Tadbirkor xotin-qizlar qo‘llab-quvvatlanmoqda
Poytaxtimizda O‘zbekiston Markaziy banki tomonidan xotin-qizlar tadbirkorligini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashda banklarning o‘rniga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Mamlakatimizda xotin-qizlarning ijtimoiy-iqtisodiy hayotdagi o‘rni tobora yuksalayotgani, tadbirkor ayollarning iqtisodiy jarayonlardagi faolligi oshayotgani alohida qayd etildi. Davlatimiz rahbarining 2004-yil 25-maydagi «O‘zbekiston Xotin-qizlar ko‘mitasi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash borasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni bu borada muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarning 35, fermerlarning 10 foizini xotin-qizlar tashkil etadi. Tadbirkorlik subyektlarini mikrokreditlashga oid me’yoriy-huquqiy baza yaratilgani tadbirkor ayollar faoliyatini rivojlantirish uchun zarur moliyaviy resurslarni ajratishda qo‘l kelmoqda.
O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi va Markaziy bank hamkorligida qator chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilgan. Unga ko‘ra, xotin-qizlarni ish bilan ta’minlash, ayollar tadbirkorligining barcha shakllarini rivojlantirish, moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, huquqiy bilimlarini oshirish, xorijiy tajribalar bilan tanishish hamda tijorat banklarining imtiyozli kredit mablag‘lari evaziga tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘rilmoqda.
– 2014-yilda tadbirkor ayollarga salkam bir trillion so‘mga yaqin kreditlar ajratilib, 2013-yilga nisbatan qariyb 1,4 barobarga o‘sish ta’minlandi, – deydi Markaziy bankning tijorat banklarining kreditlash portfelini monitoring qilish departamenti direktori o‘rinbosari Zafar Azimov. – Sanoat, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish sohalariga yo‘naltirilayotgan mazkur kredit mablag‘lari evaziga minglab xotin-qizlar o‘z biznesiga ega bo‘lib, oilalarning turmushi farovonligi oshmoqda. Tijorat banklari mazkur mablag‘larni ajratishda qishloq joylarida ayollar boshqarayotgan, ularning mehnatidan foydalanilayotgan kichik korxonalarni rivojlantirish, qishloq xo‘jalik mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlashni rag‘batlantirish, kasanachilik va yangi ish o‘rinlarini yaratishiga qaratilgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratmoqda. Joriy yilda ham ushbu yo‘nalishlarga bir trillion so‘mdan ziyod kreditlar ajratilishi ko‘zda tutilgan.
2014-yilda tijorat banklari ayollarning turmush sharoitini yaxshilash uchun ham sarmoyalar yo‘naltirdi. Jumladan, mahalliy uy-ro‘zg‘or buyumlari xarid qilish uchun 57 milliard so‘mdan ortiq kreditlar ajratildi. Shuningdek, «Qoraqalpoq ayollarining iqtisodiy bilimlarini hayotga keng tatbiq etish» loyihasi doirasida «Tikozek», «Bozatau», «Madeli» qishloq fuqarolar yig‘inlarida istiqomat qilayotgan 110 nafar ayolga tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanishi uchun bank tomonidan 220 million so‘m miqdorida boshlang‘ich kredit ajratildi.

Поддержка женщин-предпринимателей
В Ташкенте состоялось заседание, организованное Центральным банком Республики Узбекистан и посвященное роли банков во всесторонней поддержке женщин-предпринимателей.
Отмечалась возрастающая роль женщин в социально-экономической жизни нашей страны, их активность в экономических процессах. Указ главы нашего государства "О дополнительных мерах по поддержке деятельности Комитета женщин Узбекистана" от 25 мая 2004 года служит руководством к действию в этом направлении.
В настоящее время среди действующих в Узбекистане предпринимателей женщины составляют 35 процентов, среди фермеров – 10 процентов. Формирование нормативно-правовой базы по микрокредитованию субъектов предпринимательства способствует выделению необходимых финансовых ресурсов на развитие женского предпринимательства.
Комитетом женщин Узбекистана и Центральным банком разработан план мероприятий, в соответствии с которым принимаются меры по трудоустройству женщин, развитию и финансовой поддержке женского предпринимательства, повышению правовой культуры женщин-предпринимателей, их ознакомлению с зарубежным опытом, стимулированию предпринимательских инициатив за счет льготных кредитов коммерческих банков.
– В 2014 году женщинам-предпринимателям выделены кредиты в размере почти одного триллиона сумов, обеспечен рост в 1,4 раза относительно 2013 года, – говорит заместитель директора департамента Центрального банка Зафар Азимов. – За счет кредитов, направленных в сферы промышленности, сельского хозяйства и услуг, тысячи женщин наладили собственный бизнес и повышают уровень жизни своих семей. При выделении льготных кредитов коммерческие банки уделяют большое внимание проектам по развитию сельских малых предприятий, которыми руководят и где работают женщины, стимулированию заготовки и переработки сельскохозяйственной продукции, организации надомного труда и созданию новых рабочих мест. В нынешнем году предусмотрено выделение на эти цели более одного триллиона сумов кредитов.
В 2014 году коммерческими банками были направлены инвестиции на улучшение условий жизни женщин. На покупку предметов домашнего обихода местного производства было выделено кредитов в размере более 57 миллиардов сумов. В рамках проекта «Внедрение в жизнь экономических знаний женщин Каракалпакстана» 110 женщинам из сходов граждан сел Тикозек, Бозатау, Мадели для организации предпринимательской деятельности банками выделен кредит в размере 220 миллионов сумов.
На мероприятии обсуждались вопросы усиления роли коммерческих банков в финансировании бизнес-проектов женщин-предпринимателей, исполнения приоритетных задач по повышению уровня жизни и обеспечению занятости населения.