Kurs 07.09.2026 09:00:00 holatiga amal qiladi
Bugun mamlakatimizda aholi turmush darajasini oshirish va kambagʻallikni kamaytirish davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan biridir. Bu borada Prezidentimizning 2024-yil 16-dekabrdagi videoselektor yigʻilishida banklar oldiga bir qator vazifalar qoʻyildi. Ushbu topshiriqlarni amalga oshirish maqsadida Mikrokreditbank tomonidan maxsus chora-tadbirlar dasturi qabul qilindi.
Birinchi yoʻnalish – mahallabay ishlash tizimi
Bank tarkibida maxsus departament, hududlarda “mahalla sektori” tashkil etildi. 1 121 ta mahallaga 332 nafar “mahalla bankiri” va har bir mahallada yordamchi agent biriktirildi. Ular orqali aholi ehtiyojlarini oʻrganish va maqsadli moliyaviy xizmatlarni yetkazish tizimi yoʻlga qoʻyildi.
Ikkinchi yoʻnalish – kreditlash orqali faol qoʻllab-quvvatlash
Joriy yilning oʻtgan 4 oyida bank tomonidan jami 3,6 trln soʻm kredit ajratildi. Buning 1,8 trln soʻmi bevosita mahallalardagi aholi va tadbirkorlarga toʻgʻridan-toʻgʻri yetkazildi. “Oilaviy tadbirkorlik”, “Biznesga birinchi qadam”, “Mahalla loyihasi” kabi dasturlar bu jarayonning asosiy tayanchiga aylandi.
Uchinchi muhim yoʻnalish – ish oʻrinlari yaratish
borasida yanvar–aprel oylarida bank koʻmagida qariyb 122 ming nafar aholi bandligi taʼminlandi, shundan 76 ming nafari tadbirkorlikka jalb etildi. Xususan, 18 mingdan ortiq mikroloyiha amalga oshirilib, 38 mingga yaqin yangi ish oʻrni yaratildi.
Toʻrtinchi yoʻnalish – Bank mijozlari bilan oʻtkazilgan uchrashuvlar
Hisobot davrida bank mijozi boʻlgan 17 ming nafar tadbirkorlar bilan 1 100 marotaba uchrashuvlar oʻtkazildi. Uchrashuvlarda koʻtarilgan murojaatlarning 5 mingdan ortigʻi ijobiy hal qilinishi natijasida 6 mingga yaqin yangi ish oʻrni yaratildi.
Beshinchi yoʻnalish – ijtimoiy tashabbuslar
Buxoro viloyatida kambagʻal oilalarga 900 mln soʻmga yaqin homiylik mablagʻlari hisobidan xonadonlarni taʼmirlash, chorva mollari, qoʻy va parrandalar, tomorqasida ekin ekishi uchun urugʻ va agrotexnikaga, tikuv mashinasi, issiqxona, maktab hududida sport maydonchasi (vork aut,) goʻzallik salonlari tashkil etildi. Bundan tashqari, 53 ta mahalladagi 380 ta kambagʻal oilaga 10 ming dona mevali koʻchatlar tarqatildi.
Oltinchi yoʻnalish – turizmni rivojlantirish
Yaqinda foydalanishga topshirilgan Xorazm viloyati Xiva shahridagi “Arda Xiva” turistik majmualarida bank tomonidan mehmonxona, savdo majmualari barpo etildi. Loyihalarni amalga oshirish uchun tanlov asosida pudratchi korxonalar jalb etilib, 185  mlrd soʻm investitsiya kirtildi.
Bugungi kunda “Arda Xiva” loyihasida qurilish ishlari yakuniga yetkazilib,  foydalanishga topshirildi, natijada 300 dan ortiq yangi ish oʻrinlari yaratildi.
Shuningdek, Prezidentimizning 2024-yil 29-noyabrdagi PQ-410-sonli qaroriga asosan, Xiva shahridagi “Toʻrt Shovvoz” madaniy meros obyektiga tutash 6,2 gektar yer maydonida Hunarmandlar markazini barpo etish belgilangan. Mazkur loyihani moliyalashtirish maqsadida “MKB Kasana Invest Group” MCHJ ustav kapitaliga yana 435 mlrd soʻm investitsiya kiritish belgilangan.
Keyingi yoʻnalish – namunaviy loyihalar doirasida aholiga ijaraga berilgan 1 741 gektar yerda “Bir kontur – bir mahsulot” asosida dehqonchilik uchun 159 ta loyihaga 2,2 mlrd soʻm imtiyozli kreditlar orqali yuqori daromadli, eksportbop mahsulotlar yetishtirilmoqda. Shuningdek, “Super loyiha”lar doirasida “yetishtirish – qayta ishlash – sotish” zanjiri yaratiladi.
Albatta, ushbu loyihalar natijasida qishloq xoʻjaligi mahsulotlari hajmi ortib, aholi daromadi yaxshilanishi kutilmoqda.
Xulosa sifatida taʼkidlash lozimki, Mikrokreditbank tomonidan yoʻlga qoʻyilayotgan mazkur ishlar aholini faol iqtisodiy hayotga jalb etish, daromad manbalarini kengaytirish, bandligini taʼminlashga xizmat qilmoqda.
Bank tizimi islohotlarini jadallashtirish hamda xizmatlar bozori hajmini oshirish mavzusida matbuot anjumani tashkil etiladi
Mikrokreditbankka biriktirilgan mahallalarda mahalla bankiri va yordamchi agentlari tomonidan yanvar-iyun oyida 6,8 mingta plastik karta ochib berildi
Joriy yilning 27-iyun kuni “Mikrokreditbank tomonidan aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar” yuzasidan matbuot anjumani o‘tkaziladi.

Update: 13 May 2025, 18:28
Today, improving the living standards of the population and reducing poverty in our country is one of the priority areas of state policy. In this regard, a number of tasks were set for banks at the videoconference meeting of the President on December 16, 2024. In order to implement these tasks, a program of special measures was adopted by Mikrokreditbank.
The first direction is the neighborhood-based work system
A special department was established within the bank, and a “neighborhood sector” was established in the regions. 332 “neighborhood bankers” were assigned to 1,121 neighborhoods and an assistant agent in each neighborhood. Through them, a system of studying the needs of the population and providing targeted financial services was established.
In the past 4 months of this year, the bank allocated a total of 3.6 trillion soums in loans. Of this, 1.8 trillion soums were directly provided to residents and entrepreneurs in neighborhoods. Programs such as “Family Entrepreneurship”, “First Step to Business”, and “Neighborhood Project” became the mainstay of this process.
The third important area - job creation
In January-April, about 122 thousand people were employed with the support of the bank, of which 76 thousand were involved in entrepreneurship. In particular, more than 18 thousand microprojects were implemented, creating about 38 thousand new jobs.
The fourth area - Meetings with bank clients
During the reporting period, 1,100 meetings were held with 17 thousand entrepreneurs who were bank clients. As a result of the positive resolution of more than 5 thousand of the appeals raised during the meetings, about 6 thousand new jobs were created.
Fifth direction - social initiatives
In Bukhara region, poor families were provided with about 900 million soums of sponsorship funds for the repair of houses, livestock, sheep and poultry, seeds and agricultural equipment for planting crops on their plots, sewing machines, greenhouses, a sports ground (workout) on the school grounds, and beauty salons. In addition, 10 thousand fruit seedlings were distributed to 380 poor families in 53 neighborhoods.
Sixth direction - tourism development
The bank built hotels and shopping complexes in the recently commissioned "Arda Khiva" tourist complexes in Khiva, Khorezm region. Contractors were attracted to implement the projects on a competitive basis, and 185 billion soums were invested.
Today, the construction work on the “Arda Khiva” project has been completed and put into operation, as a result of which more than 300 new jobs have been created.
Also, in accordance with the President’s Resolution No. PQ-410 dated November 29, 2024, it is planned to build a Craftsmen’s Center on an area of ​​​​6.2 hectares of land adjacent to the “Tort Shovvoz” cultural heritage site in the city of Khiva. In order to finance this project, it is planned to invest another 435 billion soums in the authorized capital of “MKB Kasana Invest Group” LLC.
The next direction is the cultivation of highly profitable, export-oriented products on 1,741 hectares of land leased to the population within the framework of model projects on the basis of “One Contour - One Product” through preferential loans for 159 projects for agriculture in the amount of 2.2 billion soums. Also, a “cultivation - processing - sale” chain will be created within the framework of “Super Projects”.
Of course, as a result of these projects, it is expected that the volume of agricultural products will increase and the income of the population will improve.
In conclusion, it should be noted that these works initiated by the Microcredit Bank serve to attract the population to active economic life, expand sources of income, and ensure employment.
24 February 2025
MKBANK held a press conference on the topic "Summary of the work carried out in 2024 and priorities set for 2025".