Yangilash: 4 Yanvar 2025, 17:44
Maʼlumki, tijorat tashkilotlari yillik faoliyatini tasdiqlangan “Biznes-reja” asosida olib boradi. Bunda yil davomida amalga oshirilishi rejalashtirilgan barcha xarajat hamda daromadlar aks ettiriladi. Albatta, yirik tashkilotlar uchun ushbu muhim jarayonni kunlik nazorat qilib borish imkoniyati cheklangan edi.
Quvonarlisi, “Mikrokreditbank” ATB bu jarayonga oson yechim topdi va yurtimizdagi banklar orasida birinchi boʻlib, “Fido biznes” MCHJ bilan hamkorlikda IABS dasturida “Biznes reja”ning ijrosini kunlik hamda oyma-oy nazorat qilib borish imkonini beruvchi modulni yoʻlga qoʻymoqda.
Endilikda bankning yillik “Biznes-reja”sini ishlab chiqish, ijrosini taʼminlash ushbu modul orqali amalga oshiriladi hamda nazorat qilib boriladi. Bunda har bir biznes blok, hududlar kesimida BXO va BXMlar ham oʻz yillik rejasini IABS dasturiga yil boshida shakllantirishi lozim boʻladi.
Shuningdek, bankning kunlik daromad va xarajatlarini Reja/Fakt koʻrinishida onlayn kuzatib borish va nazorat qilish imkoniyati yaratiladi. Xaridlar rejasi onlayn shakllantiriladi, DWH sunʼiy intellekt bilan qamrab olinadi, barcha jarayonlar integratsiyalashadi, inson omili qisqaradi. Asosiysi, barchasi yagona markaz orqali boshqariladi.
Hozirda tizim bankda test rejimida ishga tushirilgan va 2025-yilning birinchi choragida toʻliq amaliyotga joriy etilishi rejalashtirilmoqda.

Новый трансформационный этап бизнес-плановых процессов
Как известно, коммерческие организации осуществляют свою деятельность на основе утвержденного "Бизнес-плана". При этом отражаются все расходы и доходы, планируемые к осуществлению в течение года. Конечно, для крупных организаций были ограничены возможности ежедневного контроля этого важного процесса.
Отрадно, что АКБ "Микрокредитбанк" нашел простое решение этого процесса и первым среди отечественных банков в сотрудничестве с ООО "Фидо бизнес" внедряет модуль, позволяющий ежедневно и ежемесячно контролировать исполнение бизнес-плана в программе IABS.
Отныне разработка и обеспечение исполнения годового "Бизнес-плана" банка будет осуществляться и контролироваться посредством этого модуля. При этом каждый бизнес-блок, в разрезе регионов, также должны будут сформировать свой годовой план в программе IABS в начале года.
Также будет создана возможность онлайн отслеживать и контролировать ежедневные доходы и расходы банка в виде Плана/Факта. План закупок формируется онлайн, DWH охватывается искусственным интеллектом, все процессы интегрируются, сокращается человеческий фактор. Главное, все будет управляться через единый центр.
В настоящее время система запущена в банке в тестовом режиме и планируется полностью внедрить в первом квартале 2025 года.