Xorijiy moliya institutlari mablag‘lari hisobidan biznes uchun qator qulay kreditlar
Mikrokreditbank mamlakatda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish maqsadida bir qator xorijiy moliya institutlari bilan hamkorlikda imtiyozli kreditlar taqdim etmoqda. Bu kreditlar tadbirkorlik subyektlariga uzoq muddatli moliyaviy resurslardan foydalanish imkoniyatini berib, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik va agrobiznes kabi muhim sohalarni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Kredit turlari va shartlari
Fransiya taraqqiyot agentligi (FTA) ishtirokida “Chorvachilik sohasini barqaror rivojlantirishni moliyalashtirish” loyihasi;
• Maqsad: Chorvachilik, parrandachilik, yilqichilik, tuyachilik, baliqchilik sohalarini rivojlantirish;
• Kredit muddati: 7 yilgacha;
• Kredit valyutasi: milliy valyutada;
• Foiz stavkasi yillik: milliy valyutda yillik MB asosiy stavkasi + 3 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki (XTTB) va Xalqaro taraqqiyot uyushmasi (XTU) ishtirokida “Qishloq tadbirkorligini rivojlantirish
2-Faza” loyihasi;
• Maqsad: Oziq-ovqat va nooziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish hamda xizmat ko‘rsatish faoliyatini rivojlantirish;
• Kredit muddati: 10 yilgacha;
• Kredit valyutasi: milliy valyuta va AQSh dollarida;
• Foiz stavkasi yillik: milliy valyutada MB asosiy stavkasi + 6,5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada), AQSh dollarida 6 oylik SOFR + 6,5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki (XTTB) va Xalqaro taraqqiyot uyushmasi (XTU) ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish” loyihasi;
• Maqsad: Oziq-ovqat, meva-sabzavot mahsulotlari etishtirish va ishlab chiqarish, to‘qimachilik sanoatini rivojlantirish;
• Kredit muddati: 13 yilgacha;
• Foiz stavkasi yillik: milliy valyutada MB asosiy stavkasi + 5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada), AQSh dollarida 6 oylik SOFR + 6,5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Xalqaro taraqqiyot uyushmasi (XTU) hamda xalqaro tiklanish va Taraqqiyot banki (XTTB) ishtirokida “Chorvachilik sohasini rivojlantirish (2-bosqich)” loyihasi;
• Maqsad: Chorvachilik, parrandachilik, yilqichilik, tuyachilik, baliqchilik sohasini rivojlantirish.
• Foiz stavkasi yillik: milliy valyutada MB asosiy stavkasi + 3 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada), AQSh dollarida 6 oylik SOFR + 6,5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)ning “Meva-savzavotchilik tarmog‘ida qo‘shilgan qiymat zanjiri yaratishni rivojlantirish (2-bosqich)” loyihasi:
• Maqsad: Meva-sabzavotchilik loyihalarini moliyalashtirish.
• Kredit muddati: 10 yilgacha.
• Foiz stavkasi yillik: MB asosiy stavkasida (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Kreditlardan foydalanish afzalliklari
Ushbu kredit liniyalari tadbirkorlarga uzoq muddatli va maqsadli moliyaviy resurslardan foydalanish imkoniyatini beradi. Bu esa:
• Yangi ish o‘rinlari yaratish,
• Ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish,
• Qishloq xo‘jaligi va chorvachilik sohalarini samarali rivojlantirishga yordam beradi.
Mikrokreditbankning xorijiy moliya institutlari bilan hamkorlikda amalga oshirayotgan bu tashabbuslari iqtisodiy o‘sish va tadbirkorlikni rivojlantirishga muhim hissa qo‘shadi.

Курс актуален на 07.07.2026 09:00:00
Микрокредитный Банк в сотрудничестве с рядом зарубежных финансовых институтов предоставляет льготные кредиты для поддержки и развития предпринимательства в стране. Эти кредиты предоставляют предприятиям доступ к долгосрочным финансовым ресурсам, помогая развивать такие важные секторы, как сельское хозяйство, животноводство и агробизнес.
Виды и условия кредитования
Проект «Финансирование устойчивого развития животноводческого сектора» при участии Французского агентства развития (FTA);
• Цель: развитие животноводства, птицеводства, коневодства, верблюдоводства и рыболовства;
• Срок кредита: до 7 лет;
• Валюта кредита: в национальной валюте;
• Годовая процентная ставка: годовая ключевая ставка ЦБ в национальной валюте + 3 процента (по плавающей процентной ставке);
Международный банк реконструкции и развития (МБРР) и Международная ассоциация развития (МАР) совместно запустили проект «Развитие сельского предпринимательства».
Проект 2 фазы;
• Цель: Развитие производства продовольственных и непродовольственных товаров и сферы услуг;
• Срок кредита: до 10 лет;
• Валюта кредита: в национальной валюте и долларах США;
• Годовая процентная ставка: в национальной валюте ключевая ставка ЦБ + 6,5 процента (по плавающей процентной ставке), в долларах США 6-месячный ГФР + 6,5 процента (по плавающей процентной ставке);
Проект «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан» с участием Международного банка реконструкции и развития (МБРР) и Международной ассоциации развития (МАР);
• Цель: развивать выращивание и производство продуктов питания, фруктов и овощей, а также текстильную промышленность;
• Срок кредита: до 13 лет;
• Годовая процентная ставка: в национальной валюте ключевая ставка ЦБ + 5 процентов (по плавающей процентной ставке), в долларах США 6-месячный ГФР + 6,5 процентов (по плавающей процентной ставке);
Проект «Развитие животноводства (Фаза 2)» при участии Международной ассоциации развития (МАР) и Международного банка реконструкции и развития (МБРР);
• Цель: развитие животноводства, птицеводства, коневодства, верблюдоводства и рыболовства.
• Годовая процентная ставка: в национальной валюте ключевая ставка ЦБ + 3 процента (по плавающей процентной ставке), в долларах США 6-месячный ГФР + 6,5 процента (по плавающей процентной ставке);
Проект Японского агентства международного сотрудничества (JICA) «Развитие создания цепочки создания стоимости в секторе фруктов и овощей (Фаза 2)»:
• Цель: Финансирование проектов по выращиванию фруктов и овощей.
• Срок кредита: до 10 лет.
• Годовая процентная ставка: по базовой ставке центрального банка (плавающая процентная ставка);
Преимущества использования кредитов
Эти кредитные линии предоставляют предпринимателям доступ к долгосрочным и целевым финансовым ресурсам. И это:
• Создание новых рабочих мест,
• Модернизация производства,
• Способствует эффективному развитию сельскохозяйственного и животноводческого секторов.
Эти инициативы, реализуемые Микрокредит Банком совместно с зарубежными финансовыми институтами, вносят значительный вклад в экономический рост и развитие предпринимательства.