AQSHning “Accion” hamda “Mastercard” kompaniyalari bilan vebinar o‘tkazildi
Joriy yilning 27-oktabr kuni AQSHning “Accion” hamda “Mastercard” kompaniyalari tashabbusi bilan “O‘zbekistonda mikro, kichik va o‘rta korxonalarni raqamlashtirish loyihasi” mavzusida Zoom orqali vebinar tashkil etildi.
Zoom+1.png
Ushbu vebinarda MKBANK raisining birinchi o’rinbosari Akmal Xamidov ishtirok etdi.
“Accion” kompaniyasi 60 yildan buyon moliyaviy xizmatlardan foydalanish bo‘yicha jahon yetakchisi hisoblanib, Afrika, Lotin Amerikasi va Osiyodagi 110 dan ortiq moliyaviy xizmatlar provayderlariga (MXP) foydalanish imkoniyati cheklangan tadbirkorlar va kichik bizneslarga ushbu imkonni beruvchi innovasion xizmatni ishlab chiqdi va joriy qildi, shuningdek, ushbu tashkilotlarga - tijorat banklaridan tortib mikromoliya tashkilotlari (MMT) va fintech kompaniyalarigacha – keng ko'lamli o'zgarishlarni amalga oshirishga ko’maklashishda o’ziga xos tajriba yaratishni rivojlantiradi. O'n millionlab mikro va kichik korxonalar (MKK) hayotiga ta'sir ko'rsatdi. 2021-yilda “Accion Global Advisory Solutions” (GLASS) butun dunyo bo'ylab muassasalarga ko’mak va xizmatlar ko'rsatish orqali 8,5 million jismoniy shaxslar va MKKlarni qamrab oldi. “Accion GLASS” jamoasi Afrika, Lotin Amerikasi va Osiyoda yetarlicha xizmat ko'rsatilmagan bozorlarda MXPlarni yaratish va qo'llab-quvvatlash bo'yicha amaliy tajribaga va chuqur texnik va boshqaruv tajribasiga ega bo'lgan 50 ga yaqin moliyaviy xizmatdan foydalanish imkoniyati sohasida mutaxassislardan iborat.
Eslatib o’tamiz, MKBANK va “Accion” kompaniyalari birgalikda o’rta va kichik biznesni moliyaviy qo’llab-quvvatlash maqsadida Mikrokredit tashkiloti tuzish loyihasini amalga oshirmoqda.

A webinar was held with the US companies "Accion" and "Mastercard"
On October 27, 2022, at the initiative of American companies "Accion" and "Mastercard" organized a webinar on "Project on digitalization of micro, small and medium enterprises in Uzbekistan".
Zoom+1.png
First Deputy Chairman of the Board of MKBANK - Akmal Khamidov took participation in this webinar.
A global leader in financial inclusion for 60 years, “Accion” has developed and implemented an innovative service that provides access to more than 110 financial service providers (FSPs) in Africa, Latin America and Asia, to entrepreneurs and small enterprises, that had limited access to these services, and has developed unique experience in supporting these institutions (from commercial banks to microfinance institutions (MFIs) and fintech companies) implement large-scale modifications. Our work has impacted the life of tens of millions of micro and small enterprises (MSEs). In 2021, “Accion Global Advisory Solutions” (GLASS) reached 8.5 million individuals and MSEs, providing support and services to institutions worldwide. The “Accion GLASS” team consists of about 50 financial inclusion experts with practical experience and profound technical and management knowledge in building and supporting FSPs, in underserved markets: Africa, Latin America and Asia.
Remind, that the companies MKBANK and "Accion" in common implement a project to create a "Microcredit" organization to provide financial support to small and medium enterprises.