Yangilash: 4 Mart 2025, 17:29
“Mikrokreditbank” ATB yurtimizning chekka hududlaridagi aholiga moliyaviy ko‘mak ko‘rsatish hamda ularni tadbirkorlikka jalb etish maqsadida qator loyihalarni amalga oshirib kelmoqda. Bu yo‘lda esa xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikni kengaytirmoqda.
Jumladan, bank tomonidan 2025-yil davomida ham chet el moliya institutlaridan jami 260 mln. AQSH dollari miqdoridagi mablag‘larni jalb qilish rejalashtirilgan.
Ayni damda mazkur reja ijrosini ta’minlash maqsadida “Mikrokreditbank” ATB tomonidan bir nechta chet el tashkilotlari bilan hamkorlik ishlari olib borilmoqda. Xususan, Singapurning “Olam Global Agri [Treasury] Pte Ltd” investitsiya kompaniyasi bilan 15 mln AQSh dollariga teng savdoni moliyalashtirish kelishuvi imzolandi va mablag‘ jalb qilindi.
Endilikda mazkur mablag‘ hisobidan yurtimizda xotin-qizlar va yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish, innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsad qilingan.
Ta’kidlash kerakki, ushbu kelishuv nafaqat yurtimiz tadbirkorlarining kichik va o‘rta biznesini rivojlantirishga, balki mamlakatlar o‘rtasidagi savdo aloqalarini mustahkamlashga hamda iqtisodiy munosabatlarni yanada kengaytirish imkoniyatlarini ochmoqda.

МКБАНК привлек $15 млн от Olam Global Agri Pte Ltd.
«Микрокредитбанк» АКБ реализует ряд проектов с целью оказания финансовой помощи населению отдаленных районов нашей страны и привлечения их к предпринимательству. Таким образом, расширяется сотрудничество с международными финансовыми институтами.
В частности, в течение 2025 года банк планировал привлечь от иностранных финансовых институтов в общей сложности 260 миллионов долларов США.
На данный момент для обеспечения реализации этого плана АТБ «Микрокредитбанк» ведет сотрудничество с рядом зарубежных организаций. В частности, с сингапурской инвестиционной компанией «Olam Global Agri [Treasury] Pte Ltd» подписано соглашение о торговом финансировании на сумму 15 миллионов долларов США и привлечены средства.
Теперь за счет этих средств направлено развитие предпринимательства женщин и молодежи в нашей стране, поддержка инновационных проектов.
Следует отметить, что данное соглашение открывает возможности не только для развития малого и среднего бизнеса предпринимателей нашей страны, но и для укрепления торговых связей между странами и дальнейшего расширения экономических связей.