Xorazmda “Korrupsiyaga qarshi birgalikda kurashamiz” mavzusida seminar oʻtkazildi
Zamonaviy davlat boshqaruvi va biznesda eng muhim tamoyillardan biri bu — halollik, shaffoflik va javobgarlikdir. Bugungi kunda korrupsiya faqat jinoyat emas, balki jamiyat taraqqiyotiga qarshi yoʻnaltirilgan tahdid sifatida baholanmoqda.
Hurmatli prezidentimiz taʼkidlaganidek, “Afsuski, jamiyatimizda korrupsiya illati oʻzining turli koʻrinishlari bilan taraqqiyotimizga gʻov boʻlmoqda. Bu yovuz baloning oldini olmasak, haqiqiy ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaratib boʻlmaydi, umuman jamiyatning birorta tarmogʻi rivojlanmaydi”. Shu bois korrupsiyaga qarshi kurash faqat davlat emas, har bir tashkilot va fuqaroning ham masʻuliyatli ishi boʻlishi kerak.
Group 2131329220.png
Bu borada Mikrokreditbank ATBda ham muhim ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Xorazm viloyat hududiy boshqarmasida tashkil etilgan “Koruppsiyasiz bank” shiori ostidagi yigʻilish ham bunga misol bo‘la oladi.
Unda Xorazm viloyat Urganch shahar Prokuraturasi 3-darajali yuristi, tezkor vakil M.Masharipov, Xorazm viloyat Ichki ishlar boshqarmasi tezkor qidiruv xizmati Terrorizmga qarshi kurashish boshqarmasi xodimi, podpolkovnik A.Xudayberganov, viloyat IIB Kiberxavfsizlik boshqarmasi katta mutaxassis X.Sotimov hamda Bank rahbariyati va xodimlar ishtirok etishdi. Shuningdek, mahalla bankirlari, mahalla agentlari va BXO hamda BXM xodimlari esa ZOOM orqali qatnashishdi.
Group 2131329221.png
Tadbirda bankda korrupsiyaga qarshi qurashish va korrupsiyaning oqibatlari, bank xodimlari orasida korrupsiyaga yoʻl qoʻymaslik, tizimdagi korrupsiya holatlarining sabab va shart-sharoitlarini aniqlash, oʻz faoliyatida manfaatlar toʻqnashuviga yoʻl qoʻymaslik, korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, bu kabi holatlarni barvaqt aniqlash hamda oldini olish boʻyicha hayotiy misollar bilan tushuntirishlar berildi.
Group 2131329223.png
Shuningdek, yig‘ilishda plastik kartalardan toʻgʻri foydalanish va firibgarlik qurboni boʻlib qolmasliklari yuzasidan aholining moliyaviy savodxonligini oshirish hamda Bank faoliyatida axborot xavfsizligi siyosati va kiberxavfsizlik qoidalariga rioya qilish darajasini oshirish borasida ham maʻlumotlar taqdim etildi.
Yigʻilish soʻngida bank xodimlari oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob olish bilan birga, juda foydali va qiziqarli maʻlumotlarga ega boʻlishganini qayd etishdi.
Har birimiz jamiyatda halollik va adolat tamoyillarining ustuvor boʻlishiga masʻulmiz. Korrupsiyani faqat qonun bilan emas, ong, madaniyat va birgalikdagi harakatlar bilan yengish tarafdorimiz.

В Хорезме проведен семинар на тему "Вместе будем бороться с коррупцией"
Одним из важнейших принципов современного государственного управления и бизнеса являются честность, прозрачность и подотчетность. Сегодня коррупция рассматривается не только как преступление, но и как угроза, направленная против развития общества.
Как отметил наш уважаемый Президент, "К сожалению, коррупция в нашем обществе своими различными проявлениями становится препятствием для нашего развития. Если мы не предотвратим это зло, невозможно создать настоящую деловую и инвестиционную среду, и ни одна отрасль общества не будет развиваться." Поэтому борьба с коррупцией должна быть ответственной задачей не только государства, но и каждой организации и гражданина.
Group 2131329220.png
В этой связи в АКБ "Микрокредитбанк" также проводится важная работа. В качестве примера можно привести собрание под лозунгом "Банк без коррупции," организованное в Хорезмском областном территориальном управлении.
В нем приняли участие юрист 3-го класса Ургенчской городской прокуратуры Хорезмской области, оперативный представитель М.Машарипов, сотрудник Управления по борьбе с терроризмом оперативно-розыскной службы Управления внутренних дел Хорезмской области, подполковник А.Худайберганов, старший специалист Управления кибербезопасности УВД области Х.Сотимов, а также руководство и сотрудники Банка. Махаллинские банкиры, махаллинские агенты и сотрудники БХО и БХЦ также приняли участие через ZOOM.
Group 2131329221.png
На мероприятии были даны разъяснения по борьбе с коррупцией в банке и последствиям коррупции, недопущению коррупции среди сотрудников банка, выявлению причин и условий коррупции в системе, недопущению конфликта интересов в своей деятельности, формированию нетерпимого отношения к коррупции, раннему выявлению и предотвращению подобных случаев.
Group 2131329223.png
На встрече также была представлена информация о повышении финансовой грамотности населения в отношении правильного использования пластиковых карт и предотвращения мошенничества, а также о повышении уровня соблюдения политики информационной безопасности и правил кибербезопасности в деятельности Банка.
В конце встречи сотрудники банка отметили, что получили ответы на интересующие их вопросы, а также очень полезную и интересную информацию.
Каждый из нас несет ответственность за приоритетность принципов честности и справедливости в обществе. Мы выступаем за борьбу с коррупцией не только законом, но и сознанием, культурой и совместными усилиями.