavzularida oʻquv seminarlari oʻtkazildi.
Mazkur seminarlarda bankning barcha xizmat koʻrsatish markazlari va mahallalarga biriktirilgan "Mahalla bankirlari" faol qatnashib, halollik, shaffoflik, jamoatchilik nazorati hamda masʼuliyat kabi tamoyillar asosida korrupsiyaning oldini olish boʻyicha atroflicha maʼlumot va amaliy tavsiyalarga ega boʻlmoqda.
Shuningdek, xodimlarda manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish boʻyicha bilim va koʻnikmalarini shakillantirish uchun bankning onlayn MKB TRAINING ACADEMY oʻquv platformasida “Korrupsioner kim?” va “Manfaatlar toʻqnashuvi” toʻgʻrisidagi oʻquv kursi joylashtirildi.
Taʻkidlash kerakki, yurtimizda soʻnggi yillarda bu illatga qarshi kurashish boʻyicha qator qonunlar qabul qilinib, yangi tizim yaratildi. Eng muhimi, jamiyatda korrupsiya muammosini jamoatchilik muhokamasiga olib chiqadigan ochiq tizim, ochiq muhit paydo boʻldi. Chunki korrupsiyaning oldini olish – davlat xizmatiga professional va fidoyi kadrlarni tanlash hamda ularni “halollik vaksinasi” bilan emlashdan boshlanadi.
Davlatimiz rahbari nutqida jamoatchilikka murojaat qilib, korrupsiyaga qarshi kurashish umummilliy vazifa, har bir vatanparvar yurtdoshimizning vijdon ishi ekanini taʼkidladi.
– Hammamiz yagona kuch boʻlib harakat qilsak, albatta, katta ijobiy samaraga erishamiz. Shu bois mahalla faollari, nuroniylar, ziyolilar, yozuvchi va shoirlar, sanʼat va madaniyat xodimlari, tadbirkorlar, taniqli shaxslar, rahbarlar, deputat va senatorlar – umuman butun jamoatchilik birlashib, korrupsiyaga “jamiyat tanasidagi saraton” sifatida qarashi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buning uchun korrupsiyaning oldini olishda taʼlim va targʻibotni kuchaytirish, yoshlarimizni halollik va adolat ruhida tarbiyalash, ommaviy axborot vositalari va jamoatchilikning korrupsiyaga qarshi kurashdagi roli hamda ahamiyatini oshirish muhim hisoblanadi.
Zero, davlatimiz rahbari taʼkidlaganidek, “Islohotlar yoʻlidagi eng katta toʻsiq va gʻov – bu korrupsiyadir”.
Korrupsiyaga qarshi kurashda barchamiz birlashsak, yangi O‘zbekistonda korrupsiyasiz jamiyat paydo bo‘ladi. Bu yoʻlda MKBANK ochiqlik va halollikni taʻminlash, jamiyat ishonchi va davlat siyosatini mustahkamlashda doim faol ishtirok etadi.

Борьба с коррупцией — общенациональная задача
Известно, что коррупция серьезно подрывает главенство принципов демократии и справедливости в обществе, приводит к нарушению прав человека, попранию достоинства, препятствует развитию государства и общества, ухудшая уровень жизни граждан.
Сегодня с проблемой коррупции можно столкнуться практически в каждой стране мира. Коррупция стала одной из тем, которая в последние годы широко обсуждается на международном уровне как транснациональное преступление.
Поэтому вред, наносимый коррупцией, считается одинаковым для всех стран, и этот порок негативно влияет на различные сферы деятельности государства, в частности, на проводимые реформы в политической, экономической, социальной и культурной сферах, а также на имидж страны на международной арене и ее инвестиционную привлекательность.
5 марта текущего года под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось очередное расширенное заседание Национального совета по противодействию коррупции. На совещании Глава государства обсудил систему противодействия коррупции в государственных организациях всех уровней и обозначил текущие задачи.
По итогам встречи были определены меры по противодействию коррупционным правонарушениям и формированию нетерпимого отношения к коррупции в банковском сообществе, в целях обеспечения реализации поставленных задач в АКБ «Микрокредитбанк».
Так, в рамках повышения квалификации сотрудников системы противодействия коррупции во всех территориальных управлениях регионов совместно с правоохранительными органами проведены обучающие семинары на темы «Управление конфликтом интересов» и «Коррупция – ущерб развитию».
Все сервисные центры банка и «банкиры по соседству», прикрепленные к районам, принимают активное участие в этих семинарах, получая исчерпывающую информацию и практические рекомендации по предотвращению коррупции на основе таких принципов, как честность, прозрачность, общественный контроль и подотчетность.
Также для развития у сотрудников знаний и навыков по предотвращению конфликтов интересов на онлайн-платформе обучения банка MKB TRAINING ACADEMY предлагается курс «Кто такой коррупционер?». и был опубликован обучающий курс на тему «Конфликт интересов».
Следует отметить, что за последние годы в нашей стране был принят ряд законов, направленных на борьбу с этим злом, и создана новая система. Самое главное, что в обществе сформировалась открытая система и открытая среда, которые выносят проблему коррупции на публичное обсуждение. Потому что предотвращение коррупции начинается с подбора профессиональных и преданных своему делу кадров для государственной службы и вакцинации их «вакциной честности».
В своем выступлении Глава государства обратился к общественности и подчеркнул, что борьба с коррупцией является общенациональной задачей и делом совести каждого патриотически настроенного соотечественника.
– Если мы все будем работать сообща, как одна сила, мы обязательно добьемся больших позитивных результатов. Поэтому местные активисты, просвещенные люди, интеллигенция, писатели и поэты, деятели искусства и культуры, предприниматели, знаменитости, лидеры, депутаты и сенаторы – все общество в целом – должны объединиться и рассматривать коррупцию как «раковую опухоль на теле общества», сказал Шавкат Мирзиёев.
С этой целью важно усилить просветительскую и пропагандистскую работу по предотвращению коррупции, воспитывать нашу молодежь в духе честности и справедливости, а также повышать роль и значение средств массовой информации и общественности в борьбе с коррупцией.
Ведь, как отметил глава нашего государства, «Самым большим препятствием и камнем преткновения на пути реформ является коррупция».
Если мы все объединимся в борьбе с коррупцией, в новом Узбекистане появится общество, свободное от коррупции. На этом пути МКБАНК всегда будет активно участвовать в обеспечении открытости и честности, укреплении доверия общества и государственной политики.