Soʻnggi yillarda mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, faol tadbirkorlik, innovatsion gʻoyalar va bunyodkorlik salohiyatini qoʻllab-quvvatlash orqali aholiga munosib hayot sharoitlarini yaratish, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, bandlikni taʼminlash boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
“
Mikrokreditbank” ATB tomonidan ham joylarda aholini tadbirkorlikka jalb qilish va bu orqali yangi ish oʻrinlarini yaratish, bandlikni taʼminlash maqsadida “Har bir oila — tadbirkor” dasturi doirasida oʻz mehnati bilan daromad topish istagida boʻlgan fuqarolar doimiy qoʻllab-quvvatlanmoqda.
Buxoro viloyati Peshku tumanidagi “NODIRABEGIM SHAXZODBEK SHOXIJAHON” oilaviy korxonasiga ko‘chatchilik faoliyatini tashkil etish uchun “Mikrokreditbank” ATB tomonidan 300 million soʻmlik imtiyozli kredit ajratib berildi. Korxona rahbari Bahodir Badalov bankdan olingan ushbu kredit hisobiga oʻz tomorqasidagi 50 sotixli yer maydonida koʻchatchilik faoliyatini yoʻlga qoʻydi. Hozirda mazkur issiqxonada 170 ming tupdan ortiq koʻchat parvarishlanmoqda.
E’tiborlisi, ushbu loyiha tumandagi boshqa xonadon egalarida ham katta qiziqish uygʻotdi, mahalla bankirining tavsiyasi bilan “Bir kontur - bir mahsulot” tamoyili asosida 10 gektarlik maydonda kooperatsiya tashkil qilinib, ushbu kooperatsiyaga 50 nafar xonadon biriktirildi va ularning har biriga 20 sotixdan yer ijara asosida berildi. Bu bilan bank aholini shunday tashlab qo‘ymadi va issiqxona faoliyatini samaralari tashkil etish uchun ijara yer egalariga Mikrokreditbank tomonidan 900 mln. soʻm miqdordagi kredit mablagʻlari ajratildi.
Birinchi ekin mavsumida issiqxonalarda pomidor yetishtirildi. Natijada har bir xonadon 75 million soʻm daromad qilib, sof foyda 55 million soʻmni tashkil etdi. Hozirda ikkinchi hosil — bodring ekish ishlari boshlangan. Bu mavsumda esa har bir ijara yer egasi 50 million soʻmga yaqin daromad, 30 million soʻmdan ortiq sof foyda olishi kutilyapti. Yil yakuniga qadar har bir xonadon uchun umumiy sof foyda 90 million soʻmga yetishi rejalashtirilgan.
Mikrokreditbank aholining tashabbuslarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash, ularni tadbirkorlik faoliyatiga jalb qilish, eng muhimi, barqaror daromad manbalarini yaratishda davom etadi.

In recent years, large-scale work has been carried out to create decent living conditions for the population, improve the business environment, and ensure employment through the socio-economic development of the country, support for active entrepreneurship, innovative ideas, and creative potential.
JSCB "Microcreditbank" also provides constant support to citizens who want to earn income through their own labor within the framework of the "Every Family - Entrepreneur" program in order to attract the population to entrepreneurship and thereby create new jobs and ensure employment.
JSCB "Microcreditbank" has allocated a concessional loan of 300 million soums to the family enterprise "NODIRABEGIM SHAXZODBEK SHOXIJAHON" in the Peshku district of Bukhara region for the organization of seed production activities. The head of the enterprise, Bakhodir Badalov, using this loan from the bank, established seedling farming on his 50 sotix plot of land. Currently, more than 170 thousand seedlings are being grown in this greenhouse.
It is noteworthy that this project aroused great interest among other homeowners in the district, and on the recommendation of the mahalla banker, a cooperative was organized on an area of 10 hectares based on the principle of "One contour - one product," 50 households were assigned to this cooperative, and each of them was provided with 20 sotix of land on a lease basis. With this, the bank did not abandon the population, and for the effective organization of greenhouse activities, Microcreditbank allocated credit funds in the amount of 900 million soums to lessee landowners.
In the first sowing season, tomatoes were grown in greenhouses. As a result, each household earned 75 million soums, and the net profit amounted to 55 million soums. Currently, the planting of the second harvest - cucumbers - has begun. This season, each tenant is expected to receive income of about 50 million soums and a net profit of more than 30 million soums. By the end of the year, the total net profit for each household is planned to reach 90 million soums.
Mikrokreditbank will continue to provide financial support to the population's initiatives, attract them to entrepreneurial activity, and most importantly, create stable sources of income.