Yangilash: 4 Mart 2025, 17:29
“Mikrokreditbank” ATB yurtimizning chekka hududlaridagi aholiga moliyaviy ko‘mak ko‘rsatish hamda ularni tadbirkorlikka jalb etish maqsadida qator loyihalarni amalga oshirib kelmoqda. Bu yo‘lda esa xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikni kengaytirmoqda.
Jumladan, bank tomonidan 2025-yil davomida ham chet el moliya institutlaridan jami 260 mln. AQSH dollari miqdoridagi mablag‘larni jalb qilish rejalashtirilgan.
Ayni damda mazkur reja ijrosini ta’minlash maqsadida “Mikrokreditbank” ATB tomonidan bir nechta chet el tashkilotlari bilan hamkorlik ishlari olib borilmoqda. Xususan, Singapurning “Olam Global Agri [Treasury] Pte Ltd” investitsiya kompaniyasi bilan 15 mln AQSh dollariga teng savdoni moliyalashtirish kelishuvi imzolandi va mablag‘ jalb qilindi.
Endilikda mazkur mablag‘ hisobidan yurtimizda xotin-qizlar va yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish, innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsad qilingan.
Ta’kidlash kerakki, ushbu kelishuv nafaqat yurtimiz tadbirkorlarining kichik va o‘rta biznesini rivojlantirishga, balki mamlakatlar o‘rtasidagi savdo aloqalarini mustahkamlashga hamda iqtisodiy munosabatlarni yanada kengaytirish imkoniyatlarini ochmoqda.

JSCB "Mikrokreditbank" is implementing a number of projects to provide financial support to the population in remote areas of our country and attract them to entrepreneurship. In this regard, it is expanding cooperation with international financial institutions.
In particular, the bank plans to attract a total of $260 million in funds from foreign financial institutions throughout 2025.
Currently, in order to ensure the implementation of this plan, JSCB "Mikrokreditbank" is working with several foreign organizations. In particular, a trade financing agreement worth 15 million US dollars was signed with the Singaporean investment company "Olam Global Agri [Treasury] Pte Ltd" and funds were attracted.
Now, these funds are intended to develop women's and youth entrepreneurship in our country and support innovative projects.
It should be noted that this agreement opens up opportunities not only for the development of small and medium-sized businesses of our country's entrepreneurs, but also for strengthening trade relations between the countries and further expanding economic relations.