“Qoʻshkoʻpir parranda” MCHJga press-tur tashkil etildi
Davlatimiz tomonidan qishloq xo‘jaligi, shu jumladan, parrandachilik tarmogʻini rivojlantirishga katta eʼtibor berib kelinmoqda.
Jumladan, parrandachilik tarmogʻiga qator subsidiya va imtiyozlar berilib, imtiyozlardan foydalanib iqtisod qilingan mablagʻlar parrandachilik korxonalarini rivojlantirishga hamda yangi parrandachilik korxonalari tashkil etilishiga zamin yaratmoqda.
5 (51).png
Prezidentimizning 2025-yil 30-yanvardagi PQ-34-sonli qaroriga muvofiq, yirik parrandachilik xoʻjaliklari bilan aholi oʻrtasida kooperatsiya usulida “Parranda boqish – daromad topish” loyihasi amalga oshirilishi hisobiga Xorazm viloyatida 63 ming nafardan ortiq fuqarolarning bandligi taʼminlanishi rejalashtirilgan.
Shu maqsadda, joriy yilning 26-aprel kuni bank tomonidan moliyalashtirilgan Xorazm viloyatidagi “Qoʻshkoʻpir parranda” masʼuliyati cheklangan jamiyatiga bir guruh OAV vakillari ishtirokida press-tur tashkil etildi.
3 (60).png
Xususan bugungi kunda viloyatda 114 ta parrandachilik xoʻjaliklari faoliyat yuritayotgan boʻlsa, ushbu xoʻjaliklarning aksariyati “Mikrokreditbank” ATB tomonidan taklif etilayotgan imtiyozli kredit hisobiga aholi xonadonlarida kooperatsiya asosida parranda boqishni tashkil etish va shu orqali aholi bandligini taʼminlashga oʻz hissasini qoʻshish istagini bildirmoqda.
1 (61).png
Jumlandan, Qoʻshkoʻpir tumanidagi “Qoʻshkoʻpir parranda” masʼuliyati cheklangan jamiyati ham kooperatsiya asosida parranda boqishni boshlab yuborgan.
6 (44).png
Mazkur korxona faoliyatini keng yoritish maqsadida, bir guruh OAV vakillari ishtirokida press-tur tashkil etilgan bo‘lib, unda jurnalistlar korxonada parrandachilik mahsulotlari ishlab chiqarish jarayoni bilan yaqindan tanishishdi.
Korxona Qoʻshkoʻpir tumanida joylashgan boʻlib, 8 ta parranda boqish binolari va soatiga 10 tonna ozuqa-yem ishlab chiqarish quvvatiga ega. Korxonada bugungi kunda 200 nafardan ziyod ishchi va xodimlar doimiy ish bilan taʼminlangan.
7 (32).png
Korxonaga aholi xonadonlari bilan kooperatsiya timizimida ishlash uchun “Mikrokreditbank” ATB tomonidan 30 mlrd soʻm kredit mablagʻi ajratilib, buning natijasida viloyatning deyarli barcha tumanlarida 927 ta aholi xonadonlari bilan kooperatsiya asosida parranda boqish yoʻlga qoʻyilgan.
2 (60).png
Maʼlumot uchun, joriy yilning birinchi choragida tijorat banklari tomonidan ajratilgan 73 mlrd soʻmdan ortiq kreditlar va koʻrsatilgan homiyliklar hisobiga viloyatda kooperatsiya asosida 5 ming nafar aholi bandligi taʼminlandi.

Обновление: 28 апреля 2025, 19:26
В частности, птицеводческой отрасли предоставлен ряд субсидий и льгот, а сэкономленные за счет использования льгот средства создают основу для развития птицеводческих предприятий и создания новых птицеводческих предприятий.
5 (51).png
В соответствии с Постановлением Президента №ПП-34 от 30 января 2025 года в Хорезмской области планируется обеспечить занятостью более 63 тысяч граждан за счет реализации проекта «Птицеводство – получение дохода» совместно с крупными птицеводческими хозяйствами и населением.
С этой целью 26 апреля текущего года был организован пресс-тур с участием группы представителей СМИ в Общество с ограниченной ответственностью «Кошкопир Парранда» Хорезмской области, профинансированный банком.
3 (60).png
В частности, на сегодняшний день в области действуют 114 птицеводческих хозяйств, большинство из которых выражают желание организовать птицеводство на кооперативной основе в хозяйствах населения, используя льготные кредиты, предоставляемые АКБ «Микрокредитбанк», и тем самым способствовать обеспечению занятости населения.
1 (61).png
В частности, общество с ограниченной ответственностью «Кошкопир Парранда» в Кошкопирском районе также начало заниматься разведением птицы на кооперативной основе.
6 (44).png
В целях широкого освещения деятельности данного предприятия был организован пресс-тур с участием группы представителей СМИ, в ходе которого журналисты более подробно ознакомились с процессом производства мяса птицы на предприятии.
Предприятие расположено в Кошкопирском районе и имеет 8 птичников и мощность производства кормов 10 тонн в час. В настоящее время на предприятии трудятся более 200 рабочих и служащих.
7 (32).png
Предприятию выделено 30 млрд сумов кредитных средств Микрокредитбанком для работы в кооперативе с домохозяйствами, в результате чего птицеводство налажено совместно с 927 домохозяйствами практически во всех районах области.
2 (60).png
К вашему сведению, в первом квартале текущего года за счет кредитов, выделенных коммерческими банками, и оказанных спонсорских средств на сумму более 73 млрд сумов в регионе обеспечено работой на кооперативной основе 5 тыс. человек.
В ходе пресс-тура журналисты получили подробную информацию о работах, проводимых в рамках данных проектов.