Bank tomonidan moliyalashtirilayotgan loyihalar ko‘p, biroq ularning barchasi ham ko‘zlangan biznes reja ko‘rsatkichlariga erisha olmaydi. Bunda tashqi va ichki omillar, zarur qo‘shimcha ko‘mak zarur bo‘lishi mumkin. Shundan kelib chiqib, bank mutasaddilari joylarda bo‘lib, loyihalar bilan yaqindan tanishmoqda.
Buxoro viloyati Romitan tumanidagi "Rom-Star" Oʻzbekiston-Amerika-Rossiya qoʻshma korxonasi pillachilik sohasini zamonaviy asosda rivojlantirayotgan yirik korxonalardan biri hisoblanadi. Korxonani moliyalashtirish maqsadida “Mikrokreditbank” ATB Buxoro BXO tomonidan jami 66 milliard soʻm kredit mablagʻlari ajratilgan.
Ushbu mablagʻlar hisobidan zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushirilib, bugungi kunda 150 nafar fuqaro doimiy ish bilan taʼminlandi. Shuningdek, korxona huzurida 350 nafar tinglovchiga moʻljallangan zamonaviy pillachilik o‘quv markazi tashkil etilgan bo‘lib, bu yerda soha uchun malakali mutaxassislar tayyorlanmoqda.
Korxonada ishlab chiqarilgan yuqori sifatli pilla mahsulotlari xalqaro talablarga mos ravishda qayta ishlanib, Xitoy Xalq Respublikasiga eksport qilinmoqda. Korxonaning yillik eksport hajmi 3 million AQSH dollarini tashkil etadi. Bu esa nafaqat korxonaning eksport salohiyatini, balki Buxoro viloyati va mamlakatimiz eksport ko‘rsatkichlarini oshirishga ham munosib hissa qo‘shmoqda.
Eng muhimi, ushbu loyiha yangi ish oʻrinlarini yaratish, aholi bandligini taʼminlash, pillachilik sohasini rivojlantirish va hudud iqtisodiy taraqqiyotini jadallashtirishga xizmat qilmoqda. Mikrokreditbank tomonidan amalga oshirilayotgan moliyaviy qoʻllab-quvvatlash natijasida bunday istiqbolli loyihalar soni tobora ortib bormoqda.
Yaqinda ushbu korxonada bankning viloyatdagi mutasaddilari bo‘lib, korxonaning ipak tolasidan Turkiya texnologiyasi yordami gilam ishlab chiqarish loyihasi bilan tanishishdi. Kelgusida mazkur loyihani ham bank moliyaviy ko‘magida amalga oshirishga kelishib olindi.
“SIYOVUSH TEKSTIL BUXORO” MChJ korxonasi ham hududdagi yirik ishlab chiqarish loyihalaridan biri hisoblanadi. Korxona tomonidan amalga oshirilayotgan investitsiya loyihasi hududda sanoatni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish hamda eksport salohiyatini oshirishga xizmat qilmoqda.
Mazkur korxona faoliyati xomashyo yetishmasligi sabab, tuxtab qolgan edi. Bankning moliyaviy yordamida ishlab chiqarish faoliyatini uzluksiz tashkil etish hamda aylanma mablag‘larini to‘ldirish maqsadida 3 mln AQSH dollari miqdorida qo‘shimcha kredit mablag‘i ajratildi.
Ajratilgan aylanma mablag‘ krediti hisobidan Turkiya Respublikasidan ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan xomashyo mahsulotlar xarid qilindi. Hozirgi kunga qadar korxonaga 30 ta yuk avtomashinasi (fura) orqali mahsulot olib kelindi.
Korxonaning asosiy faoliyati zamonaviy texnologiyalar asosida akril kalava iplari ishlab chiqarishdan iborat. Ishlab chiqariladigan mahsulotlar ichki bozor bilan bir qatorda Turkiya, Rossiya hamda boshqa xorijiy davlatlarga eksport qilinadi. Bu esa korxonaning eksport hajmini oshirish, valyuta tushumlarini ko‘paytirish hamda mamlakatimiz to‘qimachilik sanoati rivojiga munosib hissa qo‘shishiga xizmat qiladi.
Loyiha doirasida 150 ta yangi doimiy ish o‘rni yaratilgan bo‘lib, hudud aholisini barqaror ish bilan ta'minlash va ularning daromadlarini oshirishga xizmat qilmoqda.
O‘rganish davomida ushbu korxonaning to‘liq quvvatda ishga tushirilishi hamda bank krediti evaziga qo‘shimcha buyash sexi faoliyatini ham yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi. Natijada ishlab chiqarish hajmi bosqichma-bosqich oshib, eksport geografiyasi kengayadi hamda yangi bozorlar o‘zlashtiriladi.

Проектов, финансируемых банком, много, но не все из них достигают намеченных показателей бизнес-плана. При этом могут потребоваться внешние и внутренние факторы, необходимая дополнительная поддержка. Исходя из этого, ответственные лица банка посещают места и знакомятся с проектами.
Совместное узбекско-американо-российское предприятие "Ром-Стар" в Ромитанском районе Бухарской области является одним из крупных предприятий, развивающих шелководство на современной основе. Для финансирования предприятия Бухарским БХО АКБ "Микрокредитбанк" выделено 66 миллиардов сумов кредитных средств.
За счет этих средств введены в строй современные производственные мощности, на сегодняшний день постоянной работой обеспечены 150 граждан. Также при предприятии создан современный учебный центр по шелководству на 350 слушателей, где готовятся квалифицированные специалисты для отрасли.
Высококачественная коконная продукция, произведенная на предприятии, перерабатывается в соответствии с международными требованиями и экспортируется в Китайскую Народную Республику. Годовой объем экспорта предприятия составляет 3 миллиона долларов США. Это вносит достойный вклад не только в экспортный потенциал предприятия, но и в повышение экспортных показателей Бухарской области и нашей страны.
Самое главное, данный проект способствует созданию новых рабочих мест, обеспечению занятости населения, развитию шелководческой отрасли и ускорению экономического развития региона. В результате финансовой поддержки, оказываемой "Микрокредитбанком," количество таких перспективных проектов увеличивается.
Недавно представители банка в области посетили это предприятие и ознакомились с проектом предприятия по производству ковров из шелкового волокна по турецкой технологии. Достигнута договоренность о дальнейшей реализации данного проекта при финансовой поддержке банка.
Одним из крупных производственных проектов в регионе является предприятие ООО "SIYOVUSH TEKSTIL BUKHORO." Реализуемый предприятием инвестиционный проект способствует развитию промышленности в регионе, созданию новых рабочих мест и повышению экспортного потенциала.
Деятельность предприятия была приостановлена из-за нехватки сырья. При финансовой поддержке банка в целях бесперебойной организации производственной деятельности и пополнения оборотных средств выделен дополнительный кредит в размере 3 млн долларов США.
За счет выделенного кредита оборотных средств в Турецкой Республике было закуплено необходимое для производства сырье. На сегодняшний день на предприятие завезено 30 грузовых автомобилей (фура).
Основной деятельностью предприятия является производство акриловой пряжи на основе современных технологий. Производимая продукция наряду с внутренним рынком экспортируется в Турцию, Россию и другие зарубежные страны. Это будет способствовать увеличению объемов экспорта, увеличению валютных поступлений и внесению достойного вклада в развитие текстильной промышленности нашей страны.
В рамках проекта создано 150 новых постоянных рабочих мест, что способствует обеспечению населения региона стабильной работой и повышению их доходов.
В ходе изучения достигнута договоренность о запуске данного предприятия на полную мощность и организации деятельности дополнительного окрасочного цеха за счет банковского кредита. В результате поэтапно увеличиваются объемы производства, расширяется география экспорта и осваиваются новые рынки.