TADBIRKORLAR UCHUN IMKONIYATLAR KENGAYMOQDA
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasining 2025-yil 17-aprelda tasdiqlangan “Tadbirkorlik subyektlarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonuniga asosan tadbirkorlarga bir qator yangi imkoniyatlar berildi.
Jumladan, qonunda bozor munosabatlarini yanada rivojlantirish sharoitlarida tadbirkorlik subyektlarini moliyalashtirishning yangicha va muqobil vositalarini ishlab chiqish, ayniqsa, tadbirkorlarga kafolat tarzida yordam koʻrsatish sohasini kengaytirish, bank kreditlariga muqobil boʻlgan pul talabnomasidan boshqa shaxs foydasiga voz kechish evaziga moliyalash mexanizmlarini takomillashtirishga qaratilgan normalar belgilandi.
Xususan mazkur Qonunga koʻra, faktoring obyekti sifatida yuridik shaxsga yoki tadbirkorlik subyektiga nisbatan kelib chiqadigan pul talabnomasini belgilash, pul talabnomasidan boshqa shaxs foydasiga voz kechish boʻyicha taqiqni buzganlik uchun javobgarlikni bekor qilish va mijozning kontragenti norezident boʻlganda faktoring operatsiyalarini xorijiy valyutada amalga oshirishga ruxsat berildi.
Faktoringda qarzdorning huquqiy himoyasini kuchaytirish maqsadida moliya agenti tomonidan toʻlov amalga oshiriladigan davlat va valyuta turi oʻzgartirilishiga yoʻl qoʻyilmasligi, shuningdek, faktoringda firibgarlik holatlarining oldini olish uchun pul talabnomasidan voz kechish toʻgʻrisidagi xabarnomalarni garov reestrida roʻyxatga olishni yoʻlga qoʻyish nazarda tutilgan.
Mazkur hujjat bilan tadbirkorlik subyektlariga kredit tashkiloti oldidagi pul majburiyatini bajarish boʻyicha kafolatlar (kafilliklar) berish faoliyatini professional asosda amalga oshiruvchi ixtisoslashgan faktoring tashkilotlari joriy etish belgilandi.
Endilikda Qonunga asosan ustav fondining eng kam miqdori kafolatlar berish tashkiloti uchun 100 milliard soʻm, faktoring tashkilotlari uchun esa 2 milliard soʻm etib belgilanadi. Mazkur tashkilotlar Markaziy bankda hisob roʻyxatidan oʻtkazilib, ularning faoliyati Markaziy bank tomonidan tartibga solinadi va nazorat qilinadi.
13 Mart 2026
E’lon!
2026-yil 13-mart kuni soat 17:00 dan boshlab 18:00 gacha “ANOR” to‘lov tizimida texnik o‘zgarishlar amalga oshiriladi

ВОЗМОЖНОСТИ ДЛЯ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ РАСШИРЯЮТСЯ
Как известно, в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы финансовой поддержки субъектов предпринимательства», утвержденным 17 апреля 2025 года, предпринимателям предоставлен ряд новых возможностей.
В частности, законом установлены нормы, направленные на развитие новых и альтернативных способов финансирования субъектов предпринимательства в условиях дальнейшего развития рыночных отношений, в частности, расширение сферы предоставления помощи предпринимателям в виде гарантий, а также совершенствование механизмов финансирования под уступку денежного требования в пользу другого лица, что является альтернативой банковским кредитам.
В частности, данным Законом установлено, что объектом факторинга является денежное требование, возникающее у юридического лица или субъекта предпринимательской деятельности, отменяется ответственность за нарушение запрета на отказ от денежного требования в пользу другого лица, а также допускается осуществление факторинговых операций в иностранной валюте в случае, если контрагентом клиента является нерезидент.
В целях усиления правовой защиты должника по факторингу запрещается изменение страны и валюты, в которых производится платеж финансовым агентом, а также устанавливается регистрация уведомлений об отказе от денежного требования в реестре залогов в целях предотвращения мошенничества при факторинге.
Данный документ устанавливает введение специализированных факторинговых организаций, предоставляющих гарантии (поручительства) субъектам предпринимательства для исполнения денежных обязательств перед кредитными организациями на профессиональной основе.
Теперь, согласно Закону, минимальный размер уставного капитала для гарантийной организации установлен в размере 100 млрд сумов, а для факторинговых организаций – 2 млрд сумов. Эти организации регистрируются в Центральном банке, а их деятельность регулируется и контролируется Центральным банком.