Korrupsiyaga qarshi kurashish umummilliy vazifa
Ma’lumki, korrupsiya jamiyatning demokratiya va adolat tamoyillari ustuvorligiga jiddiy putur yetkazib, inson huquqlari buzilishiga, qadr-qimmati toptalishiga olib keladi hamda davlat va jamiyat taraqqiyotiga tо‘sqinlik qilib, fuqarolar turmush darajasini yomonlashtiradi.
Bugungi kunda korrupsiya muammosiga jahonning deyarli har bir mamlakatida duch kelish mumkin. Korrupsiya soʻnggi yillarda xalqaro miqyosda transmilliy jinoyat sifatida keng muhokama qilinayotgan mavzulardan biridir.
Shuning uchun ham korrupsiya keltiradigan zarar barcha davlatlar uchun teng sanalib, mazkur illat davlatning turli sohalariga, xususan siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy jabhalarida amalga oshirilayotgan islohotlarga hamda mamlakatning xalqaro maydondagi imiji va investitsiyaviy jozibadorligiga salbiy taʼsir koʻrsatadi.
Joriy yilning 5-mart kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida Korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha milliy kengashning navbatdagi kengaytirilgan yigʻilishi oʻtkazildi. Unda Yurtboshimiz tomonidan barcha darajadagi davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi muhokama qilinib, galdagi vazifalar belgilab berildi.
Ushbu yigʻilishdan keyin “Mikrokreditbank” ATBda ham belgilab berilgan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarga qarshi kurashish hamda bank jamoasida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish boʻyicha chora-tadbirlar belgilab olindi.
Masalan, korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi boʻyicha xodimlarning koʻnikmalarini shakllantirish doirasida barcha viloyat hududiy boshqarmalarida huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda “Manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish” va “Korrupsiya – taraqqiyot kushandasi” mavzularida oʻquv seminarlari oʻtkazildi.
Mazkur seminarlarda bankning barcha xizmat koʻrsatish markazlari va mahallalarga biriktirilgan "Mahalla bankirlari" faol qatnashib, halollik, shaffoflik, jamoatchilik nazorati hamda masʼuliyat kabi tamoyillar asosida korrupsiyaning oldini olish boʻyicha atroflicha maʼlumot va amaliy tavsiyalarga ega boʻlmoqda.
Shuningdek, xodimlarda manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish boʻyicha bilim va koʻnikmalarini shakillantirish uchun bankning onlayn MKB TRAINING ACADEMY oʻquv platformasida “Korrupsioner kim?” va “Manfaatlar toʻqnashuvi” toʻgʻrisidagi oʻquv kursi joylashtirildi.
Taʻkidlash kerakki, yurtimizda soʻnggi yillarda bu illatga qarshi kurashish boʻyicha qator qonunlar qabul qilinib, yangi tizim yaratildi. Eng muhimi, jamiyatda korrupsiya muammosini jamoatchilik muhokamasiga olib chiqadigan ochiq tizim, ochiq muhit paydo boʻldi. Chunki korrupsiyaning oldini olish – davlat xizmatiga professional va fidoyi kadrlarni tanlash hamda ularni “halollik vaksinasi” bilan emlashdan boshlanadi.
Davlatimiz rahbari nutqida jamoatchilikka murojaat qilib, korrupsiyaga qarshi kurashish umummilliy vazifa, har bir vatanparvar yurtdoshimizning vijdon ishi ekanini taʼkidladi.
– Hammamiz yagona kuch boʻlib harakat qilsak, albatta, katta ijobiy samaraga erishamiz. Shu bois mahalla faollari, nuroniylar, ziyolilar, yozuvchi va shoirlar, sanʼat va madaniyat xodimlari, tadbirkorlar, taniqli shaxslar, rahbarlar, deputat va senatorlar – umuman butun jamoatchilik birlashib, korrupsiyaga “jamiyat tanasidagi saraton” sifatida qarashi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buning uchun korrupsiyaning oldini olishda taʼlim va targʻibotni kuchaytirish, yoshlarimizni halollik va adolat ruhida tarbiyalash, ommaviy axborot vositalari va jamoatchilikning korrupsiyaga qarshi kurashdagi roli hamda ahamiyatini oshirish muhim hisoblanadi.
Zero, davlatimiz rahbari taʼkidlaganidek, “Islohotlar yoʻlidagi eng katta toʻsiq va gʻov – bu korrupsiyadir”.
Korrupsiyaga qarshi kurashda barchamiz birlashsak, yangi O‘zbekistonda korrupsiyasiz jamiyat paydo bo‘ladi. Bu yoʻlda MKBANK ochiqlik va halollikni taʻminlash, jamiyat ishonchi va davlat siyosatini mustahkamlashda doim faol ishtirok etadi.

It is known that corruption seriously undermines the primacy of the principles of democracy and justice in society, leads to the violation of human rights, the trampling of dignity, and hinders the development of the state and society, worsening the living standards of citizens.
Today, the problem of corruption can be encountered in almost every country in the world. Corruption has become one of the topics that has been widely discussed internationally as a transnational crime in recent years.
Therefore, the harm caused by corruption is considered equal for all countries, and this vice negatively affects various spheres of the state, in particular, the reforms being carried out in the political, economic, social, and cultural spheres, as well as the country's image in the international arena and its investment attractiveness.
On March 5 of this year, the next expanded meeting of the National Anti-Corruption Council was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev. At it, the Head of State discussed the system of combating corruption in state organizations at all levels and set the tasks for the future.
After this meeting, in order to ensure the implementation of the tasks set in JSCB "Mikrokreditbank", measures were determined to combat corruption-related offenses and to form an uncompromising attitude towards corruption in the banking community.
For example, as part of the development of the skills of employees in the anti-corruption system, training seminars on "Managing Conflicts of Interest" and "Corruption - a hindrance to development" were held in all regional territorial departments in cooperation with law enforcement agencies.
All service centers of the bank and "Neighborhood Bankers" attached to the mahallas actively participate in these seminars, receiving comprehensive information and practical recommendations on preventing corruption based on the principles of honesty, transparency, public oversight, and responsibility.
Also, to develop knowledge and skills among employees on preventing conflicts of interest, a training course on "Who is a Corruptor?" and "Conflict of Interest" was posted on the bank's online MKB TRAINING ACADEMY training platform.
It should be noted that in recent years, a number of laws have been adopted in our country to combat this scourge, and a new system has been created. Most importantly, an open system and an open environment have emerged in society that brings the problem of corruption to public discussion. Because preventing corruption begins with selecting professional and dedicated personnel for public service and vaccinating them with the "vaccine of honesty."
In his speech, the Head of our state emphasized that combating corruption is a national task, a matter of conscience for every patriotic compatriot.
– If we all act as a single force, we will certainly achieve great positive results. Therefore, mahalla activists, enlighteners, intellectuals, writers and poets, art and culture workers, entrepreneurs, celebrities, leaders, deputies and senators - the entire public in general, must unite and view corruption as a “cancer in the body of society,” said Shavkat Mirziyoyev.
To this end, it is important to strengthen education and propaganda in the prevention of corruption, educate our youth in the spirit of honesty and justice, and increase the role and importance of the media and the public in the fight against corruption.
After all, as the head of our state noted, “The biggest obstacle and stumbling block on the path to reforms is corruption.”
If we all unite in the fight against corruption, a corruption-free society will emerge in the new Uzbekistan. On this path, MKBANK will always actively participate in ensuring openness and honesty, strengthening public trust and state policy.