“Banklardagi omonatlarni himoya qilish kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilindi
Prezident tomonidan 18-fevral kuni “Banklardagi omonatlarni himoya qilish kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonun imzolandi.
Endilikda kafolatlangan omonat miqdori bir bankda bir omonatchiga 200 mln so‘mni tashkil etadi. Bu talab bankka qo‘yiladigan yangi omonatlarga nisbatan qo‘llaniladi. Agar Sizning banklarda yangi qonun kuchga kirgunga qadar qo‘ygan muddatli yoki jamg‘arma omonatingiz bo‘lsa, omonatlaringiz miqdoridan qat’i nazar to‘liq kafolatlanadi.
Agarda pulingiz 200 mln so‘mdan kam miqdorni tashkil etadigan bo‘lsa, unda omonatingiz to‘liq miqdorda kafolatlanadi.
Yana bir yangilik, endilikda faqat aholining emas, balki tadbirkorlik subyektlari, shu jumladan, yakka tartibdagi tadbirkorlarning ham omonatlari kafolatlanadi.
Omonatlarni kafolatlash nima uchun kerak va ularni ma’lum miqdorda kafolatlashning muhim jihatlari nimalardan iborat?
Birinchidan, bu omonatchilarni himoya qilish, ya’ni bank tugatilgan taqdirda, omonatchilarga ularning mablag‘larini qaytarish;
Ikkinchidan, bu banklarni yuqori foiz stavka bilan emas, balki barqaror faoliyat bilan raqobatlashishga undaydi.
Omonat miqdoringiz 200 mln so‘mdan oshsa, qanday kafolatlanadi?
Shuni aytish kerakki, kafolatlangan omonat miqdori 200 mln so‘mni tashkil etadi degani, bankka undan ko‘proq pul qo‘yish mumkin emasligini anglatmaydi. Aksincha, pullarni bankda saqlash, ularni uyda saqlashdan ancha xavfsiz va manfaatli. Omonatni bu miqdorda kafolatlash esa faqatgina bank tugatilgan taqdirdagina qo‘llaniladi, aks holda banklar omonatlar bo‘yicha o‘z majburiyatlarini shartnoma asosida bajaraveradi.
Kompensatsiya to‘lab berish muddatlariga to‘xtaladigan bo‘lsak: yangi qonun qabul qilinguncha omonatlarni qaytarib berishni boshlash muddati 83 kunni tashkil etgan, endi esa bu muddat 20 ish kunini tashkil etadi va bosqichma-bosqich 7 ish kuniga qisqartiriladi. Bu degani Agentlik kompensatsiyani to‘lab berishni boshlashi uchun unga eng uzog‘i bilan 20 ish kuni beriladi, zarur tadbirlar amalga oshirilgan taqdirda, Agentlik ushbu muddatdan ham oldin to‘lab berishi mumkin bo‘ladi.
Agarda siz kompensatsiya to‘lab berish uchun belgilangan muddat ichida o‘z mablag‘laringizni qaytarib olishga ulgurmagan bo‘lsangiz ham xavotirga o‘rin qolmaydi, ya’ni o‘z pullaringizni Agentlikdan istalgan vaqtda qaytarib olishingiz mumkin bo‘ladi.
Mazkur Qonun to‘g‘risidagi batafsil ma’lumotlarni Markaziy bankning rasmiy veb-sayti va uning ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalari, finlit.uz sayti hamda Omonatlarni kafolatlash agentligi rasmiy veb-saytidan olishingiz mumkin.

Обновление: 27 февраля 2025, 18:47
Сейчас сумма гарантированных вкладов в одном банке составляет 200 миллионов сумов на одного вкладчика. Данное требование распространяется на новые депозиты в банке. Если до вступления в силу нового закона у вас были срочные или сберегательные вклады в банках, ваши вклады будут полностью гарантированы независимо от суммы.
Если ваши деньги составляют менее 200 миллионов сумов, то ваш вклад полностью гарантирован.
Еще одно новшество – теперь гарантированы вклады не только резидентов, но и субъектов предпринимательства, в том числе индивидуальных предпринимателей.
Почему необходимо гарантировать вклады и каковы важные аспекты их гарантирования в определенной сумме?
Во-первых, это защита вкладчиков, т.е. возврат вкладчикам их средств в случае ликвидации банка;
Во-вторых, это побуждает банки конкурировать со стабильными операциями, а не с высокими процентными ставками.
Как гарантируется ваш вклад, если он превышает 200 миллионов сумов?
Следует сказать, что сумма гарантированного вклада составляет 200 миллионов сумов, это не означает, что невозможно положить в банк больше денег. Напротив, хранить деньги в банке гораздо безопаснее и выгоднее, чем хранить их дома. Гарантирование вклада в данной сумме применяется только в случае ликвидации банка, в противном случае банки продолжат выполнять свои обязательства по вкладам на основании договора.
Что касается сроков выплаты компенсаций: до принятия нового закона срок начала возврата вкладов составлял 83 дня, а теперь этот срок составляет 20 рабочих дней и постепенно будет сокращен до 7 рабочих дней. Это значит, что у Агентства будет максимум 20 рабочих дней, чтобы начать выплату компенсации, а если будут приняты необходимые меры, Агентство сможет выплатить и раньше этого срока.
Не волнуйтесь, если вы не вернете свои деньги в течение срока компенсации, вы можете получить свои деньги обратно от Агентства в любое время.
Подробную информацию об этом Законе вы можете получить на официальном сайте Центрального банка и его страницах в социальных сетях, на сайте finlit.uz и официальном сайте Агентства по гарантированию вкладов.