“Mikrokreditbank” ATB Boshqaruv raisining Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumat hujjatlari ijrosi toʻgʻrisida axboroti
85
Yangilash: 12 Fevral 2026, 18:25
(2025-yil 4-chorakda amalga oshirilgan ishlar xususida)
Hammamizga maʼlumki, davlatimiz rahbarining har bir farmon va qarorlari, yigʻilish bayonlarida davlat va ijro organlari oldiga qoʻyilayotgan topshiriqlar asosan aholi bandligini taʼminlash va barqaror daromad manbaini shakllantirish, hududlarda kambagʻallikni butkul tugatishga yoʻnaltirilgan.
Aynan shu maqsadda, qonunlar, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumat hujjatlari ijrosi ustidan samarali nazorat mexanizmlarini joriy qilish, ijro natijasi boʻyicha aniq hisobdorlikni taʼminlashga qaratilgan davlatimiz rahbarining PF-117-sonli farmonlari shu yil 25-iyulda qabul qilindi.
Topshiriqlar ijrosini taʼminlashda jamoatchilik nazoratini oʻrnatish maqsadida, 2025-yil 1-oktabrdan boshlab har oyda ijro intizomi toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni veb-sahifalarga joylashtirish, shuningdek, har chorakda keng jamoatchilikka hisobot berish tartibi belgilab qoʻyildi.
Taʼkidlash lozimki, ijro intizomini mustahkamlash va ijro nazorati mexanizmlarini yanada takomillashtirish borasida Mikrokreditbankda ham qator ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Eng avvalo, ish yuritish, hujjatlar aylanishi, qonunchilik hujjatlari va topshiriqlarni qabul qilish, masʼul ijrochiga yoʻnaltirish, ijro ustidan onlayn monitoring va nazorat oʻrnatish, ijro muddati kelayotganligi toʻgʻrisida kamida uch kun oldin xabardor qilish tizimi toʻliq raqamlashtirildi.
Bankda ijro intizomining samaradorlik koʻrsatkichlari bevosita “KPI” tizimiga bogʻlandi va shu asosda ijro samaradorligini baholash tizimli yoʻlga qoʻyildi.
Shuningdek, topshiriqlar ijrosini tashkil etish bilan bogʻliq barcha masalalar har hafta juma kuni Boshqaruv raisi oʻrinbosarlari, dushanba kuni Boshqaruv raisi huzurida hamda har oyda bank Boshqaruvida tanqidiy muhokama qilinib kelinmoqda.
Ijro intizomini mustahkamlash maqsadida bank tizimida muntazam ravishda “iqtisodiy oʻqish”lar tashkil qilinib, hisobot yilida jami 11 marotaba oʻquv seminarlari tashkil qilindi hamda ijro intizomi toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni bankning hamda Adliya vazirligining veb-sahifalariga joylashtirib, har oyda maʼlumotlarni yangilab borish amaliyoti yoʻlga qoʻyildi.
Bundan asosiy maqsad - hujjatlarning mazmun-mohiyatini tushuntirish hamda ustuvor vazifalarning oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirilishini taʼminlashga qaratilgan.
Tahlillarga koʻra, joriy yilning yanvar-sentabr oylarida “ijro.gov.uz” idoralararo yagona elektron tizim orqali Mikrokreditbank zimmasiga davlatimiz rahbarining 851 ta topshiriqlari ijrosi yuklatilgan. Bankda amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida ushbu topshiriqlarning barchasini ijrosi taʼminlandi.
Davlatimiz rahbarining farmonlari va qarorlarida belgilangan topshiriqlar asosida aholi va tadbirkorlik subyektlarining loyihalarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash uchun jami 7,993 trln. soʻm bank kreditlari ajratildi. Jumladan:
kichik biznes subyektlarini qoʻllab-quvvatlash doirasida 936,1 mlrd. soʻm;
oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida 1,655 trln. soʻm;
“biznesga birinchi qadam” doirasida 456,4 mlrd. soʻm;
investitsiya dasturi doirasida 3,7 trln. soʻm;
“mening mahallam” dasturi doirasida 1,2 trln. soʻm;
yirik loyihalarga (oboroti 100 mlrd. soʻmdan yuqori) 1,1 trln. soʻm;
tijorat maqsadlari uchun 1,3 trln. soʻm.
Mikrokreditbank kreditlari hisobiga moliyalashtirilgan 185 477 ta loyiha ishga tushirilib, 345 542 ta ish oʻrinlari yaratildi. Shundan, 122 870 nafari doimiy ishga joylashtirildi va 221 672 nafari tadbirkorlikka jalb qilindi.
Misol uchun, Sirdaryo viloyati Guliston shahrida joylashgan “New Fly Techno” MCHJning umumiy qiymati 10,4 mln. doll. boʻlgan oziq-ovqat mahsulotlari uchun polipropilen qop ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirishga 5,7 mln. doll. kredit ajratildi.
Mazkur loyiha ishga tushishi natijasida 158 ta ish oʻrin yaratiladi, yiliga 80 mln. dona 6 xildagi qop mahsulotlari ishlab chiqariladi, yiliga 8,1 ming tonna oziq-ovqat mahsulotlarini qadoqlash ishlari amalga oshiriladi.
Yana bir loyiha, Xiva shahridagi “Gʻovuq” koʻli atrofida “Sharq” turistik majmuasini barpo etish doirasida mehmonxona faoliyatini tashkil etish va savdo-koʻngilochar majmualarini qurish ishlari olib borilmoqda.
Hozirda 95 xonali, 250 oʻrinli 2 qavatli mehmonxona faoliyati yoʻlga qoʻyildi, shuningdek, novvoyxona, 4 ta mehmon uyi, milliy va yevropa taomlari restoranlari aholiga xizmat koʻrsatmoqda.
Toshkent viloyati Parkent tumanida esa 3 ta 5 qavatli, jami 120 ta xonadonga moʻljallangan turar joy majmuasi barpo etilib, bugun 96 ta xonadon oʻz egalariga topshirilgan.
Qoʻqon shahrining “Yangi Oʻzbekiston” massivida 10 ta 10 qavatli uy-joy kompleksi barpo etilmoqda. Ushbu kompleksda 712 ta xonadonlar, savdo maydonchalari hamda bolalar bogʻchasi joylashtirilgan.
Bugungi kunda 10 ta koʻp qavatli uylarni qurish ishlari jadal olib borilmoqda.
Shuningdek, mamlakatimizda turizmni yanada rivojlantirish, sayyohlarga qulaylik yaratish maqsadida, Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Sirdaryo, Xorazm, Fargʻona, Surxondaryo, Samarqand va Toshkent shaharlarida 15 ta koʻcha obodonlashtirilib, 24/7 rejimda tunu-kun ishlaydigan savdo, koʻngilochar shoxobchalari ishga tushirildi, natijada 80 ta yangi ish oʻrinlari yaratildi.
2025-yilda 47 956 ta mikroloyihaga 905,1 mlrd soʻm kredit ajratilishi natijasida 98 263 ta ish oʻrni yaratildi.
Shuningdek, kam daromadli 11 142 ta xonadonlarga 318 mlrd soʻmlik loyiha paketlari yetkazib berilib, 16 704 nafar aholi bandligi taʼminlandi.
Mikrokreditbankka biriktirilgan mahallalarda mahalla bankiri va yordamchi agentlari tomonidan bugunga qadar 1,5 trln. soʻm kreditlar ajratildi. Shu bilan birga, mahalla agentlari tomonidan 26,6 mingta plastik karta, 131 nafar aholidan 27,8 mlrd soʻm omonat, 2 704 nafar aholiga 822,3 mlrd soʻm kreditlar ajratilishiga koʻmaklashildi.
Mamlakatimizda aholi bandligini taʼminlash va turmush farovonligini oshirish, kambagʻallikni qisqartirish, shuningdek, tadbirkorlikni rivojlantirish borasida qabul qilinayotgan qonunchilik hujjatlari hamda berilayotgan topshiriqlarning sifatli ijrosini taʼminlashning barcha choralari koʻrib boriladi.
Bank Boshqaruvi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumat hujjatlari ijrosi qatʼiy nazoratga olingan.

(о проделанной работе за 4 квартал 2025 года)
Как известно, каждый указ и постановление главы нашего государства, а также поручения, поставленные перед государственными и исполнительными органами в протоколах совещаний, в основном направлены на обеспечение занятости населения и формирование стабильных источников дохода, а также полное искоренение бедности в регионах.
Именно с этой целью 25 июля текущего года были приняты указы главы нашего государства No УП-117, направленные на внедрение эффективных механизмов контроля за исполнением законов, актов Президента Республики Узбекистан и Правительства, обеспечение точной отчетности по результатам исполнения.
В целях установления общественного контроля за исполнением поручений, начиная с 1 октября 2025 года, установлен порядок размещения информации об исполнительской дисциплине на веб-страницах ежемесячно, а также отчетности перед широкой общественностью ежеквартально.
Следует отметить, что в Микрокредитбанке проводится ряд работ по укреплению исполнительской дисциплины и дальнейшему совершенствованию механизмов исполнительного контроля.
В первую очередь полностью цифровизированы делопроизводство, документооборот, принятие актов законодательства и поручений, направление их ответственному исполнителю, установление онлайн-мониторинга и контроля за исполнением, а также система уведомления о наступлении срока исполнения не менее чем за три дня.
Показатели эффективности исполнительской дисциплины в банке напрямую связаны с системой "KPI," и на этой основе налажена систематическая оценка эффективности исполнения.
Кроме того, все вопросы, связанные с организацией исполнения поручений, критически обсуждаются еженедельно в пятницу у заместителей Председателя Правления, в понедельник у Председателя Правления, а также ежемесячно на Правлении банка.
В целях укрепления исполнительской дисциплины в банковской системе регулярно организовывались "экономические чтения," всего за отчетный год было организовано 11 учебных семинаров, а также налажена практика размещения информации об исполнительской дисциплине на веб-страницах банка и Министерства юстиции с ежемесячным обновлением данных.
Основная цель - разъяснение сути и содержания документов и обеспечение своевременной и качественной реализации приоритетных задач.
Согласно анализу, в январе-сентябре текущего года на Микрокредитбанк через единую межведомственную электронную систему "ijro.gov.uz" было возложено исполнение 851 поручения главы государства. В результате принятых мер в банке обеспечено выполнение всех этих поручений.
На основании поручений, определенных в указах и постановлениях главы государства, для финансовой поддержки проектов населения и субъектов предпринимательства выделено в общей сложности 7,993 трлн. сумов банковских кредитов. Включая:
936,1 млрд. сумов в рамках поддержки субъектов малого бизнеса;
1,655 трлн. сумов в рамках программы семейного предпринимательства;
456,4 млрд. сумов в рамках "первого шага в бизнес";
3,7 трлн. сум в рамках инвестиционной программы;
1,2 трлн. сумов в рамках программы "моя махалля";
1,1 трлн. сумов - на крупные проекты (оборот свыше 100 млрд. сумов);
на коммерческие цели 1,3 трлн. сум.
Запущено 185 477 проектов, финансируемых за счет кредитов Микрокредитбанка, создано 345 542 рабочих места. Из них 122 870 человек были трудоустроены на постоянную работу, а 221 672 человека были вовлечены в предпринимательство.
Например, ООО "New Fly Techno," расположенное в городе Гулистане Сырдарьинской области, выделило кредит в размере 5,7 млн долларов США на реализацию проекта по производству полипропиленовых мешков для продуктов питания общей стоимостью 10,4 млн долларов США.
В результате запуска данного проекта будет создано 158 рабочих мест, ежегодно будет производиться 80 млн. штук 6 видов мешковых изделий, ежегодно будет производиться упаковка 8,1 тыс. тонн продовольственных товаров.
В рамках еще одного проекта - строительства туристического комплекса "Шарк" вокруг озера Говук в городе Хиве - ведутся работы по организации гостиничной деятельности и строительству торгово-развлекательных комплексов.
В настоящее время действует двухэтажная гостиница на 95 номеров и 250 мест, а также пекарня, 4 гостевых дома, рестораны национальной и европейской кухни.
В Паркентском районе Ташкентской области построены 3 пятиэтажных жилых комплекса, рассчитанных на 120 квартир, и сегодня 96 квартир были переданы их владельцам.
В массиве "Янги Узбекистон" города Коканда возводятся 10 10-этажных жилых комплексов. В комплексе размещены 712 квартир, торговые площадки и детский сад.
В настоящее время ускоренными темпами ведется строительство 10 многоэтажных домов.
Кроме того, в целях дальнейшего развития туризма в нашей стране, создания удобств для туристов в Андижане, Бухаре, Джизаке, Кашкадарье, Сырдарье, Хорезме, Фергане, Сурхандарье, Самарканде и Ташкенте благоустроено 15 улиц, запущены круглосуточные торговые и развлекательные центры, в результате чего создано 80 новых рабочих мест.
В 2025 году в результате выделения 905,1 млрд сумов кредитов на 47 956 микропроектов было создано 98 263 рабочих места.
Также 11 142 малообеспеченным семьям были доставлены пакеты проектов на сумму 318 млрд сумов, обеспечена занятость 16 704 человек.
В махаллях, закрепленных за Микрокредитбанком, банкирами и помощниками махалли на сегодняшний день выделено кредитов на сумму 1,5 трлн сумов. Вместе с тем, махаллинскими агентами оказано содействие в выделении 26,6 тыс. пластиковых карт, вкладов 131 жителю на сумму 27,8 млрд сумов, кредитов 2 704 жителям на сумму 822,3 млрд сумов.
В нашей стране будут приняты все меры для обеспечения качественного исполнения принимаемых законодательных актов и поручений по обеспечению занятости и повышению благосостояния населения, сокращению бедности, а также развитию предпринимательства.
Исполнение актов Президента Республики Узбекистан и Правительства находится под строгим контролем Правления банка.