| Valyuta | Sotib olish | Sotish | O‘zb MB |
- chorvachilik, parrandachilik, yilqichilik, tuyachilik, baliqchilik, xo‘jaliklarini tashkil etish uchun chorva mollari, uskuna va texnikalar sotib olish;
- ozuqa-yem mahsulotlari ishlab chiqarish hamda veterinariya xizmatini tashkil etish uchun uskuna va texnikalar sotib olish;
- chorvachilik mahsulotlarini (go‘sht, sut, tuxum, baliq, teri, charm, jun, ichak) saqlashga mo‘ljallangan muzlatgich omborxonalar, qayta ishlash, qadoqlash, tashish xizmatlarini tashkil etish uchun uskuna va texnikalar sotib olish;
“Chorvachilik sohasini barqaror rivojlantirishni moliyalashtirish (FAR)”
Kreditlash shartlari |
Moliyalashtirish manbasi |
Fransiya taraqqiyot agentligi ishtirokida “Chorvachilik sohasini barqaror rivojlantirishni moliyalashtirish” loyihasi |
Kredit oluvchilar |
O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq ro‘yxatdan o‘tkazilgan tadbirkorlik sub’yektlari |
Kredit maqsadi |
- chorvachilik, parrandachilik, yilqichilik, tuyachilik, baliqchilik, xo‘jaliklarini tashkil etish uchun chorva mollari, uskuna va texnikalar sotib olish; - ozuqa-yem mahsulotlari ishlab chiqarish hamda veterinariya xizmatini tashkil etish uchun uskuna va texnikalar sotib olish; - chorvachilik mahsulotlarini (go‘sht, sut, tuxum, baliq, teri, charm, jun, ichak) saqlashga mo‘ljallangan muzlatgich omborxonalar, qayta ishlash, qadoqlash, tashish xizmatlarini tashkil etish uchun uskuna va texnikalar sotib olish; |
Loyihalarni amalga oshirish manzili |
Respublikaning barcha hududlarida |
Kredit valyutasi |
Milliy valyuta |
Kredit muddati |
- Investitsion loyihalarga loyihani o‘zini-o‘zi oqlashidan kelib chiqib asosiy qarz to‘loviga 6 oy imtiyozli davr bilan 7 yilgacha;
- Aylanma mablag‘larni shakllantirish uchun asosiy qarz to‘loviga
Kreditlashning yuqori miqdori (investision loyihalariga) |
Umumiy oyna - kichik va o‘rta qishloq tadbirkorlari, fermerlar va agrobiznes uchun 1 000,0 ming Euro ekvivalentigacha; Aylanma mablag‘larni shakllantirish uchun 100 ming Euro ekvivalentigacha; Maxsus mikromoliyalashtirish oynasi - mikro va kichik subkredit oluvchilar uchun 100,0 ming Euro ekvivalentigacha; |
Yillik foiz miqdori |
Qayta moliyalashtirish stavkasi + 5 foiz |
Ta’minot |
Kredit summasining 125% dan kam bo‘lmagan miqdorda amaldagi qonunchilik va bank me’yoriy hujjatlari talablari bo‘yicha ta’minot turlari |
Ajratilmaydigan yo‘nalishlar |
- Bolalar mehnati va majburiy ko‘chirish, binolarni sotib olish yoki ijaraga berish, turar joy binolarini qurish va modernizatsiya qilish, mavjud qarzlarni qayta moliyalashtirish, shuningdek, paxta va bug‘doy, spirtli ichimliklar (pivo va sharobdan tashqari), tamaki mahsulotlari, o‘rmon mahsulotlarini ishlab chiqarish yoki sotish, qimor o‘yinlari, kazinolar va unga tenglashtirilgan korxonalar, radioaktiv materiallarni ishlab chiqarish yoki sotish, shuningdek atrof-muhitga sezgir investitsiyalarning salbiy ro‘yxatiga muvofiq investitsiyalar turkumidagi subloyihalar. |

- Приобретение животных, оборудования и техники для организации животноводческих, птицеводческих, коневодческих, верблюдоводческих и рыбоводческих хозяйств;
- Приобретение оборудования и техники для производства кормов и организации ветеринарных услуг;
- Приобретение оборудования и техники для организации холодильных складов, переработки, упаковки и транспортировки животноводческой продукции (мясо, молоко, яйца, рыба, кожа, шерсть, кишки).
| № | Основные условия кредита | |
| 1 | Источник финансирования | При участии Французского агентства развития – проект «Chorvachilik sohasini barqaror rivojlantirishni moliyalashtirish» |
| 2 | Кредитополучатели | Субъекты предпринимательства, зарегистрированные в соответствии с законодательством Республики Узбекистан |
- Приобретение животных, оборудования и техники для организации животноводческих, птицеводческих, коневодческих, верблюдоводческих и рыбоводческих хозяйств; - Приобретение оборудования и техники для производства кормов и организации ветеринарных услуг; - Приобретение оборудования и техники для организации холодильных складов, переработки, упаковки и транспортировки животноводческой продукции (мясо, молоко, яйца, рыба, кожа, шерсть, кишки) |
| 4 | Место реализации проекта | Все регионы Республики Узбекистан |
| 5 | Валюта кредита | Национальная валюта – сум |
| 6 | Срок кредита |
- Для инвестиционных проектов с учетом окупаемости основного долга до 7 лет с льготным периодом 6 месяцев; - Для формирования оборотных средств – до 18 месяцев с льготным периодом 3 месяца |
| 7 | Сумма кредита |
Общее окно – для малых и средних сельхозпредприятий, фермеров и агробизнеса до 1 000 тыс. EUR; для формирования оборотных средств – до 100 тыс. EUR; Специальное окно микрофинансирования – для микро- и малых субкредитополучателей до 100 тыс. EUR |
| 8 | Годовая процентная ставка | Ставка рефинансирования + 5 % |
| 9 | Обеспечение | Не менее 125 % суммы кредита в соответствии с законодательством и нормативными документами банка |
| 10 | Направления, по которым кредит не предоставляется | Детский труд и принудительное переселение, покупка или аренда зданий, строительство и модернизация жилья, рефинансирование существующих долгов, проекты, связанные с хлопком и пшеницей, спиртными напитками (кроме пива и вина), табачными изделиями, лесной продукцией, азартными играми, казино и аналогичными предприятиями, производство или продажа радиоактивных материалов, а также проекты, наносящие существенный вред окружающей среде |