Bugun davlatimiz rahbarining har bir farmon va qarorlari, yigʻilish bayonlarida davlat va ijro organlari oldiga qoʻyilayotgan topshiriqlar asosan aholi bandligini taʼminlash va barqaror daromad manbaini shakllantirish, hududlarda kambagʻallikni butkul tugatishga yoʻnaltirilgan.
Aynan shu maqsadda, qonunlar, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumat hujjatlari ijrosi ustidan samarali nazorat mexanizmlarini joriy qilish, ijro natijasi boʻyicha aniq hisobdorlikni taʼminlashga qaratilgan davlatimiz rahbarining PF-117-sonli farmonlari shu yil 25-iyulda qabul qilindi.
Topshiriqlar ijrosini taʼminlashda jamoatchilik nazoratini oʻrnatish maqsadida, 2025-yil 1-oktabrdan boshlab har oyda ijro intizomi toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni veb-sahifalarga joylashtirish, shuningdek, har chorakda keng jamoatchilikka hisobot berish tartibi belgilab qoʻyildi.
Taʼkidlash lozimki, ijro intizomini mustahkamlash va ijro nazorati mexanizmlarini yanada takomillashtirish borasida Mikrokreditbankda ham qator ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Eng avvalo, ish yuritish, hujjatlar aylanishi, qonunchilik hujjatlari va topshiriqlarni qabul qilish, masʼul ijrochiga yoʻnaltirish, ijro ustidan onlayn monitoring va nazorat oʻrnatish, ijro muddati kelayotganligi toʻgʻrisida kamida uch kun oldin xabardor qilish tizimi toʻliq raqamlashtirildi.
Bankda ijro intizomining samaradorlik koʻrsatkichlari bevosita “KPI” tizimiga bogʻlandi va shu asosda ijro samaradorligini baholash tizimli yoʻlga qoʻyildi.
Shuningdek, topshiriqlar ijrosini tashkil etish bilan bogʻliq barcha masalalar har hafta juma kuni Boshqaruv raisi oʻrinbosarlari, dushanba kuni Boshqaruv raisi huzurida hamda har oyda bank Boshqaruvida tanqidiy muhokama qilinib kelinmoqda.
Ijro intizomini mustahkamlash maqsadida 2026-yilda ham bankda muntazam ravishda “iqtisodiy oʻqish”lar tashkil qilinmoqda. Shuningdek, ijro intizomi toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni bankning hamda Adliya vazirligining veb-sahifalariga joylashtirilib, har oyda maʼlumotlarni yangilab borilmoqda.
Tahlillarga koʻra, joriy yilning yanvar-mart oylarida “ijro.gov.uz” idoralararo yagona elektron tizim orqali Mikrokreditbank zimmasiga davlatimiz rahbarining 129 ta topshiriqlari ijrosi yuklatilgan. Bankda amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida ushbu topshiriqlarning barchasini ijrosi taʼminlandi.
Davlatimiz rahbarining farmonlari va qarorlarida belgilangan topshiriqlar asosida aholi va tadbirkorlik subyektlarining loyihalarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash uchun 2026-yilning 1-choragida jami 2,1 trln. soʻm bank kreditlari ajratildi. Jumladan:
kichik biznes subyektlarini qoʻllab-quvvatlash doirasida 165,5 mlrd. soʻm;
oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida 498,9 mlrd. soʻm;
“biznesga birinchi qadam” doirasida 112,0 mlrd. soʻm;
investitsiya dasturi doirasida 1,1 trln. soʻm;
“mening mahallam” dasturi doirasida 232,6 mlrd. soʻm;
yirik loyihalarga (oboroti 100 mlrd. soʻmdan yuqori) 123 mlrd. soʻm.
Mikrokreditbank kreditlari hisobiga yanvar-mart oylarida moliyalashtirilgan 51 538 ta loyiha ishga tushirilib, 37 413 ta ish oʻrinlari yaratildi. Shundan, 8 426 nafari doimiy ishga joylashtirildi va 28 987 nafari tadbirkorlikka jalb qilindi.
Misol uchun, Toshkent viloyati Parkent tumani “Shampan” mahallasida 10 nafar yoshlarga (1 gektardan) ijaraga berilgan 10 gektar yer maydoniga pomidor ekiladi. Ekin yetishtirish boʻyicha “Transport Globus” korxonasi va yer egalari oʻrtasida fyuchers shartnomalari imzolanib, dastlabki hisob-kitoblarga koʻra birinchi ekinda 350 tonna mahsulot yetishtiriladi va har bir yosh 60 mln. soʻm daromad olishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, mamlakatimizda turizmni yanada rivojlantirish, sayyohlarga qulaylik yaratish maqsadida, Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Sirdaryo, Xorazm, Fargʻona, Surxondaryo, Samarqand va Toshkent shaharlarida 10 dan ortiq koʻcha obodonlashtirilib, 24/7 rejimda tunu-kun ishlaydigan savdo, koʻngilochar shoxobchalari ishga tushirildi.
2026-yilning yanvar-mart oyida 1 336 ta mikroloyiha amalga oshirilishi belgilangan boʻlib, 1-aprel holatiga 3 356 ta mikroloyiha “Online-mahalla.uz” platformasiga kiritildi. Platformaga kirtilgan 736 ta mikroloyiha uchun 41,3 mlrd soʻm bank krediti ajratilib, 1 982 ta ish oʻrni yaratildi.
Shuningdek, kam daromadli 2 379 ta xonadonga 11, 8 mlrd. soʻmlik loyiha paketlari yetkazib berilib, 4 800 nafar aholi bandligi taʼminlandi.
Mikrokreditbankka biriktirilgan mahallalarda mahalla bankiri va yordamchi agentlari tomonidan yanvar-mart oyida 6,8 mingta plastik karta, 333 nafar aholidan 37,2 mlrd soʻm omonat, 7 133 nafar aholiga 335,4 mlrd. soʻm kreditlar ajratilishiga koʻmaklashildi va 28,2 mlrd. soʻmlik muammoli kreditlarni undirildi.
Mamlakatimizda aholi bandligini taʼminlash va turmush farovonligini oshirish, kambagʻallikni qisqartirish, shuningdek, tadbirkorlikni rivojlantirish borasida qabul qilinayotgan qonunchilik hujjatlari hamda berilayotgan topshiriqlarning sifatli ijrosini taʼminlashning barcha choralari koʻrib boriladi.
Bank Boshqaruvi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumat hujjatlari ijrosi qatʼiy nazoratga olingan.

(о проделанной работе за 1 квартал 2026 года)
Сегодня задачи, поставленные перед государственными и исполнительными органами в каждом указе и постановлении главы государства, протоколах совещаний, в основном направлены на обеспечение занятости населения и формирование стабильного источника дохода, искоренение бедности в регионах.
С этой целью 25 июля текущего года были приняты указы главы государства No УП-117, направленные на внедрение эффективных механизмов контроля за исполнением законов, актов Президента Республики Узбекистан и правительства, обеспечение четкой отчетности по результатам исполнения.
В целях установления общественного контроля за исполнением поручений, начиная с 1 октября 2025 года, установлен порядок ежемесячного размещения информации об исполнительской дисциплине на веб-страницах, а также ежеквартального предоставления отчетов широкой общественности.
Следует отметить, что в Микрокредитбанке проводится ряд работ по укреплению исполнительской дисциплины и дальнейшему совершенствованию механизмов контроля исполнения.
Прежде всего, полностью цифровизирована система делопроизводства, документооборота, приема актов законодательства и поручений, направления их ответственному исполнителю, установления онлайн-мониторинга и контроля за исполнением, уведомления о наступлении срока исполнения не менее чем за три дня.
Показатели эффективности исполнительской дисциплины в банке напрямую связаны с системой "KPI," и на этой основе налажена системная оценка эффективности исполнения.
Кроме того, все вопросы, связанные с организацией исполнения поручений, критически обсуждаются еженедельно по пятницам у заместителей Председателя Правления, по понедельникам у Председателя Правления, а также ежемесячно на заседании Правления банка.
В целях укрепления исполнительской дисциплины в 2026 году в банке регулярно организуются "экономические чтения." Также информация об исполнительской дисциплине размещается на веб-страницах банка и Министерства юстиции и обновляется ежемесячно.
Согласно анализу, в январе-марте текущего года на Микрокредитбанк через единую межведомственную электронную систему "ijro.gov.uz" возложено исполнение 129 поручений главы государства. В результате принятых в банке мер было обеспечено выполнение всех этих поручений.
На основании поручений, определенных в указах и постановлениях главы нашего государства, в первом квартале 2026 года на финансовую поддержку проектов населения и субъектов предпринимательства было выделено в общей сложности 2,1 трлн сумов банковских кредитов. В том числе:
165,5 млрд. сумов в рамках поддержки субъектов малого бизнеса;
498,9 млрд сумов в рамках программы семейного предпринимательства;
112,0 млрд. сумов в рамках "Первый шаг в бизнес";
1,1 трлн. сумов в рамках инвестиционной программы;
232,6 млрд сумов в рамках программы "Моя махалля";
на крупные проекты (с оборотом свыше 100 млрд сумов) - 123 млрд сумов.
За счет кредитов Микрокредитбанка в январе-марте запущено 51 538 проектов, создано 37 413 рабочих мест. Из них 8 426 человек трудоустроены на постоянную работу, 28 987 человек привлечены к предпринимательству.
К примеру, в махалле "Шампан" Паркентского района Ташкентской области на 10 гектарах земли, сданной в аренду 10 молодым людям (по 1 гектару), выращивают помидоры. Между предприятием "Транспорт Глобус" и землевладельцами были подписаны фьючерсные контракты на выращивание сельскохозяйственных культур, по предварительным расчетам, на первом урожае будет выращено 350 тонн продукции, и каждый молодой человек получит доход в размере 60 миллионов сумов.
Кроме того, в целях дальнейшего развития туризма в нашей стране и создания удобств для туристов благоустроено более 10 улиц в Андижане, Бухаре, Джизаке, Кашкадарье, Сырдарье, Хорезме, Фергане, Сурхандарье, Самарканде и Ташкенте, введены в эксплуатацию круглосуточные торговые и развлекательные пункты.
В январе-марте 2026 года запланирована реализация 1 336 микропроектов, по состоянию на 1 апреля на платформу "Online-mahalla.uz" внесено 3 356 микропроектов. На 736 микропроектов, включенных в платформу, было выделено 41,3 млрд сумов банковских кредитов, создано 1 982 рабочих места.
Также 2 379 домохозяйствам с низким доходом были предоставлены пакеты проектов на сумму 11,8 млрд сумов, обеспечена занятость 4 800 человек.
В махаллях, прикрепленных к Микрокредитбанку, банкирами махалли и вспомогательными агентами в январе-марте было оказано содействие в выделении 6,8 тыс. пластиковых карт, 37,2 млрд сумов вкладов 333 жителям, 335,4 млрд сумов кредитов 7 133 жителям и взыскано 28,2 млрд сумов проблемных кредитов.
В нашей стране будут приняты все меры по обеспечению качественного исполнения принимаемых законодательных актов и поручений по обеспечению занятости и повышению благосостояния населения, сокращению бедности, а также развитию предпринимательства.
Исполнение актов Президента Республики Узбекистан и правительства находится под строгим контролем Правления банка.