Yoshlar bandligi banklar e’tiborida
Markaziy bank tomonidan Milliy matbuot markazida “Ta'lim muassasalari bitiruvchilarining biznes g'oyalari banklar e'tiborida mavzuida matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda Oliy Majlis deputatlari, tijorat banklarining mas'ul xodimlari, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakatining rahbarlari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda aholi, xususan yoshlar bandligini ta'minlash davlat siyosati darajasiga olib chiqilgan. Bandlik masalasi ijtimoiy siyosatning muhim tarkibiy qismi sifatida odamlarning daromadlarini oshirishga yordam berish, turmush farovonligini oshirish, ish salohiyatini yanada to'laroq namoyon etishi uchun iqtisodiy sharoitlarni yaratishga qaratilgan. Ayni maqsadlarga erishish uchun mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga katta ahamiyat berilmoqda.
Tijorat banklari o'zlarining iqtisodiy-ijtimoiy vazifalaridan kelib chiqib, ushbu davlat siyosatni amalga oshirishda, yoshlarning biznes g'oyalarini ro'yobga chiqarishda yaqindan yordam berib kelmoqda. Banklarning kredit mablag'lari muhim ijtimoiy-iqtisodiy vazifalarni echishga, ya'ni aholini ish bilan ta'minlash, iqtisodiy o'sish sur'atlarini qo'llab-quvvatlashga chambarchas bog'liq bo'lib, ijtimoiy qadriyatlarni boyitish va odamlarning hayotiy manfaatlarini qondirishga ijobiy ta'sir ko'rsatadi.
Davlatimiz rahbarining “Ta'lim muassasalarining bitiruvchilarini tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish borasidagi qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi farmonida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishni yanada rag'batlantirish, yoshlarni, avvalambor kasb-hunar kollejlari, akademik litseylar va oliy ta'lim muassasalari bitiruvchilarini tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish uchun qator imtiyozlar, kafolatlar va huquqlar belgilab berildi.
Belgilangan chora-tadbirlar doirasida Markaziy bank, Mehnat va aholini ijtimoiy himoya qilish vazirligi, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati va mahalliy hokimiyatlar bilan birgalikda yangi ish o'rinlari tashkil etish bo'yicha aniq manzilli dasturlar ishlab chiqildi. Bunda tijorat banklari tomonidan tadbirkorlik sub'ektlarining ishlab chiqarishni kengaytirish, yangi ish o'rinlari tashkil etish ko'zda tutilgan loyihalarini moliyalashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Birgina joriy yilning o'tgan yarim yilligida banklar tomonidan kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining tadbirkorlik faoliyatini yo'lga qo'yishlari uchun 76,8 mlrd so'm, ya'ni o'tgan yilning shu davriga nisbatan 1,4 baravar ko'p miqdorda kreditlar ajratildi. Natijada joylarda 8,5 mingga yaqin bitiruvchilar ish bilan ta'minlandi yoki o'z biznesini boshlashga muvaffaq bo'ldi.
Bunda tijorat banklarida kollej bitiruvchisining mikrokredit olish uchun ta'minoti etarli bo'lmagan taqdirda, yaqin qarindoshlarining (ota-ona, aka-uka, opa-singil) ish haqi to'g'risidagi ma'lumotnomani taqdim etish orqali kafillik berish amaliyoti joriy etilgani o'z samarasini bermoqda.
Banklarning yangi ish o'rinlari yaratishga bo'lgan e'tibori faqat ta'lim muassasalarini bitiruvchilarning loyihalarini oliyalashtirish bilan cheklanmaydi. Kredit tashkilotlari tomonidan joriy yilda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlashga 7,5 trln so'm miqdorida, iqtisodiyot real sektori korxonalarini texnik va texnologik qayta jihozlash hamda yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etish uchun 8 trln so'mdan ortiq investitsion kreditlar ajratilishi belgilangan. Bu mablag'lar evaziga boshqa tadbirkorlik sub'ektlarida ham qo'shimcha ish o'rinlari tashkil etishga sharoit yaratiladi.
Banklar “Sog'lom bola yili” davlat dasturi doirasida “Yosh tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlash” loyihasida faol ishtirok etmoqda. Loyiha doirasida bitiruvchilar, jumladan yosh oilalarni kichik biznesga jalb etish, ular o'rtasida biznesni yuritish, moliyaviy resurslardan oqilona foydalanish, marketing yo'nalishlariga bag'ishlangan seminar va treninglar tashkil etib borilmoqda. Hozirgi paytda respublikamizdagi har bir kollejga biriktirilgan bank xodimlari tomonidan minglab oilalarga kredit va grantlar olish bo'yicha turli maslahatlar berildi. Kasb-hunar kollejlarida tadbirkorlik burchaklari tashkil etildi va bitiruvchilar bilan moliyaviy mavzuda muntazam suhbatlar o'tkazib borish yo'lga qo'yildi.
Yoshlarni tadbirkorlikka jalb etishda banklar tomonidan mahalliy hokimliklar va jamoat tashkilotlari bilan birgalikda uyushtirayotgan ommaviy tadbirlarning ahamiyati katta bo'lmoqda. Mazkur tadbirlar doirasida joriy yilning o'tgan davr mobaynida tijorat banklari tomonidan 26,6 mlrd so'mga teng biznes-rejalarni moliyalashtirish uchun 500 dan ortiq yosh tadbirkorga imtiyozli kredit olish huquqini beruvchi sertifikatlar topshirildi, shundan kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari 400 nafarni tashkil etdi va ularning 4,3 mlrd so'mlik loyihalari imtiyozli shartlarda moliyalashtirildi.
Yoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy faolligini oshirish, ularning mamlakatimiz kelajagini yaratish yo'lidagi izlanishlari, tadbirkorlik va ishbilarmonlik ko'nikmalarini muntazam oshirish, yoshlar tomonidan yaratilayotgan innovatsion loyihalarni xususiy sektor faoliyatiga keng jalb qilish maqsadida banklar jamoat tashkilotlari bilan faol hamkorlik qilib kelmoqda.
O‘zLiDeP partiyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan “Diplom bilan biznesga” loyihasi doirasida ta'lim muassasalarining 1000 dan ortiq bitiruvchisiga tijorat banklari tomonidan o'tgan yillarda 4,5 mlrd. so'm miqdorida imtiyozli kredit mablag'lari ajratildi. Shuningdek, 4,5 ming nafar bitiruvchilarning tadbirkorlik va ishbilarmonlikka oid bilimlari oshirildi.
Yana bir loyiha, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi hamkorligida amalga oshirilmoqda. “Mening biznes g'oyam”, “Yosh tadbirkor – yurtga madadkor” hamda “Yosh tadbirkor – kelajakka poydevor” loyihalarini respublikamizning barcha hududlarida o'tkazish an'anaviy tus oldi.
Banklar yoshlar bandligini ta'minlashda oilaviy tadbirkorlik va kasanachilikning rivojlanishiga ham xayrixohlik bilan qarashmoqda. Xotin-qizlar qo'mitasi, “Hunarmand” uyushmasi bilan hamkorlikda olib borilayotgan ishlar bozor iqtisodiyotini harakatlantiruvchi kuch – mulkdorlar safining kengayishi, bozorni iste'mol tovarlari va turli xizmatlar bilan boyitish, yoshlarni ish bilan ta'minlash va ularning daromadlarini oshirishga xizmat qilmoqda.

Занятость молодежи во внимании банков
Центральным банком в Национальном пресс-центре организована пресс-конференция на тему “Бизнес-идеи выпускников образовательных учреждений во внимании банков”.
В мероприятии приняли участие депутаты Олий Мажлиса, ответственные сотрудники коммерческих банков и руководители молодежного движения “Камолот”.
Как известно, в нашей стране обеспечение занятости населения, особенно молодежи, поднято на уровень государственной политики. Вопросы занятости, как важнейшей составной части социальной политики, предусматривают повышение доходов граждан, их благосостояния в целом, а также полноценное раскрытие предпринимательских навыков. Для достижения этих целей в республике большое внимание уделяется развитию малого бизнеса и частного предпринимательства.
Коммерческие банки, исходя из своей экономико-социальной задачи, помогают осуществлять данную политику, реализовывать бизнес-идеи молодежи. Кредитные средства банков способствуют решению важнейших социально-экономических задач, то есть обеспечивают занятость населения, поддерживают темпы экономического роста, а также способствуют удовлетворению потребностей граждан.
В Указе главы государства “О дополнительных мерах по вовлечению выпускников образовательных учреждений в предпринимательскую деятельность” определен ряд льгот, гарантий и прав по дальнейшему стимулированию развития малого бизнеса и частного предпринимательства, созданию благоприятных условий для широкого вовлечения в предпринимательскую деятельность молодежи, прежде всего выпускников профессиональных колледжей и высших образовательных учреждений.
В рамках установленных мер, Центральный банк, Министерство труда и социальной защиты населения, общественное молодежное движение “Камолот” и местные хокимияты совместно разработали целевые программы по созданию новых рабочих мест. При этом, коммерческие банки уделяют особое внимание финансированию проектов предпринимателей, предусматривающих расширение производства и создание новых рабочих мест.
За первое полугодие текущего года для налаживания предпринимательской деятельности выпускников профессиональных колледжей банки выделили кредитные средства в размере 76,8 млрд сумов, что в 1,4 раза больше по сравнению с тем же периодом прошлого года. В результате около 8,5 тысячам выпускникам удалось устроиться на работу или начать предпринимательскую деятельность.
Вместе с тем эффективной оказалась практика предоставления банкам поручительства близких родственников (родителей, братьев и сестер) в случаях, когда выпускникам колледжей не хватает залога для получения микрокредитов.
Внимание банков по созданию новых рабочих мест не ограничивается финансированием проектов выпускников. Кредитные организации намерены в этом году направить на поддержку малого бизнеса и частного предпринимательства 7,5 трлн сумов, а для организации новых производств, реконструкции и технологичного переоборудования предприятий реального сектора экономики — более 8 трлн сумов. За счет этих инвестиционных средств предприниматели создадут новые рабочие места.
Банки в рамках “Года здорового ребенка” активно участвуют в “Программе поддержки молодых предпринимателей”. Банки проводят семинары и тренинги, посвященные привлечению выпускников и молодых семей в малый бизнес, обучению молодежи основам ведения бизнеса, правильному распределению финансовых ресурсов, маркетингу. В настоящее время к каждому колледжу прикреплены сотрудники банков, благодаря которым тысячи семей получили консультации по получению кредитов и грантов. В каждом колледже оформлены уголки предпринимательства, налажена система регулярного проведения открытых диалогов.
При привлечении молодежи к бизнесу большое значение имеют массовые мероприятия, проводимые банками совместно с местными хокимиятами и общественными организациями. В рамках этих мероприятий в течение прошедших шести месяцев были профинансированы бизнес-планы общей стоимостью 26,6 млрд сумов; более 500 молодым начинающим предпринимателям вручены сертификаты, дающие право на получение микрокредитов, из которых 400 — выпускники профессиональных колледжей с бизнес-планами на сумму 4,3 млрд сумов.
В целях повышения социально-экономической активности молодежи, их деловых навыков, реализации нестандартных предпринимательских проектов, банки тесно сотрудничают с заинтересованными общественными организациями.
Так, за прошлые годы в ходе реализации совместного проекта с УзЛиДеП “С дипломом к бизнесу” более 1 000 выпускникам образовательных учреждений выделены льготные кредиты в размере 4,5 млрд сумов. Также 4,5 тысячи выпускников повысили свои знания по предпринимательству.
Ставшие уже традиционными проекты “Моя бизнес-идея”, “Молодой предприниматель — помощник страны” и “Молодой предприниматель — опора будущего” осуществляются во всех регионах совместно с общественным молодежным движением “Камолот”.
Банки, помимо стимулирования занятости молодежи, поощряют развитие семейного бизнеса и надомного труда. Работа в данном направлении ведется совместно с Комитетом женщин Узбекистана и ассоциацией “Хунарманд”, и способствует росту числа собственников и предприимчивых людей — движущей силе рыночной экономики.