Soʻnggi yillarda mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, faol tadbirkorlik, innovatsion gʻoyalar va bunyodkorlik salohiyatini qoʻllab-quvvatlash orqali aholiga munosib hayot sharoitlarini yaratish, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, bandlikni taʼminlash boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
“
Mikrokreditbank” ATB tomonidan ham joylarda aholini tadbirkorlikka jalb qilish va bu orqali yangi ish oʻrinlarini yaratish, bandlikni taʼminlash maqsadida “Har bir oila — tadbirkor” dasturi doirasida oʻz mehnati bilan daromad topish istagida boʻlgan fuqarolar doimiy qoʻllab-quvvatlanmoqda.
Buxoro viloyati Peshku tumanidagi “NODIRABEGIM SHAXZODBEK SHOXIJAHON” oilaviy korxonasiga ko‘chatchilik faoliyatini tashkil etish uchun “Mikrokreditbank” ATB tomonidan 300 million soʻmlik imtiyozli kredit ajratib berildi. Korxona rahbari Bahodir Badalov bankdan olingan ushbu kredit hisobiga oʻz tomorqasidagi 50 sotixli yer maydonida koʻchatchilik faoliyatini yoʻlga qoʻydi. Hozirda mazkur issiqxonada 170 ming tupdan ortiq koʻchat parvarishlanmoqda.
E’tiborlisi, ushbu loyiha tumandagi boshqa xonadon egalarida ham katta qiziqish uygʻotdi, mahalla bankirining tavsiyasi bilan “Bir kontur - bir mahsulot” tamoyili asosida 10 gektarlik maydonda kooperatsiya tashkil qilinib, ushbu kooperatsiyaga 50 nafar xonadon biriktirildi va ularning har biriga 20 sotixdan yer ijara asosida berildi. Bu bilan bank aholini shunday tashlab qo‘ymadi va issiqxona faoliyatini samaralari tashkil etish uchun ijara yer egalariga Mikrokreditbank tomonidan 900 mln. soʻm miqdordagi kredit mablagʻlari ajratildi.
Birinchi ekin mavsumida issiqxonalarda pomidor yetishtirildi. Natijada har bir xonadon 75 million soʻm daromad qilib, sof foyda 55 million soʻmni tashkil etdi. Hozirda ikkinchi hosil — bodring ekish ishlari boshlangan. Bu mavsumda esa har bir ijara yer egasi 50 million soʻmga yaqin daromad, 30 million soʻmdan ortiq sof foyda olishi kutilyapti. Yil yakuniga qadar har bir xonadon uchun umumiy sof foyda 90 million soʻmga yetishi rejalashtirilgan.
Mikrokreditbank aholining tashabbuslarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash, ularni tadbirkorlik faoliyatiga jalb qilish, eng muhimi, barqaror daromad manbalarini yaratishda davom etadi.

В последние годы проводится масштабная работа по социально-экономическому развитию страны, созданию достойных условий жизни для населения, улучшению деловой среды и обеспечению занятости путем поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и созидательного потенциала.
АКБ "Микрокредитбанк" в целях привлечения населения к предпринимательству на местах и создания новых рабочих мест, обеспечения занятости в рамках программы "Каждая семья - предприниматель" оказывает постоянную поддержку гражданам, желающим получать доход своим трудом.
Для организации семеноводческой деятельности семейному предприятию "НОДИРАБЕГИМ ШАХЗОДБЕК ШОХИЖАХОН" Пешкунского района Бухарской области АКБ "Микрокредитбанк" выделил льготный кредит в размере 300 миллионов сумов. Руководитель предприятия Баходир Бадалов за счет полученного в банке кредита наладил деятельность по выращиванию саженцев на своей приусадебной земле площадью 50 соток. В настоящее время в этой теплице выращивается более 170 тысяч саженцев.
Примечательно, что этот проект вызвал большой интерес у других домовладельцев района, и по рекомендации махаллинского банкира на основе принципа "Один контур - один продукт" была создана кооперация на площади 10 гектаров, к которой было прикреплено 50 домовладений, каждому из которых было предоставлено 20 соток земли в аренду. Таким образом, банк не оставил жителей без внимания, и Микрокредитбанк выделил кредиты в размере 900 миллионов сумов владельцам арендованных земель для эффективной организации тепличной деятельности.
В первый посевной сезон в теплицах выращивали помидоры. В результате каждая семья получила доход в размере 75 миллионов сумов, а чистая прибыль составила 55 миллионов сумов. В настоящее время начаты работы по посадке второго урожая - огурцов. В этом сезоне ожидается, что каждый арендатор получит около 50 миллионов сумов дохода и более 30 миллионов сумов чистой прибыли. Планируется, что к концу года общая чистая прибыль для каждого домохозяйства достигнет 90 миллионов сумов.
Микрокредитбанк продолжит оказывать финансовую поддержку инициативам населения, вовлекать его в предпринимательскую деятельность и, самое главное, создавать стабильные источники дохода.