Kurs 07.09.2026 09:00:00 holatiga amal qiladi
Bugun mamlakatimizda aholi turmush darajasini oshirish va kambagʻallikni kamaytirish davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan biridir. Bu borada Prezidentimizning 2024-yil 16-dekabrdagi videoselektor yigʻilishida banklar oldiga bir qator vazifalar qoʻyildi. Ushbu topshiriqlarni amalga oshirish maqsadida Mikrokreditbank tomonidan maxsus chora-tadbirlar dasturi qabul qilindi.
Birinchi yoʻnalish – mahallabay ishlash tizimi
Bank tarkibida maxsus departament, hududlarda “mahalla sektori” tashkil etildi. 1 121 ta mahallaga 332 nafar “mahalla bankiri” va har bir mahallada yordamchi agent biriktirildi. Ular orqali aholi ehtiyojlarini oʻrganish va maqsadli moliyaviy xizmatlarni yetkazish tizimi yoʻlga qoʻyildi.
Ikkinchi yoʻnalish – kreditlash orqali faol qoʻllab-quvvatlash
Joriy yilning oʻtgan 4 oyida bank tomonidan jami 3,6 trln soʻm kredit ajratildi. Buning 1,8 trln soʻmi bevosita mahallalardagi aholi va tadbirkorlarga toʻgʻridan-toʻgʻri yetkazildi. “Oilaviy tadbirkorlik”, “Biznesga birinchi qadam”, “Mahalla loyihasi” kabi dasturlar bu jarayonning asosiy tayanchiga aylandi.
Uchinchi muhim yoʻnalish – ish oʻrinlari yaratish
borasida yanvar–aprel oylarida bank koʻmagida qariyb 122 ming nafar aholi bandligi taʼminlandi, shundan 76 ming nafari tadbirkorlikka jalb etildi. Xususan, 18 mingdan ortiq mikroloyiha amalga oshirilib, 38 mingga yaqin yangi ish oʻrni yaratildi.
Toʻrtinchi yoʻnalish – Bank mijozlari bilan oʻtkazilgan uchrashuvlar
Hisobot davrida bank mijozi boʻlgan 17 ming nafar tadbirkorlar bilan 1 100 marotaba uchrashuvlar oʻtkazildi. Uchrashuvlarda koʻtarilgan murojaatlarning 5 mingdan ortigʻi ijobiy hal qilinishi natijasida 6 mingga yaqin yangi ish oʻrni yaratildi.
Beshinchi yoʻnalish – ijtimoiy tashabbuslar
Buxoro viloyatida kambagʻal oilalarga 900 mln soʻmga yaqin homiylik mablagʻlari hisobidan xonadonlarni taʼmirlash, chorva mollari, qoʻy va parrandalar, tomorqasida ekin ekishi uchun urugʻ va agrotexnikaga, tikuv mashinasi, issiqxona, maktab hududida sport maydonchasi (vork aut,) goʻzallik salonlari tashkil etildi. Bundan tashqari, 53 ta mahalladagi 380 ta kambagʻal oilaga 10 ming dona mevali koʻchatlar tarqatildi.
Oltinchi yoʻnalish – turizmni rivojlantirish
Yaqinda foydalanishga topshirilgan Xorazm viloyati Xiva shahridagi “Arda Xiva” turistik majmualarida bank tomonidan mehmonxona, savdo majmualari barpo etildi. Loyihalarni amalga oshirish uchun tanlov asosida pudratchi korxonalar jalb etilib, 185  mlrd soʻm investitsiya kirtildi.
Bugungi kunda “Arda Xiva” loyihasida qurilish ishlari yakuniga yetkazilib,  foydalanishga topshirildi, natijada 300 dan ortiq yangi ish oʻrinlari yaratildi.
Shuningdek, Prezidentimizning 2024-yil 29-noyabrdagi PQ-410-sonli qaroriga asosan, Xiva shahridagi “Toʻrt Shovvoz” madaniy meros obyektiga tutash 6,2 gektar yer maydonida Hunarmandlar markazini barpo etish belgilangan. Mazkur loyihani moliyalashtirish maqsadida “MKB Kasana Invest Group” MCHJ ustav kapitaliga yana 435 mlrd soʻm investitsiya kiritish belgilangan.
Keyingi yoʻnalish – namunaviy loyihalar doirasida aholiga ijaraga berilgan 1 741 gektar yerda “Bir kontur – bir mahsulot” asosida dehqonchilik uchun 159 ta loyihaga 2,2 mlrd soʻm imtiyozli kreditlar orqali yuqori daromadli, eksportbop mahsulotlar yetishtirilmoqda. Shuningdek, “Super loyiha”lar doirasida “yetishtirish – qayta ishlash – sotish” zanjiri yaratiladi.
Albatta, ushbu loyihalar natijasida qishloq xoʻjaligi mahsulotlari hajmi ortib, aholi daromadi yaxshilanishi kutilmoqda.
Xulosa sifatida taʼkidlash lozimki, Mikrokreditbank tomonidan yoʻlga qoʻyilayotgan mazkur ishlar aholini faol iqtisodiy hayotga jalb etish, daromad manbalarini kengaytirish, bandligini taʼminlashga xizmat qilmoqda.
Bank tizimi islohotlarini jadallashtirish hamda xizmatlar bozori hajmini oshirish mavzusida matbuot anjumani tashkil etiladi
Mikrokreditbankka biriktirilgan mahallalarda mahalla bankiri va yordamchi agentlari tomonidan yanvar-iyun oyida 6,8 mingta plastik karta ochib berildi
Joriy yilning 27-iyun kuni “Mikrokreditbank tomonidan aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar” yuzasidan matbuot anjumani o‘tkaziladi.

Сегодня повышение уровня жизни населения и сокращение бедности в нашей стране является одним из приоритетных направлений государственной политики. В этой связи на видеоселекторном совещании Президента нашей страны 16 декабря 2024 года перед банками был поставлен ряд задач. Для реализации этих задач Микрокредитным банком принята программа специальных мер.
Первое направление — это система работы по соседству.
В банке был создан специальный отдел, а в регионах был создан «махаллинский сектор». В 1121 районе было закреплено 332 «районных банкира», а в каждом районе был закреплен помощник агента. С их помощью была создана система изучения потребностей населения и предоставления адресных финансовых услуг.
Второе направление — активная поддержка через кредитование.
За последние 4 месяца текущего года банк выдал кредитов на общую сумму 3,6 трлн сумов. Из них 1,8 трлн сумов были направлены непосредственно жителям и предпринимателям микрорайонов. Такие программы, как «Семейное предпринимательство», «Первый шаг в бизнес» и «Проект соседства», стали основой этого процесса.
По третьему важному направлению — созданию рабочих мест — в январе-апреле при поддержке банка трудоустроено около 122 тыс. человек, из них 76 тыс. вовлечены в предпринимательскую деятельность. В частности, реализовано более 18 тысяч микропроектов, создано около 38 тысяч новых рабочих мест.
Четвертое направление – Встречи с клиентами банка
За отчетный период проведено 1100 встреч с 17 тысячами предпринимателей — клиентов банка. В результате положительного решения более 5000 обращений, поступивших на заседаниях, создано около 6000 новых рабочих мест.
Пятое направление – социальные инициативы
В Бухарской области на ремонт жилых домов, закупку скота, овец и птицы, закупку семян и сельскохозяйственного инвентаря для посадки сельскохозяйственных культур на своих участках, закупку швейных машин, теплиц, обустройли спортивную площадку (воркаут) на территории школы, создали салоны красоты на сумму около 900 млн сумов спонсорских средств. Кроме того, 10 000 саженцев фруктов были розданы 380 бедным семьям в 53 районах.
Шестое направление – развитие туризма.
Банк построил гостиницы и торговые центры в недавно введенном в эксплуатацию туристическом комплексе «Арда Хива» в городе Хива Хорезмской области. Для реализации проектов на конкурсной основе привлечены подрядные организации, инвестировано 185 млрд сумов.
На сегодняшний день строительные работы на проекте «Арда Хива» завершены и введены в эксплуатацию, в результате чего создано более 300 новых рабочих мест.
Также в соответствии с Постановлением Президента №PQ-410 от 29 ноября 2024 года на прилегающей к объекту культурного наследия «Торт Шоввоз» в городе Хива территории площадью 6,2 га планируется построить Центр ремесленников. Для финансирования данного проекта планируется вложить в уставный капитал ООО «МКБ «Касана Инвест Групп» еще 435 млрд сумов.
Следующее направление – выращивание высокорентабельной, экспортоориентированной продукции на 1741 га земель, переданных в аренду населению в рамках модельных проектов, за счет льготного кредитования 2,2 млрд сумов по 159 проектам для сельского хозяйства по схеме «Один контур – один продукт». Также в рамках «Суперпроектов» будет создана цепочка «выращивание – переработка – реализация».
Конечно, ожидается, что эти проекты приведут к увеличению производства сельскохозяйственной продукции и повышению доходов населения.
В заключение следует отметить, что данные мероприятия, инициированные Микрокредитным Банком, способствуют вовлечению населения в активную экономическую жизнь, расширению источников доходов и обеспечению занятости.