Buxoroda meva sharbati ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi
Ma’lumki, Mikrokreditbank tomonidan Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)dan jalb etilgan mablag‘lar hisobidan yurtimizda “Meva-sabzavotchilik tarmog‘ida qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratishni rivojlantirish (2-bosqich)” loyihasi doirasida tadbirkorlarga kreditlar ajratib kelinmoqda.
Mazkur kredit liniyasi mablag‘lari hisobidan Buxoro viloyatida 22,5 mlrd. so‘mlik loyiha amalga oshirilib, meva sharbati hamda salqin ichimliklar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Ushbu loyiha tashabbuskori “Gijduvan Eco Bottlers” MChJning yagona ta’sischisi va rahbari  Alisher G‘ulomov bo‘lib, bu ishlar G‘ijduvon tumani Baraka MFY, Oltinsoy ko‘chasida amalga oshiriladi.
– Sir emaski, yurtimizda quyoshli kunlar ko‘p, mevalarimiz esa shirin, – deydi – A.G‘ulomov. – Bu esa biz tadbirkorlar uchun mavjud imkoniyatlar yetarlicha ekanligidan dalolat beradi. Ya’ni o‘zimizda sifatli mevalar ko‘p va shunga yarasha xaridorlar ham kam emas. Qolaversa, xorijda ham bizda yetishtirilgan mevalardan tayyorlangan sharbatlarga talab yuqori. Bu esa kelgusida ushbu mahsulotlarni eksportga chiqarish imkonini ham beradi.
Muhimi, G‘ijduvon tumanida amalga oshirilayotgan mazkur loyiha ishga tushishi natijasida korxonada 30 ta yangi ish o‘rni yaratilib, ishchilar soni 60 nafarga yetadi. Korxonada yiliga 6 ming tonnadan ortiq meva sharbati hamda salqin ichimliklar ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
Ma’lumot uchun, Mikrokreditbank tomonidan Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)dan yurtimizda “Meva-sabzavotchilik tarmog‘ida qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratishni rivojlantirish (2-bosqich)” loyihasi doirasida 18 mln AQSH dollari miqdorida kredit jalb etilgan bo‘lib, loyiha doirasida bank tomonidan ayni paytda 4 yilgacha imtiyozli davr bilan 14 yil muddatgacha kreditlar ajratib kelinmoqda.

В Бухаре будет налажено производство фруктового сока
Как известно, Микрокредитбанк за счет средств, привлеченных из Японского агентства международного сотрудничества (JICA), выделяет кредиты предпринимателям в рамках проекта "Развитие создания цепочки добавленной стоимости в отрасли плодоовощеводства (2-й этап)".
За счет средств данной кредитной линии в Бухарской области будет реализован проект на 22,5 миллиарда сумов, налажено производство фруктового сока и прохладительных напитков.
Инициатором данного проекта является Алишер Гулямов, единственный учредитель и руководитель ООО "Gijduvan Eco Bottlers," которые будут реализованы на улице Олтинсой, МСГ Барака Гиждуванского района.
– Не секрет, что в нашей стране много солнечных дней, а фрукты сладкие, - говорит А.Гулямов. - Это свидетельствует о том, что для нас, предпринимателей, имеется достаточно возможностей. То есть у нас много качественных фруктов и, соответственно, не мало покупателей. Кроме того, спрос на соки, приготовленные из фруктов, выращенных у нас, высок и за рубежом. Это также позволит в будущем экспортировать данную продукцию.
Важно отметить, что в результате запуска данного проекта, реализуемого в Гиждуванском районе, на предприятии будет создано 30 новых рабочих мест, а количество работников достигнет 60. На предприятии будет налажено производство более 6 тысяч тонн фруктового сока и прохладительных напитков в год.
Для информации, Микрокредитбанком привлечен кредит от Японского агентства международного сотрудничества (JICA) в размере 18 млн долларов США в рамках проекта "Развитие создания цепочки добавленной стоимости в отрасли плодоовощеводства (2-й этап) " в нашей стране, в рамках проекта банк в настоящее время выделяет кредиты сроком до 14 лет с льготным периодом до 4 лет.