Xorazmda “Korrupsiyaga qarshi birgalikda kurashamiz” mavzusida seminar oʻtkazildi
Zamonaviy davlat boshqaruvi va biznesda eng muhim tamoyillardan biri bu — halollik, shaffoflik va javobgarlikdir. Bugungi kunda korrupsiya faqat jinoyat emas, balki jamiyat taraqqiyotiga qarshi yoʻnaltirilgan tahdid sifatida baholanmoqda.
Hurmatli prezidentimiz taʼkidlaganidek, “Afsuski, jamiyatimizda korrupsiya illati oʻzining turli koʻrinishlari bilan taraqqiyotimizga gʻov boʻlmoqda. Bu yovuz baloning oldini olmasak, haqiqiy ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaratib boʻlmaydi, umuman jamiyatning birorta tarmogʻi rivojlanmaydi”. Shu bois korrupsiyaga qarshi kurash faqat davlat emas, har bir tashkilot va fuqaroning ham masʻuliyatli ishi boʻlishi kerak.
Group 2131329220.png
Bu borada Mikrokreditbank ATBda ham muhim ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Xorazm viloyat hududiy boshqarmasida tashkil etilgan “Koruppsiyasiz bank” shiori ostidagi yigʻilish ham bunga misol bo‘la oladi.
Unda Xorazm viloyat Urganch shahar Prokuraturasi 3-darajali yuristi, tezkor vakil M.Masharipov, Xorazm viloyat Ichki ishlar boshqarmasi tezkor qidiruv xizmati Terrorizmga qarshi kurashish boshqarmasi xodimi, podpolkovnik A.Xudayberganov, viloyat IIB Kiberxavfsizlik boshqarmasi katta mutaxassis X.Sotimov hamda Bank rahbariyati va xodimlar ishtirok etishdi. Shuningdek, mahalla bankirlari, mahalla agentlari va BXO hamda BXM xodimlari esa ZOOM orqali qatnashishdi.
Group 2131329221.png
Tadbirda bankda korrupsiyaga qarshi qurashish va korrupsiyaning oqibatlari, bank xodimlari orasida korrupsiyaga yoʻl qoʻymaslik, tizimdagi korrupsiya holatlarining sabab va shart-sharoitlarini aniqlash, oʻz faoliyatida manfaatlar toʻqnashuviga yoʻl qoʻymaslik, korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, bu kabi holatlarni barvaqt aniqlash hamda oldini olish boʻyicha hayotiy misollar bilan tushuntirishlar berildi.
Group 2131329223.png
Shuningdek, yig‘ilishda plastik kartalardan toʻgʻri foydalanish va firibgarlik qurboni boʻlib qolmasliklari yuzasidan aholining moliyaviy savodxonligini oshirish hamda Bank faoliyatida axborot xavfsizligi siyosati va kiberxavfsizlik qoidalariga rioya qilish darajasini oshirish borasida ham maʻlumotlar taqdim etildi.
Yigʻilish soʻngida bank xodimlari oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob olish bilan birga, juda foydali va qiziqarli maʻlumotlarga ega boʻlishganini qayd etishdi.
Har birimiz jamiyatda halollik va adolat tamoyillarining ustuvor boʻlishiga masʻulmiz. Korrupsiyani faqat qonun bilan emas, ong, madaniyat va birgalikdagi harakatlar bilan yengish tarafdorimiz.

One of the most important principles in modern public administration and business is honesty, transparency, and accountability. Today, corruption is assessed not only as a crime, but also as a threat directed against the development of society.
As our esteemed president emphasized, "Unfortunately, the vice of corruption in our society, with its various manifestations, is an obstacle to our development. If we do not prevent this evil evil, it will be impossible to create a real business and investment climate, and not a single branch of society will develop." Therefore, the fight against corruption should be a responsible task not only of the state, but also of every organization and citizen.
In this regard, important work is also being carried out at JSCB "Microcreditbank." An example of this is the meeting organized at the Khorezm Regional Territorial Administration under the slogan "Bank without Corruption."
It was attended by the operative representative of the Prosecutor's Office of the city of Urgench, Khorezm region, lawyer of the 3rd class, M.Masharipov, Lieutenant Colonel A.Khudayberganov, an employee of the Anti-Terrorism Department of the operational-search service of the Khorezm Regional Department of Internal Affairs, senior specialist of the Cybersecurity Department of the Regional Department of Internal Affairs Kh.Sotimov, as well as the management and employees of the Bank. Also, mahalla bankers, mahalla agents, and BXO and BXM employees participated via ZOOM.
At the event, the fight against corruption in the bank and the consequences of corruption, preventing corruption among bank employees, identifying the causes and conditions of corruption in the system, preventing conflicts of interest in their activities, forming an intolerant attitude towards corruption, early detection and prevention of such cases were explained with real-life examples.
Also at the meeting, information was presented on improving the financial literacy of the population regarding the proper use of plastic cards and not becoming victims of fraud, as well as on increasing the level of compliance with the information security policy and cybersecurity rules in the Bank's activities.
At the end of the meeting, bank employees noted that they received answers to their questions and received very useful and interesting information.
Each of us is responsible for the priority of the principles of honesty and justice in society. We advocate for overcoming corruption not only through law but also through consciousness, culture, and joint actions.