Joriy yilning 21-aprel sanasida “G‘azna” telegram kanalida “Mikrokreditbank va g‘alati tender” nomli xabar joylandi. Unda Mikrokreditbank 18-aprel kuni 390 ta HUMO bankomatlariga texnik va dasturiy xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha 3,7 mlrd so‘mlik tender o‘tkazgani hamda unda qonun talablari buzilgani haqida fikr bildirilgan.
Mazkur holat bank mutaxassislari tomonidan o‘rganildi va quyidagilar aniqlandi.
“Mikrokreditbank” ATB tomonidan 2025-yil 18-aprel sanasida 423340-sonli lot bilan bankning HUMO bankomatlariga texnik va dasturiy xizmat ko‘rsatish bo‘yicha Eng yaxshi takliflarni tanlash mexanizmi asosida ochiq savdolar e’lon qilingan.
Mazkur tanlov jarayoni O‘zbekiston Respublikasining 2021-yil 22-apreldagi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi 684-sonli Qonuni hamda Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 20-apreldagi 276-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Davlat xaridlarini tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablariga to‘liq rioya qilingan holda tashkil etilgan.
Tender hujjatlarida, xususan texnik topshiriqda loyiha doirasidagi bankomatlarga xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotda tegishli protsessing markazi – HUMO bilan ishlash uchun zarur bo‘lgan litsenziya va ruxsatnomalarning mavjudligi talabi ilgari surilgan. Shuningdek, ishtirokchilarda HUMO protsessing tizimi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlash imkonini beruvchi litsenziyalar va ruxsatnomalar mavjud bo‘lishi tanlov shartlarining ajralmas qismi sifatida qo‘yilgan.
“Mikrokreditbank” ATB barcha davlat xaridlarini faqat qonuniy asosda, ochiqlik va shaffoflik tamoyillari asosida o‘tkazadi. Har qanday savdo jarayoni adolatli raqobat sharoitida, ishtirokchilarning texnik va narx takliflari bilan baholanadi.
Bank faoliyatiga oid noto‘g‘ri talqin va bir yoqlama fikrlarning oldini olish maqsadida, barcha manfaatdor shaxslardan rasmiy axborotlarga tayanishni so‘raymiz.

ОФИЦИАЛЬНЫЕ ОТНОШЕНИЯ по поводу тендера на техническое обслуживание, предоставляемое АКБ «Микрокредитбанк»
21 апреля текущего года на Telegram-канале «Газна» было опубликовано сообщение под названием «Микрокредитный банк и странный тендер». В нем говорится, что 18 апреля «Микрокредитбанк» провел тендер на сумму 3,7 млрд сумов на техническое и программное обслуживание 390 банкоматов HUMO, при этом были нарушены требования законодательства.
Данная ситуация была расследована специалистами банка и установлено следующее.
18 апреля 2025 года АКБ «Микрокредитбанк» объявил о проведении открытых торгов на оказание услуг по техническому и программному обеспечению банкоматов HUMO банка с номером лота 423340 по механизму отбора наилучших предложений.
Данный процесс отбора был организован в полном соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках» от 22 апреля 2021 года № 684 и Положения «О порядке организации и проведения государственных закупок», утвержденного постановлением Кабинета Министров от 20 апреля 2022 года № 276.
В конкурсной документации, в частности в технических условиях, предусмотрено наличие у организации, обслуживающей банкоматы в рамках проекта, необходимых лицензий и разрешений на работу с соответствующим процессинговым центром — HUMO. Также неотъемлемой частью условий конкурса является наличие у участников лицензий и разрешений, позволяющих им работать непосредственно с процессинговой системой HUMO.
АКБ «Микрокредитбанк» проводит все государственные закупки только на законной основе, основываясь на принципах открытости и прозрачности. Любой процесс продажи оценивается в честной конкурентной среде на основе технических и ценовых предложений участников.
Во избежание недопонимания и предвзятого мнения относительно деятельности банка просим всех заинтересованных лиц полагаться на официальную информацию.