Yangilash: 22 Yanvar 2026, 14:28
“Mikrokreditbank” ATB O‘zbekistonda birinchi bo‘lib MIGA kafolati ostida xalqaro investitsiyalarni jalb qildi.
“Mikrokreditbank” ATB O‘zbekiston bank sektori tarixida muhim voqeani amalga oshirdi. Bank mamlakatimizda birinchi bo‘lib Jahon banki guruhiga kiruvchi Xalqaro investitsiyalar kafolati agentligi (MIGA) kafolati ostida Germaniyaning ODDO BHF SE bankidan 50 million AQSh dollari miqdoridagi mablag‘larni muvaffaqiyatli jalb qildi.
MIGA tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu tranzaksiya tuzilmasi nafaqat O‘zbekiston bank sektori, balki Markaziy Osiyo bank sektorida ham birinchi hisoblanadi.
Mazkur bitim O‘zbekiston bank tizimining xalqaro moliya institutlari va yetakchi xorijiy banklar bilan hamkorligini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi hamda mamlakatimiz moliya bozoriga bo‘lgan ishonchning yuqori ekanligini yana bir bor tasdiqlaydi.
Jalb qilingan mablag‘lar kichik va o‘rta biznes subyektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish, shuningdek “yashil” va ekologik barqaror loyihalarni moliyalashtirishga yo‘naltiriladi. Ushbu tashabbuslar tadbirkorlik faoliyatini kengaytirish, yangi ish o‘rinlari yaratish hamda barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlashga xizmat qiladi.
“Mikrokreditbank” ATB tomonidan amalga oshirilgan mazkur bitim bankning xalqaro moliya bozorlaridagi nufuzini oshirish, xorijiy investorlar bilan uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish va ilg‘or xalqaro moliyaviy mexanizmlarni joriy etish yo‘lidagi muhim qadamlardan biri hisoblanadi.
Bank kelgusida ham xalqaro moliya institutlari va yetakchi xorijiy banklar bilan hamkorlikni kengaytirish orqali O‘zbekiston iqtisodiyotining ustuvor yo‘nalishlarini moliyalashtirishga munosib hissa qo‘shishni davom ettiradi.

Исторический шаг: первая финансовая транзакция в Центральной Азии
АКБ "Микрокредитбанк" совершил важное событие в истории банковского сектора Узбекистана. Банк впервые в нашей стране успешно привлек средства в размере 50 миллионов долларов США от немецкого банка ODDO BHF SE под гарантию Международного агентства по гарантированию инвестиций (MIGA), входящего в Группу Всемирного банка.
Согласно данным, предоставленным MIGA, эта структура транзакций является первой не только в банковском секторе Узбекистана, но и в банковском секторе Центральной Азии.
Данное соглашение послужит дальнейшему укреплению сотрудничества банковской системы Узбекистана с международными финансовыми институтами и ведущими зарубежными банками и еще раз подтвердит высокое доверие к финансовому рынку нашей страны.
Привлеченные средства будут направлены на финансовую поддержку субъектов малого и среднего бизнеса, развитие женского предпринимательства, а также финансирование "зеленых" и экологически устойчивых проектов. Эти инициативы будут способствовать расширению предпринимательской деятельности, созданию новых рабочих мест и обеспечению устойчивого экономического роста.
Данное соглашение, заключенное АКБ "Микрокредитбанк," является одним из важных шагов на пути повышения престижа банка на международных финансовых рынках, развития долгосрочного сотрудничества с иностранными инвесторами и внедрения передовых международных финансовых механизмов.
Банк продолжит вносить достойный вклад в финансирование приоритетных направлений экономики Узбекистана путем расширения сотрудничества с международными финансовыми институтами и ведущими зарубежными банками.