Joriy yilning 21-aprel sanasida “G‘azna” telegram kanalida “Mikrokreditbank va g‘alati tender” nomli xabar joylandi. Unda Mikrokreditbank 18-aprel kuni 390 ta HUMO bankomatlariga texnik va dasturiy xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha 3,7 mlrd so‘mlik tender o‘tkazgani hamda unda qonun talablari buzilgani haqida fikr bildirilgan.
Mazkur holat bank mutaxassislari tomonidan o‘rganildi va quyidagilar aniqlandi.
“Mikrokreditbank” ATB tomonidan 2025-yil 18-aprel sanasida 423340-sonli lot bilan bankning HUMO bankomatlariga texnik va dasturiy xizmat ko‘rsatish bo‘yicha Eng yaxshi takliflarni tanlash mexanizmi asosida ochiq savdolar e’lon qilingan.
Mazkur tanlov jarayoni O‘zbekiston Respublikasining 2021-yil 22-apreldagi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi 684-sonli Qonuni hamda Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 20-apreldagi 276-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Davlat xaridlarini tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablariga to‘liq rioya qilingan holda tashkil etilgan.
Tender hujjatlarida, xususan texnik topshiriqda loyiha doirasidagi bankomatlarga xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotda tegishli protsessing markazi – HUMO bilan ishlash uchun zarur bo‘lgan litsenziya va ruxsatnomalarning mavjudligi talabi ilgari surilgan. Shuningdek, ishtirokchilarda HUMO protsessing tizimi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlash imkonini beruvchi litsenziyalar va ruxsatnomalar mavjud bo‘lishi tanlov shartlarining ajralmas qismi sifatida qo‘yilgan.
“Mikrokreditbank” ATB barcha davlat xaridlarini faqat qonuniy asosda, ochiqlik va shaffoflik tamoyillari asosida o‘tkazadi. Har qanday savdo jarayoni adolatli raqobat sharoitida, ishtirokchilarning texnik va narx takliflari bilan baholanadi.
Bank faoliyatiga oid noto‘g‘ri talqin va bir yoqlama fikrlarning oldini olish maqsadida, barcha manfaatdor shaxslardan rasmiy axborotlarga tayanishni so‘raymiz.

OFFICIAL RELATIONSHIP regarding the tender for technical service provided by JSCB "Mikrokreditbank"
On April 21 of this year, a message titled "Mikrokreditbank and a strange tender" was posted on the "Gazna" telegram channel. It stated that on April 18, Mikrokreditbank held a tender for 3.7 billion soums to provide technical and software services for 390 HUMO ATMs, and that the requirements of the law were violated.
This situation was investigated by bank specialists and the following was determined.
On April 18, 2025, Mikrokreditbank JSCB announced open tenders for the provision of technical and software services for the bank's HUMO ATMs with lot number 423340 based on the Best Proposals Selection Mechanism.
This selection process was organized in full compliance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan No. 684 "On Public Procurement" dated April 22, 2021 and the Regulation "On the Procedure for Organizing and Conducting Public Procurement", approved by Resolution of the Cabinet of Ministers No. 276 dated April 20, 2022.
The tender documents, in particular the technical specifications, require that the organization servicing the ATMs within the project have the necessary licenses and permits to work with the relevant processing center - HUMO. It is also an integral part of the selection conditions that the participants must have licenses and permits to work directly with the HUMO processing system.
JSCB "Mikrokreditbank" conducts all public procurements only on a legal basis, based on the principles of openness and transparency. Any procurement process is evaluated in a fair competitive environment, based on the technical and price proposals of the participants.
In order to prevent misinterpretations and biased opinions regarding the bank's activities, we ask all interested parties to rely on official information.