Xorijiy moliya institutlari mablag‘lari hisobidan biznes uchun qator qulay kreditlar
Mikrokreditbank mamlakatda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish maqsadida bir qator xorijiy moliya institutlari bilan hamkorlikda imtiyozli kreditlar taqdim etmoqda. Bu kreditlar tadbirkorlik subyektlariga uzoq muddatli moliyaviy resurslardan foydalanish imkoniyatini berib, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik va agrobiznes kabi muhim sohalarni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Kredit turlari va shartlari
Fransiya taraqqiyot agentligi (FTA) ishtirokida “Chorvachilik sohasini barqaror rivojlantirishni moliyalashtirish” loyihasi;
• Maqsad: Chorvachilik, parrandachilik, yilqichilik, tuyachilik, baliqchilik sohalarini rivojlantirish;
• Kredit muddati: 7 yilgacha;
• Kredit valyutasi: milliy valyutada;
• Foiz stavkasi yillik: milliy valyutda yillik MB asosiy stavkasi + 3 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki (XTTB) va Xalqaro taraqqiyot uyushmasi (XTU) ishtirokida “Qishloq tadbirkorligini rivojlantirish
2-Faza” loyihasi;
• Maqsad: Oziq-ovqat va nooziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish hamda xizmat ko‘rsatish faoliyatini rivojlantirish;
• Kredit muddati: 10 yilgacha;
• Kredit valyutasi: milliy valyuta va AQSh dollarida;
• Foiz stavkasi yillik: milliy valyutada MB asosiy stavkasi + 6,5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada), AQSh dollarida 6 oylik SOFR + 6,5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki (XTTB) va Xalqaro taraqqiyot uyushmasi (XTU) ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish” loyihasi;
• Maqsad: Oziq-ovqat, meva-sabzavot mahsulotlari etishtirish va ishlab chiqarish, to‘qimachilik sanoatini rivojlantirish;
• Kredit muddati: 13 yilgacha;
• Foiz stavkasi yillik: milliy valyutada MB asosiy stavkasi + 5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada), AQSh dollarida 6 oylik SOFR + 6,5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Xalqaro taraqqiyot uyushmasi (XTU) hamda xalqaro tiklanish va Taraqqiyot banki (XTTB) ishtirokida “Chorvachilik sohasini rivojlantirish (2-bosqich)” loyihasi;
• Maqsad: Chorvachilik, parrandachilik, yilqichilik, tuyachilik, baliqchilik sohasini rivojlantirish.
• Foiz stavkasi yillik: milliy valyutada MB asosiy stavkasi + 3 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada), AQSh dollarida 6 oylik SOFR + 6,5 foiz (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)ning “Meva-savzavotchilik tarmog‘ida qo‘shilgan qiymat zanjiri yaratishni rivojlantirish (2-bosqich)” loyihasi:
• Maqsad: Meva-sabzavotchilik loyihalarini moliyalashtirish.
• Kredit muddati: 10 yilgacha.
• Foiz stavkasi yillik: MB asosiy stavkasida (o‘zgaruvchan foiz stavkada);
Kreditlardan foydalanish afzalliklari
Ushbu kredit liniyalari tadbirkorlarga uzoq muddatli va maqsadli moliyaviy resurslardan foydalanish imkoniyatini beradi. Bu esa:
• Yangi ish o‘rinlari yaratish,
• Ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish,
• Qishloq xo‘jaligi va chorvachilik sohalarini samarali rivojlantirishga yordam beradi.
Mikrokreditbankning xorijiy moliya institutlari bilan hamkorlikda amalga oshirayotgan bu tashabbuslari iqtisodiy o‘sish va tadbirkorlikni rivojlantirishga muhim hissa qo‘shadi.

A number of favorable loans for businesses from foreign financial institutions
In order to support and develop entrepreneurship in the country, the Microcredit Bank, in collaboration with a number of foreign financial institutions, provides preferential loans. These loans provide entrepreneurs with access to long-term financial resources and contribute to the development of important sectors such as agriculture, animal husbandry, and agribusiness.
Loan types and conditions
Project “Financing Sustainable Development of Livestock Sector” with the participation of the French Development Agency (FTA);
• Objective: Development of livestock, poultry, horse breeding, camel breeding, and fishing;
• Loan term: up to 7 years;
• Loan currency: in national currency;
• Annual interest rate: annual CB base rate in national currency + 3 percent (at a floating interest rate);
“Development of Rural Entrepreneurship” with the participation of the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) and the International Development Association (IDA) Phase 2” project;
• Objective: Development of food and non-food production and service activities;
• Loan term: up to 10 years;
• Loan currency: in national currency and US dollars;
• Annual interest rate: in national currency the CB base rate + 6.5 percent (at a floating interest rate), in US dollars 6-month SOFR + 6.5 percent (at a floating interest rate);
Project "Modernization of Agriculture of the Republic of Uzbekistan" with the participation of the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) and the International Development Association (IDA);
• Objective: Development of the cultivation and production of food, fruit and vegetable products, and the textile industry;
• Loan term: up to 13 years;
• Annual interest rate: in national currency the base rate of the Central Bank + 5 percent (at a floating interest rate), in US dollars 6-month SOFR + 6.5 percent (at a floating interest rate);
Project “Livestock Development (Phase 2)” with the participation of the International Development Association (IDA) and the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD);
• Objective: Development of livestock, poultry, horse breeding, camel breeding, and fishing.
• Annual interest rate: in national currency the base rate of the Central Bank + 3 percent (at a floating interest rate), in US dollars 6-month SOFR + 6.5 percent (at a floating interest rate);
Japan International Cooperation Agency (JICA) Project “Development of Value Chain Creation in the Fruit and Vegetable Sector (Phase 2)”:
• Objective: Financing fruit and vegetable projects.
• Loan term: Up to 10 years.
• Annual interest rate: at the base rate of the Central Bank (floating interest rate);
Benefits of using loans
These credit lines provide entrepreneurs with access to long-term and targeted financial resources. This will:
• Create new jobs,
• Modernize production,
• Contribute to the effective development of agriculture and livestock.
These initiatives, implemented by Microcredit Bank in cooperation with foreign financial institutions, make a significant contribution to economic growth and the development of entrepreneurship.